POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

medale Sprawiedliwych w rocznicę powstania Izraela  Email
Medale "Sprawiedliwy wśród narodów Świata" wręczono w niedzielę w Poznaniu trzem polskim rodzinom. Uroczystość była częścią obchodów 65 rocznicy powstania Państwa Izrael.
Medale "Sprawiedliwy wśród narodów Świata" otrzymali Maria i Aleksander Kisiel, którzy w czasie II wojny światowej na obrzeżach wsi Karczowice koło Miechowa w Małopolsce ukrywali przez ponad dwa lata trzy żydowskie rodziny. Łącznie uratowali 11 osób.

Kolejnym nagrodzonym był Jan Wyrwicz, który w swoim domu w Bochni(Małopolskie) ukrywał ok. 20 osób, w tym grupę uciekinierów z getta w Krakowie, którym pomógł wydostać się na tzw. aryjską stronę. Z getta wydostał również 10 innych osób, których przeprowadził następnie przez węgierską granicę. Oprócz tego na bieżąco wspierał więźniów obozu Auschwitz-Birkienau i obozu w Płaszowie, wysyłając im paczki z jedzeniem i lekarstwami.

 

Trzeci medal otrzymali Anna i Józef Skowronowie, którzy przez kilka lat w Milówce na Żywiecczyźnie ukrywali kilkuletniego Hermana Bettera.
Wyróżnienia odebrali potomkowie nieżyjących dziś bohaterów.
Uratowany przez państwo Skowronów Better powiedział uczestnikom uroczystości, że miał trzy życia. Pierwsze - to okres dzieciństwa, drugie to okres wojny, spędzony w getcie i na ukrywaniu się u rodziny Skowronów i trzeci, powojenny, kiedy to wyemigrował do Australii i założył rodzinę.

"Chcę podziękować potomkom rodziny Skowronów za to, że ich rodzice uratowali moje życie, przecież dzięki nim żyją moi synowie i wnuki. Serdecznie dziękuję" - powiedział Better.

Medale wręczał ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. "Mimo, że większość ratujących i uratowanych już z nami nie ma, to będziemy odnajdywać kolejnych sprawiedliwych po to, aby ich nagrodzić za odwagę i o nich pamiętać.() Uroczystości te mają także przypominać o zagładzie i być przestrogą dla następnych pokoleń, aby do takich tragedii nie dochodziło" - powiedział ambasador.

Uroczystość zorganizowano w byłym gabinecie namiestnika Kraju Warty (tak Niemcy w czasie II wojny światowej nazywali Wielkopolskę - PAP) Artura Greisera, w zamku cesarskim w Poznaniu. "W ten symboliczny sposób chcieliśmy pokazać zwycięstwo dobra nad złem" - powiedział organizatorka uroczystości Alicja Kobus.

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest przyznawany od 1963 roku przez specjalną komisję izraelskiego Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem. Są nim honorowane osoby, które bezinteresownie, z czysto humanitarnych pobudek narażały życie dla ratowania skazanych na zagładę Żydów. Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich nazwiska zostają wyryte na kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Dotychczas medalem tym uhonorowano prawie 25 tys. osób z 47 krajów, w tym ok. 6,5 tys. Polaków.

/PAP. wyborcza.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl