POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Poznańskie i wielkopolskie synagogi

Jak długa jest historia zasiedlania terenów Wielkopolski przez napływających z zachodu Żydów, tak długa jest też historia synagog na tych terenach. Po większości nie pozostał żaden ślad poza zapisami historycznymi, po niektórych jedynie fragmenty wkomponowane w inne budowle, ale są też takie, które cudem przetrwały wojenne nawałnice i okres nagminnego dewastowania i rozbiórek po II WŚ.

Większość z tych które przetrwały, pełnią dziś inne funkcje, ale nadal zachwycają swoją architekturą. W tym dziale chcemy przybliżyć czytelnikom historię synagog na terenie Poznania i Wielkopolski. Najstarsza Synagoga w Poznaniu

Najstarsza Synagoga w Poznaniu - nieistniejąca synagoga znajdująca się w Poznaniu przy skrzyżowaniu ulic Szewskiej i Dominikańskiej.

Czytaj całość
 
Synagoga przy ul. Żydowskiej 15/18

Synagoga w Poznaniu -przy ul. Żydowskiej 15/18.

Synagoga została zbudowana w latach 1909-1910 przez fundację im. Salomona B. Latza według projektu Alfreda Grottego. Była częścią budynku żydowskiego Schroniska dla Starców i Zniedołężniałych, powstałego na miejscu wyburzonego w 1908 zespołu synagog: Starej, Nowej i Nehemiasza. Obok sali modlitewnej, w jednym pomieszczeniu znajdowała się również sala do studiowania Talmudu.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny sala modlitewna została przerobiona na klatkę schodową. Widoczne są na niej zamurowane arkady babińca.

 
Wystawa Synagogi Wielkopolski

Czytaj całośćW poniedziałkowe popołudnie 14 czerwca 2011r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy Marka Siwca, Synagogi Wielkopolski.

Kolekcję unikalnych zdjęć wielkopolskich synagog można oglądać w Poznaniu do 3 lipca. Na specjalnie przygotowanych planszach przedstawione są zdjęcia i opisy wybranych wielkopolskich synagog, by przybliżyć mieszkańcom naszego regionu fragment nieznanej szerzej historii oraz promować różnorodność kulturową.

Pierwszy pokaz zdjęć miał miejsce w kwietniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W najbliższych miesiącach wystawa odwiedzi inne wielkopolskie miasta

Czytaj całość
 
Przywrócona pamięć w miejscu dawnej synagogi
    W miejscu, gdzie w latach 1884-1940 stała bydgoska synagoga, na pustym dziś placyku przy ul. Jana Kazimierza, odsłonięto wczoraj głaz z umieszczoną na nim tablicą poświęconą pamięci ok. 2000 mieszkańców Bydgoszczy i okolic, narodowości żydowskiej, którzy stracili życie podczas II wojny światowej z rąk Niemców. Stosowny tekst na tablicy wyryty został w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim.

Czytaj całość
 
To ma być nauka tolerancji...
Czytaj całośćNiemal w każdym wielkopolskim mieście i miasteczku istnieją synagogi. Jak wyglądały dawniej, a jak wyglądają dziś ukazuje otwarta 14 kwietnia w holu parterowym CK Zamek w Poznaniu wystawa fotograficzna „Synagogi Wielkopolski”.
Jej pomysłodawca jest euro poseł Marek Siwiec, a patronatem objęła przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus.Wystawie towarzyszy obszerne opracowanie dra Rafała Witkowskiego z Instytutu Historii UAM.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 14 - 18 z 18

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 18:30.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Hagada na Pesach

Kliknij w obrazekhag_baner.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl