POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Rabecyn Miriam Szychowska -Parszat Mikec  Email
– A wiesz co się stanie jak będziesz nie grzeczna? Mikołaj do Ciebie nie przyjdzie!

Zgrabna 30-latka w kolorowych getrach nachyla się do ok. dwuletniej córki poprawiając jej kurteczkę. Na hasło ‘Mikołaj’ dziecko się rozpromienia. Gdy słyszy groźby, że może szanowny pan się w tym roku nie zjawi rzednie jej mina.

1 listopada. Polska. Spodziewam się zniczy na każdym kroku. Zaduszki to w końcu ważne dla Polaków święto. Ale potykam się o sztuczny prezent, który w ciągu nocy postawił ktoś na mojej codziennej drodze.

Połowa listopada. Nieomal dostaje zawału serca bo za mijanym przeze mnie sklepem wyrosła plastikowa potężna choinka.

 

W pierwszej chwili moja wyobraźnia widzi wielkiego Hulka, albo olbrzyma w płaszczu. Z kolorowymi guziczkami. Przystaje, opanowuje zdenerwowanie, patrzę wysoko do góry. To tylko drzewko symbolizujące nadchodzącą Gwiazdkę.

Polskie Galerie handlowe i wszystkie pomniejsze sklepiki krzyczą czerwono-zielonymi ozdobami. Damska i męska bielizna w renifery, czapki z białym pomponem, dziecięce płaszczyki z zielonego sztruksu jak to mają w zwyczaju ubierać się elfy (przynajmniej te, które znam), książki o tematyce wigilijnej. Bombki i łańcuchy jako towar, który można zaliczyć do każdej kategorii dostępne w sklepach spożywczych, meblowych, sportowych, w drogeriach i w księgarniach. Nie zdziwiłabym się gdyby tapicer kusił kolorowymi światełkami do obicia na fotel gratis.

 

Jeszcze nie spadł śnieg, jeszcze nie było przymrozku, jeszcze drzewa nie potraciły wszystkich liści, jeszcze nie smarujemy dzieciom nosów tłustym kremem, by im skóra się nie wysuszyła, jeszcze zima nie zaskoczyła drogowców. A przedświąteczny szał już się zaczął?

 

Dlaczego cała Europa już w listopadzie, zaraz po coraz huczniej obchodzonym Halloween, zamienia się w choinkowy kiermasz napakowany prezentami każdego rodzaju?

Z drugiej strony czemu się dziwić. Czy sprzedaż w Izraelu nie jest również napędzana przez święta? Rzeczywiście skala i nasilenie są znacznie mniejsze. Ale to dlatego, że świąt jest więcej. Polska szaleje, gdy zbliża się Gwiazdka, Wielkanoc i

 

Zaduszki. Można sobie pozwolić na całkowite przeorganizowanie wszystkiego dookoła i spore inwestycje w rozbuchane dekoracja. Pod tym względem świat gospodarki Izraelskiej jest mniej spektakularny bo zmieniać się musi znacznie częściej. Przed Rosh Hashana sztuczne jabłka w każdej witrynie, na przecenie miody. Szofary dostępne nawet na dworcu.

 

Sukkot to świecące łańcuchy w wielkich paczkach na stoiskach poustawianych w najdziwniejszych miejscach. Kilka dni później pluszowe Tory, które musi mieć każde dziecko. Chanuka produkuje najdziwniejsze świeczniki, świece, oliwę, drzemy. I pączki. Tak jak po słynnym wyznaniu papieża Jana Pawła II na wadowickim malutkim rynku pojawiło się kilka nowych cukierni i każda oferowała papieskie kremówki tak w grudniu w Izraelu pączki produkują myjnie samochodowe.

 

Tłusty Czwartek w Polsce może się schować. Takich pączkowych wariacji trudno szukać po za Izraelem. Pesach obfituje w mąkę ziemniaczaną, macę, wino i ozdobne poduszeczki. W Tu Biszwat zasypią nas kwiatowymi wiązankami. Na Szawuot czekolady i biszkopty w czteropakach. Trudno nie nadziać się gdzieś na jakąś krowę symbolizującą mleko. Najlepiej jest w purim. Sklepy dają do wiwatu. Kostiumy, kostiumiki, paczki jedzeniowe, małe buteleczki wina, papiery opakunkowe, instrumenty robiące spory hałas.

 

Silnym sygnałem danego święta jest zapach. Przed Pesach Izraelskie powietrze na co dzień pięknie pachnące zamienia się w płyny do podłóg, do szyb, do naczyń. Śmierdzi na każdym kroku chemikaliami. Dzień Niepodległości Izraela zadymia miasta grillowanym sfondem. Parówkami przesiąkają wegetarianie, ściany piwnic i owoce na stoiskach. Za to w Chanukę z każdego okna dochodzi zapach smażonej oliwy, nie rzadko przypalonej.

 

Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Jako religijna Żydówka widzę w tych chrześcijańskich świętach dużą szansę dla siebie. Może kupię jedną z kucharskich książeczek, które wysypują się teraz zza każdego rogu np. pt. „Świąteczne potrawy – smacznie i tanio” i nauczę się wreszcie robić typowo wigilijną potrawę – karpia po żydowsku.

Szabat Halom !

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl