POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Pani Wyrzykowska z Jedwabnego...  Email

Wraz z mężem Aleksandrem przechowywała przez dwa i pół roku pod chlewem siedmiu Żydów uratowanych z pogromu 10 lipca 1941 r., kiedy polscy mieszkańcy miasteczka zamordowali niemal wszystkich żydowskich współmieszkańców. Była Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, zmarła 29 listopada

 

Elza, Mojżesz i Dov Olszewiczowie pisali w 1975 r. z Buenos Aires do Yad Vashem o małżeństwie Wyrzykowskich: "Trafiliśmy tam i poprosiliśmy o kawałek chleba. On nam dał nie tylko chleb ale gorące mleko i więcej. Litości jego żony nie umiem nawet opisać. Byliśmy całą noc i rano powinniśmy byli odejść i wtedy on powiedział: >Nie odchodźcie, jesteście też dziećmi jakichś rodziców, jak my będziemy mieli co jeść to wy też, co będzie z nami to będzie z wami. Nie możemy dopuścić byście się dostali w mordercze łapy<. Żona mu przytakiwała. Przynosili kartofle, chleb, odbierali sobie od ust żeby nas uratować. Ja z żoną, brat i inni. Zdarzało się że zdejmowali swoje ubrania i dawali nam. Nie ma takich pieniędzy ani takich słów, którym można by im podziękować".

Zaraz po wyzwoleniu, gdy tylko wyszło na jaw, że u Wyrzykowskich przechowali się Żydzi, miejscowi partyzanci postanowili ich zabić. Gdy ich nie znaleźli ciężko pobili Antoninę Wyrzykowską i jej ojca. Uciekając przed swoimi prześladowcami Wyrzykowscy zmieniali kilkakrotnie miejsce zamieszkania. W latach 60. Antonina przeniosła się z dwójką dzieci do Warszawy. Pracowała jako woźna w szkole.

Do końca życia przyjaźniła się ze swoimi uratowanymi Żydami i odwiedzała ich na drugim kontynencie. Z Jackiem Kubranem - w Polsce Jakubem Kubrzańskim - uwielbiała chodzić do domu polskiego Nowej Anglii, tańczyć z nim do rana polki. Gdy Szmul Wasersztejn poczuł że umiera, wezwał ją do siebie do Kostaryki by w ostatnich chwilach trzymała go za rękę.

Była samą dobrocią. Cieszyła się, że przypadkiem udało jej się w czasie wojny wybawić od śmierci również jednego Niemca. O tym Niemcu to jeszcze czasem komuś opowiedziała, o Żydach - nigdy. - Takim zaufanym ludziom to mogłabym powiedzieć, ale tak to człowiek się nie chwalił, bo się bał. A ci co mnie bili, to się nie boją. Ja miałam przyjemność, że życie Żydom ratuję. Ale ludzie na to bardzo krzywo patrzą.

Próbowałam namawiać szkołę w Jedwabnem, by zaprosili Wyrzykowską, żeby - jak tłumaczyłam - dzieci mogły poczuć się dumne, że w ich miasteczku mieszkała tak niezwykła osoba. Usłyszałam w odpowiedzi, że musi minąć jeszcze kilka pokoleń, aby taka rzecz była możliwa.

- Byle jakie to moje życie było, aniołku - powtarzała mi często pani Antosia, która nigdy po wyjeździe z Jedwabnego nie znalazła swojego miejsca na ziemi.

Źródło: Gazeta Wyborcza
 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl