POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Archiwum

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

medale Sprawiedliwych w rocznicę powstania Izraela  Email
Medale "Sprawiedliwy wśród narodów Świata" wręczono w niedzielę w Poznaniu trzem polskim rodzinom. Uroczystość była częścią obchodów 65 rocznicy powstania Państwa Izrael.
Medale "Sprawiedliwy wśród narodów Świata" otrzymali Maria i Aleksander Kisiel, którzy w czasie II wojny światowej na obrzeżach wsi Karczowice koło Miechowa w Małopolsce ukrywali przez ponad dwa lata trzy żydowskie rodziny. Łącznie uratowali 11 osób.

Kolejnym nagrodzonym był Jan Wyrwicz, który w swoim domu w Bochni(Małopolskie) ukrywał ok. 20 osób, w tym grupę uciekinierów z getta w Krakowie, którym pomógł wydostać się na tzw. aryjską stronę. Z getta wydostał również 10 innych osób, których przeprowadził następnie przez węgierską granicę. Oprócz tego na bieżąco wspierał więźniów obozu Auschwitz-Birkienau i obozu w Płaszowie, wysyłając im paczki z jedzeniem i lekarstwami.

 

Trzeci medal otrzymali Anna i Józef Skowronowie, którzy przez kilka lat w Milówce na Żywiecczyźnie ukrywali kilkuletniego Hermana Bettera.
Wyróżnienia odebrali potomkowie nieżyjących dziś bohaterów.
Uratowany przez państwo Skowronów Better powiedział uczestnikom uroczystości, że miał trzy życia. Pierwsze - to okres dzieciństwa, drugie to okres wojny, spędzony w getcie i na ukrywaniu się u rodziny Skowronów i trzeci, powojenny, kiedy to wyemigrował do Australii i założył rodzinę.

"Chcę podziękować potomkom rodziny Skowronów za to, że ich rodzice uratowali moje życie, przecież dzięki nim żyją moi synowie i wnuki. Serdecznie dziękuję" - powiedział Better.

Medale wręczał ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. "Mimo, że większość ratujących i uratowanych już z nami nie ma, to będziemy odnajdywać kolejnych sprawiedliwych po to, aby ich nagrodzić za odwagę i o nich pamiętać.() Uroczystości te mają także przypominać o zagładzie i być przestrogą dla następnych pokoleń, aby do takich tragedii nie dochodziło" - powiedział ambasador.

Uroczystość zorganizowano w byłym gabinecie namiestnika Kraju Warty (tak Niemcy w czasie II wojny światowej nazywali Wielkopolskę - PAP) Artura Greisera, w zamku cesarskim w Poznaniu. "W ten symboliczny sposób chcieliśmy pokazać zwycięstwo dobra nad złem" - powiedział organizatorka uroczystości Alicja Kobus.

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest przyznawany od 1963 roku przez specjalną komisję izraelskiego Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem. Są nim honorowane osoby, które bezinteresownie, z czysto humanitarnych pobudek narażały życie dla ratowania skazanych na zagładę Żydów. Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich nazwiska zostają wyryte na kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Dotychczas medalem tym uhonorowano prawie 25 tys. osób z 47 krajów, w tym ok. 6,5 tys. Polaków.

/PAP. wyborcza.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl