POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Tablica dla Sprawiedliwych  Email
Tablicę upamiętniającą tych, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, odsłonięto w piątek w Krakowie na dziedzińcu synagogi Remuh. Na tablicy ufundowanej przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie umieszczono wersety z Talmudu: "Lepsza jest odrobina, którą ma sprawiedliwy, niż wszelkie bogactwo występnych. Rośnie potęga bezbożnych, a sprawiedliwych umocni Pan". 

 Wśród osób wyróżnionych przez Instytut Jad Waszem za ratowanie Żydów medalami "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" jest ponad 6 tys. Polaków. Ale - jak podkreślał Jakubowicz - ta liczba nie oddaje rzeczywistej skali pomocy, bo wiele osób, które z narażeniem życia ratowały często nieznanych sobie ludzi, a czasem swoich żydowskich sąsiadów, nigdy się nie ujawniło.


"Gdyby to padło na mnie, nie wiem, jak ja bym się zachował. Wydaje mi się, że w porównaniu z tym, co robili ci, którzy ratowali, chyba zachowałbym się jak tchórz" - powiedział Jakubowicz. "Chcemy, aby ta tablica była poświęcona wszystkim tym, którzy pomagali Żydom. Pomagali po prostu innym ludziom" - zaznaczył.

Tablica zawisła obok innej, dedykowanej ofiarom Holokaustu. Przewodniczący krakowskiego koła Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że jej umieszczenie na dziedzińcu synagogi Remuh, w miejscu odwiedzanym przez Żydów z całego świata, ma szczególną wymowę. "Świadczy o bohaterstwie ludzi sprzeciwiających się Holokaustowi w czasach przeszłych i będzie przypominać następnym pokoleniom, że nie ma większej wartości niż niesienie pomocy bliźniemu" - powiedział Włodarczyk.

Jakub Horowitz z Żydowskiej Inicjatywy dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata mówił, że ci, którzy pomagali Żydom, uratowali ich nie tylko w sensie fizycznym, ale ocalili ich wiarę w człowieka. "Wiele osób przyrównuje Auschwitz do jakiejś obcej planety. Ja widzę to inaczej. Zło jest banalne i znowu nie aż tak rzadkie. Stopień państwa samopoświęcenia był tak wyjątkowy i wielki że po dziś dzień przekracza ziemską skalę pojmowania spraw. Wiedząc, że po tej ziemi chodzą ludzie tacy, jak państwo, chce się żyć tutaj i teraz" - powiedział Horowitz do ratujących Żydów.

Pięcioosobowa rodzina Stefanii Wilkosz-Filo uratowała w czasie okupacji sześć osób - trzypokoleniową żydowską rodzinę. Dwie z tych ocalonych osób wciąż żyją. "Czasem trzeba myśleć sercem, a nie rozumem, bo gdy kieruję się rozumem przychodzą kalkulacje. Taka była wtedy potrzeba chwili i tak trzeba było się zachować" - mówiła o motywach pomocy pani Stefania. Według niej, odsłonięta w piątek tablica to symbol, że ludzie są dobrzy i że trzeba wierzyć w człowieka. 

Źródło: PAP, GW Kraków

 

Foto: Wikimedia Commons

 

 

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl