POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Salman Schocken-madryZyd z Margolina  Email
Urodzony w Margoninie Salman Schocken jest w Polsce postacią zupełnie nieznaną.
Karierę zrobił w Niemczech jako przedsiębiorca i wydawca. Przede wszystkim jednak bardzo wcześnie zrozumiał, że w Niemczech Hitlera nie będzie miejsca dla Żydów.
Salman Schocken urodził się 30 października 1877 r. w Margoninie w domu rodzinnym przy ul. Poznańskiej. Jego ojciec Isaac Schocken był kupcem

a matka Ewa z domu Hermann zajmowała się domem. Po ukończeniu szkół zajął się handlem najpierw w Margoninie, a później w Szamocinie, Gnieźnie, Berlinie i Lipsku. W 1901 r. wyjechał do Zwickau by wspólnie z braćmi Simonem i Juliusem uruchomić sieć domów towarowych, najpierw w Saksonii a później w całych Niemczech. Pierwsze markety powstały w Zwickau i Oelsnitz.

 

Pierwsze markety powstały w Zwickau i Oelsnitz. W Chemnitz i Stuttgarcie ich domy towarowe projektował znany niemiecki architekt żydowskiego pochodzenia Erich Mendelssohn. W 1929 r. ich koncern Merkur AG miał 16 domów towarowych (Kaufhaus Schocken), własną firmę zaopatrzeniową i zatrudniał około 6 tyś. pracowników.

 

Po śmierci Simona został jedynym właścicielem firmy. Mocno zcentralizował zarządzanie koncernem. W celu zwiększenia sprzedaży szeroko stosował marketing i wykorzystywał wiedzę z dziedziny psychologii. Działając w zrzeszeniu niemieckich domów towarowych próbował wprowadzać nowe formy sprzedaży. Jego firmy już wtedy stosowały sprzedaż ratalną, posezonową wyprzedaż, upominek do większego zakupu, dostawę towaru do domu a kupujący miał do dyspozycji kosze lub wózki.

 

W 1931 r. zajął się działalnością wydawniczą propagując literaturę żydowską. Jego wydawnictwo Verlag Schocken wydało Biblię, którą przetłumaczyli jego przyjaciele Martin Buber i Franz Rosenzweig. Wcześniej, jeszcze w czasie I wojny światowej wydawał wspólnie z Buberem syjonistyczne pismo Der Jude.

 

W 1933 r. emigruje do Palestyny, gdzie nabywa dziennik hebrajski Haaretz. W Tel Avivie zakłada wydawnictwo Schocken Publishing House Ltd., a w Nowym Jorku współtworzy Schocken Books Inc. Popierał osadnictwo żydowskie w Palestynie, dofinansowywał czasopisma żydowskie w Niemczech i kursy zawodowe dla Żydów pragnących emigrować z Niemiec.

 

Wspierał przedsiębiorczość żydowską w Haifie oraz instytuty literatury i administracji Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Został członkiem zarządu Uniwersytetu Jerozolimskiego. Ufundował stypendium dla pisarza Shmula Josefa Czaczkesa, emigranta z Galicji.

Czaczkes po przyjeździe do Palestyny zmienił nazwisko na Agnon i został w 1966 r. laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

 

W 1940 r. zamieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. Przez całe życie zbierał książki, manuskrypty, inkunabuły i pierwodruki. Pod koniec życia jego prywatna biblioteka liczyła 60 tyś. tomów. W 1934 r. władze niemieckie zmusiły go do sprzedaży przedsiębiorstwa Merkur AG, ale po wojnie odzyskał część swego majątku.

 

Zmarł w wieku 82 lat 6 sierpnia 1959 r. w uzdrowisku Pontresina w Szwajcarii.

 

Ze związku małżeńskiego z Lily Schocken miał pięcioro dzieci.

Zarządzanie firmami przejął młodszy syn Gershom (1912). W jego firmach pracowali synowie Gustaw i Theodor oraz córka Ewa z mężem Herzlem.

 

Gazeta Haaretz (Ręka) jest dzisiaj jedną z opiniotwórczych w Izraelu. Prowadzi ją wnuk Salmana Amos Schocken ( syn Gustawa).

 

Gdy będziemy robić zakupy w markecie, warto czasem wspomnieć mądrego Żyda z Margonina, który sto lat temu stał się prekursorem nowoczesnego handlu.

 

Waldemar L. Janiszewski

/nadeslala Grazyna Banaszkiewicz/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się
w każdy niebieski.jpgpiątek o 17:00
Every Friday,we meet  on 5:00 pm
10 Stawna str./ Poznan 61-759
Opłaty - infornacje
W każda sobotę Synagoga otwarta
w godz. 9:30 -11:00.
  Every Saturday the synagogue
is open at 09:30-11:00am.

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl