POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Yad Vashem.
Yad Vashem (hebr. יד ושם). Nazwa oficjalna: Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem - instytut, oficjalny pomnik w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku  Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset.
Termin Yad Vashem oznacza "miejsce i imię" albo, w niektórych tłumaczeniach, "pomnik i imię" i zaczerpnięty jest z księgi Izajasza (Iz 56, 5): dam [im] miejsce w moim domu i w moich murach oraz imię lepsze od synów i córek, dam im imię wieczyste i niezniszczalne.
Instytut składa się z izby pamięci, muzeum historii, galerii sztuki, sali nazwisk, archiwum, Doliny Zabitych Wspólnot i centrum edukacyjnego. Nie-Żydzi, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie, są honorowani medalem  "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".


Trzynaścioro nowych Sprawiedliwych
25.03.2011.

Trzynaścioro Polaków zostało odznaczonych medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanymi przez państwo Izrael za ratowanie Żydów w czasie okupacji.

Podczas uroczystości w Warszawie medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata wręczył ambasador Izraela w Polsce, Zvi Rav-Ner.

Czytaj całość
 
Kazimierz Brzuszkiewicz
10.02.2011.

Czytaj całośćFragment wywiadu z Kazimierzem Brzuszkiewiczem :

 

"W Warszawie się wszędzie mieszkało. Poza tym jestem „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”, mam to odznaczenie żydowskie. Jak zwolnili mnie z obozu, to pracowałem w małej fabryczce rolniczej Baczki, Ostrówek. To było na trasie między Warszawą a Białymstokiem, dwie małe fabryczki. Dostałem jako magazynier kolegę do pomocy. Ten kolega cholernie mi imponował, był o rok ode mnie młodszy, bardzo dobrze znał francuski, bardzo dobrze niemiecki i uczył się angielskiego. Po roku dowiedziałem się, że on jest Żydem. Mieszka w tej chwili w Szwecji, mam z nim kontakt. […]

Czytaj całość
 
Jadwiga Szczeszak
11.11.2010.
Zdjecia ze spotkania Jadwigi Szczeszak , Sprawiedliwej Wsród Narodów Swiata, z uczniami X LO w Poznaniu
Czytaj całość
 
Aniela Stachera
24.10.2010.

Aniela Stachera (ur. 1896, zm. 1980)

Gdy we wrzesniu 1939 r. niemieckie wojska wkroczyły do Czestochowy, natychmiast rozpoczeły sie coraz cieższe represje wobec zamieszkujacej to miasto społecznosci żydowskiej. W 1941 r. utworzono getto, w którym zamknieto ponad 40 tysiecy osób. Daty jego likwidacji hitlerowcy nie wyznaczyli przypadkowo – dzien 22 wrzesnia 1942 r. wypadał tuż po zakonczeniu żydowskiego swieta Jom Kippur, czyli Dnia Sadu.

Czytaj całość
 
Nowości na portalu o polskich Sprawiedliwych
20.09.2010.

Bazy osobowe, dokumenty, a także filmy, zdjęcia i nagrania znajdują się w najnowszej wersji portalu poświęconego polskim Sprawiedliwym, prowadzonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

Portal Polscy Sprawiedliwi (www.sprawiedliwi.org.pl) upamiętnia i honoruje wszystkich Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny, jest dwujęzyczny - polsko-angielski. Portal i połączony z nim program badawczy działa od 2007 roku.

Czytaj całość
 
Medale dla Sprawiedliwych
15.06.2010.

18 osób zostało wczoraj w Warszawie odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez jerozolimski Instytut Jad Waszem za pomoc udzieloną Żydom podczas II wojny światowej. Wśród osób, którym przyznano odznaczenia, znaleźli się: Stanisława i Flawian Boczkowscy oraz ich dzieci Józef i Zygmunt Boczkowscy i Helena Sapierzyńska; Stanisław Bończa-Tomaszewski; Maria i Stanisław Dudek; ks. Marceli Godlewski; Janina i Zygmunt Kobos; hm. Jadwiga Luśniak; Wincenty Maciejewski i jego syn Adolf; Maria Mussil, Mieczysław Mussil i Irena Ulanowska-Mussil oraz ks. Adam Skałbania.

Czytaj całość
 
Nagroda Odwaga Troski dla Ireny Sendlerowej
06.06.2010.
Czytaj całośćPolska bohaterka czasu Holocaustu Irena Sendlerowa pośmiertnie uhonorowana została prestiżową nagrodą przyznaną przez Ligę Przeciw Zniesławianiu (ADL), wpływową organizację amerykańską, od 1913 roku zwalczajacą antysmityzm i wszelkie przejawy nienawiści z motywów religijnych, rasowych, politycznych czy kulturowych.
Czytaj całość
 
Warszawa dla Ireny Sendler -Matki 2500 dzieci
31.05.2010.
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy oraz Gołda Tencer, Dyrektor Generalny Fundacji Shalom mają zaszczyt zaprosić w niezwykłym dniu roku – Dniu Matki, 8 czerwca 2010 roku, o godz. 11.00 na niezwykłą lekcję historii, która odbędzie się na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Jej temat brzmi: "Warszawa dla Ireny Sendler – matki 2 500 dzieci".
Czytaj całość
 
Maria Kaczyńska i Irena Sendler...
20.05.2010.

to nie tylko nazwiska wspaniałych kobiet o których pamięć nie zaginie, ale także nazwy tulipanów wychodowanych w Holandii przez Pana Ligtharta. który w ten sposób uczcił te dwie wybitne Polki.

Przewodnicząca naszej Gminy otrzymała bukiet pięknych tulipanów - białe - "Maria Kaczynska" oraz czerwone "Irena Sendler". Gdy przyniosła je do domu, były jeszcze w pąkach, natomiast rano Jej oczom ukazał się niesamowity widok - rozwinięte kielichy czerwonych tulipanów Ireny, otulały swoimi płatkami białe kielichy kwiatów Marii.... Zobaczcie Państwo sami!

 
Nagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" - IV edycja
18.05.2010.
Czytaj całośćNagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" w wysokości 10 000 dolarów przyznawana jest corocznie nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych - tym, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej. W roku 2010 zostanie przyznana po raz czwarty. Partnerem programu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska.
Czytaj całość
 
Zakwitły tulipany przy pomniku
26.04.2010.

Czytaj całośćWokół pomnika przy ul Królowej Jadwigi, przepięknym czerwonym kolorem zakwitły tulipany "Irena Sendler". Przypominamy, iż cebulki kwiatów, poznańska gmina otrzymała od holenderskiego hodowcy tulipanów, pana Ligtharta,  który nazwał je tak na cześć bohaterskiej i wspaniałej kobiety, która w czasie wojny uratowała 2500 żydowskich dzieci.

Pomnik poświęcony jest ludności żydowskiej Poznania i okolic, pomordowanej przez faszystów w czasie II WŚ.

Czytaj całość
 
Wręczenie Medalu Yad Vashem i koncert w UAM
14.01.2009.
Czytaj całość14 stycznia br w Auli UAM w Poznaniu odbyła się wielka gala,  której program obejmował:

Koncert  Raanana Symphonette Orchestra pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Metropolity Poznańskiego Abp Stanisława Gądeckiego i Marszałka Woj. Wielkopolskiego Marka Wożniaka poświęcony pamięci Ireny Sendler , wraz z Uroczystością przyznania tytułu i medalu Sperawiedliwy Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem z udziałem Ambasadora Izraela w Polsce Dawida Pelega.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 34 z 34

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl