POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Stara Synagoga przy ul. Żydowskiej  Email
wnetrzestarejsynagogi.jpg

Stara Synagoga w Poznaniu - nieistniejąca synagoga znajdująca się w Poznaniu przy ulicy Żydowskiej.

Synagoga została zbudowana na przełomie XV i XVI wieku, na zapleczu domów w kwartale ulic Żydowskiej, Mokrej i Wronieckiej. Była ona wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana po licznych pożarach (m.in. w 1590 i 1803). W późniejszym okresie przy bożnicy powstały dwie następne: Nowa Synagoga i Synagoga Nehemiasza.

 

W swej pierwotnej formie synagoga była budowlą kamienno-ceglaną, gotycką, jednonawową, nakrytą stromym dwuspadowym dachem z wysokimi szczytami. Formą przypominała ona średniowieczne kościoły. Fasada zwrócona była na wschód, ku ul. Żydowskiej, od której synagoga była oddzielona domami mieszkalnymi. Wnętrze oświetlały ostrołukowe okna. Sala modlitewna nakryta była sklepieniami krzyżowymi. W późniejszym okresie do synagogi od strony północnej dobudowano babiniec, a od strony południowej przedsionek, w którym odbywały się zebrania kahału. Przybudówki te były nakryte osobnymi dachami. Do babińca od północy przylegała Nowa Synagoga.

Ostatnią przebudowę synagoga przeszła w 1883, kiedy to zlikwidowano szczyty zmieniając formę dachu na płaski, przebudowano wnętrze, babiniec przerobiono na klatkę schodową, a elewacjom nadano formy niemieckiego neoromanizmu.

Na przełomie XIX i XX wieku zespół trzech synagog: Starej, Nowej i Nehemiasza był już w złym stanie i nie odpowiadał potrzebom gminy żydowskiej. Zadecydowano więc o budowie Nowej Synagogi przy ul. Wronieckiej. Na skutek zamiany gruntów działka z synagogami trafiła w ręce fundacji im. Salomona B. Latza, która w 1908 rozebrała wszystkie trzy bożnice. Na ich miejscu powstało Schronisko dla Starców i Zniedołężniałych wraz z nową synagogą.

/za Wikipedią/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 18:30.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Hagada na Pesach

Kliknij w obrazekhag_baner.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl