POLUB NAS :)

facebook.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Nadzieja na lepszy świat  Email
Jerzy Pietrukaniec o tym, że jest Żydem dowiedział się dopiero po śmierci przybranych rodziców w Urzędzie Stanu Cywilnego. Anna i Stanisław przygarnęli go do swojego domu, gdy był niemowlęciem. 26 czerwca w Żydowskim Muzeum Galicja odebrał w ich imieniu medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Jeden z ośmiu przyznanych tego dnia przez Ambasadę Izraela.

Polscy Sprawiedliwi stanowią największą grupę w całej Europie. - Do tej pory przyznaliśmy w imieniu Instytutu Yad Vashem około 6400 medali Polakom. W całej Europie takich ludzi jest 23 tysiące - mówił podczas uroczystości ambasador Izraela, Zvi Rav-Ner. - To zdecydowanie największa grupa. Cieszę się również, że na tej uroczystości gościmy tych, którzy zostali uratowani. Od początku operacji Barbarossa, czyli inwazji Niemiec na ZSRR, minęło już 70 lat. Wtedy to rozpoczęła się Zagłada i Aktion Reinhardt.

Ambasador podkreślał, że takie uroczystości są ważne nie tylko dla Żydów, którzy zostali uratowani, ale również dla wszystkich Polaków. - Kilkadziesiąt lat po tej wojnie świat wciąż powinien o tym, co się wydarzyło pamiętać. Są tacy, którzy mówią, że Holocaust się nie wydarzył. Należą do nich nawet prezydenci niektórych krajów. Honorując dziś tych niezwykłych ludzi mamy nadzieję, że takie rzeczy nie wydarzą się już nigdy w przyszłości. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to ludzie skromni, a przecież za to, czego dokonali groziła im kara śmierci. Dziś każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy my bylibyśmy w stanie tak postąpić. To jest wielkie bohaterstwo. Kto ratuje jedno życie, jakby świat cały ratował. Każda z tych uratowanych osób miała później dzieci, wnuki, prawnuki. Sprawiedliwi uratowali więc całe rodziny; uratowali ludzkość w najciemniejszych czasach naszej historii. Byli ludzcy, gdy dokoła zabrakło człowieczeństwa. Jeżeli tacy ludzie istnieją, możemy mieć nadzieję na lepszy świat. Pamiętają o nich nie tylko rodziny uratowanych, ale my wszyscy, cały naród żydowski, będziemy o nich pamiętać.

Medale i dyplomy honorowe przyznano Aleksandrze Dąmbskiej Rudeckiej oraz Marii i Marcinowi Brykczyńskim; Annie i Stanisławowi Jaje; Annie Kaczorowskiej, Marii Płatek oraz Annie i Piotrowi Madej; Janinie Lembas; Eufrozynie i Edwardowi Miklas; Zofii Pagos i jej bratu Stanisławowi Pagos; Annie i Stanisławowi Pietrukaniec; Zofii i Wojciechowi Rudnikom oraz ich synowi Tadeuszowi.

Historie wszystkich tych ludzi są niezwykłe. Profesor Eleazar Shafrir w czasie okupacji stracił rodziców i trafił do obozu w Płaszowie. Uciekł stamtąd dzięki pomocy Anny Kaczorowskiej, Marii Płatek oraz Anny i Piotra Madej. Po wojnie próbował odnaleźć rodziny swoich wybawców, jednak nie mógł nawet przyjechać do rodzinnego Krakowa, ponieważ odmawiano mu wizy. Udało się dopiero pod koniec lat 80. Jednak żadna z osób, które go uratowały już nie żyła. Dopiero niedawno udało się odnaleźć wnuka państwa Płatków.

Wszystkie osoby odznaczone podczas uroczystości już nie żyją, a medale i dyplomy w ich imieniu odbierały ich dzieci, wnuki lub prawnuki. Każda z tych historii jest wyjątkowa i zasługuje na upamiętnienie.


Tekst i Foto: Katarzyna Markusz
 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

KLIK jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl