POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Poznańskie i wielkopolskie synagogi

Jak długa jest historia zasiedlania terenów Wielkopolski przez napływających z zachodu Żydów, tak długa jest też historia synagog na tych terenach. Po większości nie pozostał żaden ślad poza zapisami historycznymi, po niektórych jedynie fragmenty wkomponowane w inne budowle, ale są też takie, które cudem przetrwały wojenne nawałnice i okres nagminnego dewastowania i rozbiórek po II WŚ.

Większość z tych które przetrwały, pełnią dziś inne funkcje, ale nadal zachwycają swoją architekturą. W tym dziale chcemy przybliżyć czytelnikom historię synagog na terenie Poznania i Wielkopolski. Nowa Synagoga przy ul. Żydowskiej
nowasynagoga.jpg

Nowa Synagoga w Poznaniu - nieistniejąca synagoga znajdująca się przy ulicy Żydowskiej.

Czytaj całość
 
Stara Synagoga przy ul. Żydowskiej
wnetrzestarejsynagogi.jpg

Stara Synagoga w Poznaniu - nieistniejąca synagoga znajdująca się w Poznaniu przy ulicy Żydowskiej.

Synagoga została zbudowana na przełomie XV i XVI wieku, na zapleczu domów w kwartale ulic Żydowskiej, Mokrej i Wronieckiej. Była ona wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana po licznych pożarach (m.in. w 1590 i 1803). W późniejszym okresie przy bożnicy powstały dwie następne: Nowa Synagoga i Synagoga Nehemiasza.

 

Czytaj całość
 
Najstarsza Synagoga w Poznaniu

Najstarsza Synagoga w Poznaniu - nieistniejąca synagoga znajdująca się w Poznaniu przy skrzyżowaniu ulic Szewskiej i Dominikańskiej.

Czytaj całość
 
Synagoga przy ul. Żydowskiej 15/18

Synagoga w Poznaniu -przy ul. Żydowskiej 15/18.

Synagoga została zbudowana w latach 1909-1910 przez fundację im. Salomona B. Latza według projektu Alfreda Grottego. Była częścią budynku żydowskiego Schroniska dla Starców i Zniedołężniałych, powstałego na miejscu wyburzonego w 1908 zespołu synagog: Starej, Nowej i Nehemiasza. Obok sali modlitewnej, w jednym pomieszczeniu znajdowała się również sala do studiowania Talmudu.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny sala modlitewna została przerobiona na klatkę schodową. Widoczne są na niej zamurowane arkady babińca.

 
Wystawa Synagogi Wielkopolski

Czytaj całośćW poniedziałkowe popołudnie 14 czerwca 2011r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy Marka Siwca, Synagogi Wielkopolski.

Kolekcję unikalnych zdjęć wielkopolskich synagog można oglądać w Poznaniu do 3 lipca. Na specjalnie przygotowanych planszach przedstawione są zdjęcia i opisy wybranych wielkopolskich synagog, by przybliżyć mieszkańcom naszego regionu fragment nieznanej szerzej historii oraz promować różnorodność kulturową.

Pierwszy pokaz zdjęć miał miejsce w kwietniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W najbliższych miesiącach wystawa odwiedzi inne wielkopolskie miasta

Czytaj całość
 
Przywrócona pamięć w miejscu dawnej synagogi
    W miejscu, gdzie w latach 1884-1940 stała bydgoska synagoga, na pustym dziś placyku przy ul. Jana Kazimierza, odsłonięto wczoraj głaz z umieszczoną na nim tablicą poświęconą pamięci ok. 2000 mieszkańców Bydgoszczy i okolic, narodowości żydowskiej, którzy stracili życie podczas II wojny światowej z rąk Niemców. Stosowny tekst na tablicy wyryty został w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim.

Czytaj całość
 
To ma być nauka tolerancji...
Czytaj całośćNiemal w każdym wielkopolskim mieście i miasteczku istnieją synagogi. Jak wyglądały dawniej, a jak wyglądają dziś ukazuje otwarta 14 kwietnia w holu parterowym CK Zamek w Poznaniu wystawa fotograficzna „Synagogi Wielkopolski”.
Jej pomysłodawca jest euro poseł Marek Siwiec, a patronatem objęła przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus.Wystawie towarzyszy obszerne opracowanie dra Rafała Witkowskiego z Instytutu Historii UAM.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 14 - 20 z 20

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl