POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Synagoga Tempel  Email
tempelzprawej.jpg

Synagoga Tempel w Poznaniu,/po prawej stronie/ zwana również Synagogą Stowarzyszenia Braci Gminy - nieistniejąca obecnie synagoga znajdująca się w Poznaniu przy ulicy Szewskiej, na rogu ulicy Dominikańskiej.

 

Synagoga została zbudowana w latach 1855-1857 z inicjatywy Żydów postępowych skupionych w Stowarzyszeniu Braci Gminy. Budynek został zaprojektowany prawdopodobnie przez poznańskiego architekta Gustava Schultza. W okresie międzywojennym w budynku synagogi mieściła się sala odczytowa, a na piętrze siedziba Organizacji Syjonistów Ogólnych.

Podczas II wojny światowej, podczas walk między wojskami hitlerowskimi a wojskami Armii Czerwonej w lutym 1945 roku budynek synagogi został znacznie uszkodzony. Zrujnowany budynek został rozebrany w latach 1947-1948. Obecnie na miejscu synagogi znajduje się pusty, niewykorzystany plac.

Murowany z cegły budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta, przylegającego dłuższym bokiem do ulicy Szewskiej. Od zachodu do świątyni przylegała synagoga Stowarzyszenia Dobroczynności, natomiast po przeciwnej stronie ul. Szewskiej wznosił się kościół podominikański.

Neoromańska fasada była ozdobiona narożnymi wieżyczkami, które w 1884 roku nakryto kopułkami. Swoim wystrojem zewnętrznym nawiązywała do średniowiecznego budownictwa warownego. Płaski dach wypełniały oświetlające wnętrze 72 szklane tafle. Wnętrze mogło pomieścić 900 osób. Na piętrze znajdowało się mieszkanie rabina.

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 20:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl