POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Archiwum

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Milion dokumentów....  Email
Instytut Jad Waszem opublikuje w sieci ponad milion dokumentów, dotyczących Holokaustu w ZSRR i byłych republikach radzieckich - podał na swoich stronach izraelski dziennik "Haarec". Publikacja rozpocznie się w przyszłym tygodniu, w Dzień Pamięci o Holokauście, 19 kwietnia. Będzie ona możliwa dzięki umowie między Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem a archiwami KGB i archiwami państwowymi w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa i Estonia.

Dokumenty, składające się m.in. z osobistych zapisów i relacji tych, którzy przeżyli Holokaust, mają pomóc badaczom ocenić zakres prześladowania i eksterminacji Żydów w krajach byłego ZSRR. Są tam też kopie dokumentów tożsamości, dane demograficzne, dane medyczne itd.

 

- Jest wiele czarnych dziur dotyczących społeczności i jednostek w Środkowej i Wschodniej Europie, gdzie żyła większość Żydów. Całe wioski były zmiatane z powierzchni ziemi przez nazistów i nie było nikogo, kto mógłby opowiedzieć, co się stało.  - powiedział dr Haim Gertner, dyrektor archiwów Jad Waszem.

Z kolei dr Arkadi Zeltser, zajmujący się w Jad Waszem Holokaustem ma nadzieję, że nowe dokumenty, zbierane przez ostatnie lata, przełamią "zmowę milczenia" wokół mordowania żydów w ZSRR. Jak podkreśla, przed wybuchem wojny na tych terenach żyło około 5 mln Żydów, do czasu jej zakończenia zginęło ponad 2,7 mln.

- O Holokauście w byłym Związku Radzieckim nigdy nie pisano jak o ludobójstwie. Oni (Sowieci) twierdzili, że radzieccy Żydzi byli mordowani, jako obywatele radzieccy, a nie jako Żydzi - podkreślił Zaltser i dodał, że proces przełamywania milczenia będzie "bardzo długi".

Źródło": Haarec, TVN24

Foto: Yad Vashem

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl