Polska bohaterka czasu Holocaustu Irena Sendlerowa pośmiertnie uhonorowana została prestiżową nagrodą przyznaną przez Ligę Przeciw Zniesławianiu (ADL), wpływową organizację amerykańską, od 1913 roku zwalczajacą antysmityzm i wszelkie przejawy nienawiści z motywów religijnych, rasowych, politycznych czy kulturowych.
W imieniu nieżyjącej Ireny Sendler, Nagrodę Odwaga Troski (Courage to Care), przyjęła z rąk dyrektora ADL, Abrahama Foxmana, jej córka, Janina Zgrzembska. Uroczystość w Warszawie miała szczególną oprawę, a uczestniczyli w niej ambasadorowie Stanów Zjednoczonych Lee Feinstein i Izraela Zvi Rav-Ner wraz z małżonkami.
Podkreślono wielką odwagę i oddanie laureatki dla ratowania dzieci żydowskich, która organizowała w Warszawie. Dzieci przerzucane były z getta na stronę aryjską, a następnie lokowane w polskich przytułkach, zakonach i rodzinach, po wystawieniu fałszywnych papierów na polskie nazwiska. Irena Sendler zapłaciła za swój heroizm aresztowaniem i torturami przez Gestapo, skąd została wykupiona przez polskie Podziemie.
W ten sposób ocalonych dzieci żydowskich mogło być nawet 2,5 tysiąca.W 1965 roku otrzymała tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.
Wzruszona Janina Zgrzembska, dziękując za wyróżnienie powiedziała, że ma ono specjalne znaczenie bowiem przychodzi od ADL organizacji, z którą liczą się powszechnie wszyscy na świecie. Zapowiedziała, że będzie ją pokazywać we wszystkich miejscach, gdzie będzie zapraszana na uroczystości upamiętniające jej matkę.
Nagroda "Odwaga Troski" przyznawana jest przez ADL od 1987 roku. Jednym z jej pierwszych laureatów był Jan Karski, a otrzymali ją m.in. Oskar i Emilia Schindlerowie oraz ratujący Żydów dyplomaci: Aristides De Sousa Mendes, Selahattin Ulkumen, Chiune Sugihara, a także ludność francuskiego miasta Le Chambon-Sur-Lignon oraz partyzanci z włoskiego Riccione.
Waldemar Piasecki, Nowy Jork
/żródło: Forum ŻCHM/
|