14 stycznia br w Auli UAM w Poznaniu odbyła się wielka gala, której program obejmował:
Koncert Raanana Symphonette Orchestra pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Metropolity Poznańskiego Abp Stanisława Gądeckiego i Marszałka Woj. Wielkopolskiego Marka Wożniaka poświęcony pamięci Ireny Sendler , wraz z Uroczystością przyznania tytułu i medalu Sperawiedliwy Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem z udziałem Ambasadora Izraela w Polsce Dawida Pelega.
Historia życia Ireny Sendlerowej poruszyła znaną izraelską Orkiestrę Symfoniczną, która dzięki współpracy z przewodniczącą naszej Gminy Alicją Kobus i przewodniczącą Towarzystwa Przyjażni Izrael-Polska Iloną Dvorak-Cousine, oraz z Ambasadą RP w Tel Awiwie, stworzyła wyjątkowy projekt.
Projekt obejmował również trasę koncertową orkiestry, z repertuarem poświęconym Irenie Sendler.
Głownym symbolem inicjatywy są listy do Ireny Sendlerowej, napisane przez 2500 dzieci izraelskich.
To właśnie tyle dzieci uratowała z getta warszawskiego przed tragiczną śmiercią z rąk nazistów. Na kopertach listów naklejone zostały znaczki specjalnie zaprojektowane na tę okazję przez Rafała Olbińskiego - znanego polskiego grafika mieszkającego w Nowym Jorku. Listy zostały umieszczone w słoikach, podobnych do tych w jakich Irena Sendlerowa przechowywała kartki z danymi ratowanych dzieci. Słoiki - symbole zostaną wręczone najważniejszym osobistościom w Izraelu i w Polsce.
W Izraelskich szkołach rozpisano konkurs na najpiękniejszy list, a laureatka tegoż konkursu przybyła osobiście na uroczystość . List odczytały : Magda -uczennica gimnazjum z Murowanej Gośliny i Zuzia - uczennica jednego z poznańskich liceów.
Pan Ligthart, hodowca tulipanów z Holandii, przywiózł tego dnia i wręczył córce Ireny Sendler tulipany nazwane imieniem Jej Matki. Był to moment, na który oczekiwało wiele osób, gdyż wcześniej było wiadomo że takie tulipany istnieją, a tu po raz pierwszy mieliśmy możliwość przekonania się na własne oczy jak wyglądają te przepiękne soczystoczerwone kwiaty.
Pani Janina Zgrzęska złożyła szczególne podziękowania Alicji Kobus, pomysłodawczyni nadania tulipanom imienia Ireny Sendler, dzięki którym imię bohaterki będzie żyło wiecznie i wszędzie.
Na wstępie, Przewodnicząca ZGWŻ Filii w Poznaniu ciepłymi słowami podziękowała wszystkim którzy przyczynili się do powstania projektu oraz powitała serdecznie Vipów, Korpus Dyplomatyczny, duchowieństwo, przedstawicieli różnych wyznań, społeczeństwo, oraz młodzież studencką, i oddała hołd wielkopolskim i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, również tym bezimiennym, którzy bezinteresownie ratowali życie drugiego człowieka.
Następnie odczytała list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, któremu sprawy wagi Państwowej nie pozwoliły przybyć osobiście na uroczystość.
List od Premiera Rzeczpospolitej Polskiej Donalda Tuska, odczytał Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.
Na uroczystości obecni byli również : Abp Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Marszałek Wielkopolski oraz Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.
Gala rozpoczęła się wręczeniem Medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, które z rąk Ambasadora w imieniu nagrodzonych a nieżyjących już Kazimierza i Leokadii Sroków, przyjęła rodzina - Anna Kruwiołka i Jadwiga Robakowska.
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to tytuł i odznaczenie, które Instytut Yad Vashem nadaje tym, którzy ratowali od zagłady Żydów. Na medalu widnieje napis - motto z Talmudu :
Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat
Jest to najwyższej rangi odznaczenie, jakim Państwo Izrael honoruje obcokrajowców.
Odznaczenie za ratowanie życia drugiego człowieka, bez względu na kolor skóry, przynależność narodową czy religijną, pozostanie największym, najważniejszym, jakim człowiek może zostać uhonorowany, albowiem nie ma większej wartości na tym świecie, jak życie człowieka.
Szkoda, ze rangi tej uroczystości nie uszanowała grupa chuliganów, chcąca zwrócić na siebie uwagę.
Po usunięciu ich z sali, uroczystości kontynuowano w miłej atmosferze.
Koncert finałowy, zatytułowany "Światło w ciemności" wypełnił drugą część uroczystości. Orkiestrze towarzyszył Chór Poznańskie Słowiki pod batutą prof. Stefana Stuligrosza. Orkiestra Symfoniczna wykonała skomponowany na tę okazję przez Kobiego Asharta, a dedykowany Irenie Sendler utwór "Światło w ciemności".
Poznańska publiczność gromkimi i długotrwałymi oklaskami na stojąco, nagradzała mistrzowską grę izraelskich muzyków, śpiew solistki Karin Shifrin oraz najmłodszego artysty - ośmioletniego izraelskiego chłopca o iście anielskim głosie.
Raanana Symphonette Orchestra pod dyrekcją Orith Shafran i batutą Omera M.Wellbera, zdobywa uznanie i laury na całym świecie. W Polsce, poza Poznaniem, wystąpili również przed publicznością Kalisza, Piły, Gniezna.
Zdjęcia można zobaczyć w menu "Galeria"
|