POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Najważniejsze to, co łączy....  Email


Projekt "Kamienie Pamięci" - realizacja:


Mam do was jedną pretensję! – mówił na zakończenie wizyty u niego izraelsko-polskiej grupy młodzieży wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia. I zapanowała głęboka konsternacja, po chwili zamieniająca się w gromki śmiech i oklaski, gdy po krótkiej pauzie, wicewojewoda dodał: ... że nie zaprosiliście mnie na wczorajszą dyskotekę!

Bo, pisaliśmy na tej stronie w sierpniu, że oto w Murowanej Goślinie szykuje się spotkanie bez precedensu. W ramach projektu „Kamienie Pamięci” opracowanego przez pedagogów Sigal Greenfeld Mittelau z Makifchet Holocaust Pedagogical w Rishon le Zion w Izraelu oraz Agnieszkę Drabczyk i Jakuba Niewińskiego z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie, dochodzi do skutku wizyta młodzieży z Izraela, która wspólnie z gimnazjalistami podpoznańskiego miasteczka postanowiła opracować dzieje wywodzącej się z Murowanej Gośliny żydowskiej rodziny Markowiczów. 

No i 1 października na lotnisku Ławica w Poznaniu z barwnymi transparentami powitano gości z Izraela. Mimo ich zmęczenia i lekkiego szoku pogodowego - jednak w Polsce o tej porze jest znacznie chłodniej niż w ich ojczyźnie, po przyjeździe do Murowanej Gośliny, rozkwaterowaniu się w domach swoich tu rówieśników, wspólnym spacerze po miasteczku, wizycie w ... Pizzerii, potem warsztatach (tak - od razu po przylocie zaczęła się wstępna nad projektem praca!), na temat symboliki kamienia w różnych kulturach i religiach, zorganizowano... dyskotekę.

Dość nietypową, jako że nie tylko na pląsach tanecznych opartą. Młodzi ludzie wzajemnie uczyli się polskich i izraelskich piosenek, także podstawowych w obu językach słów.Następnego dnia od rana ciąg oficjalnych spotkań: z Burmistrzem Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomaszem Łęckim, z dyrekcją Gimnazjum nr 1, a potem wyjazd do Poznania , właśnie do wicewojewody Przemysława Paci. Zaskoczyła ich jego otwartość i bezpośredniość. Gdy zorientował się, że jego prezydialne miejsce zajął młodzieniec z grupy izraelskiej, usiadł na wolnym krześle przy drzwiach i mowy nie było o tym, by miała nastąpić jakakolwiek zmiana. Przemysław Pacia zauważył, iż w zglobalizowanym świecie bardzo możliwe jest, iż w przyszłości to ten młodzian zajmie stanowisko Wojewody Wielkopolskiego... Nie było więc w tej godzinnej rozmowie barier, dystansu. I stąd owa „pretensja”, że nikt nie wpadł na to, by wicewojewodę zabrać na dyskotekę.

Przejazd na odnowiony w Poznaniu fragment dawnego żydowskiego cmentarza, na którym pochowany jest czcigodny cadyk Akiwa Eger, zmienił mocno nastroje. Zaciekawienie, ale i refleksja, padały pytania i polskiej, i izraelskiej młodzieży do przewodniczącej Poznańskiej Gminy Alicji Kobus o losy wielkopolskich Żydów, o los cmentarza. Na koniec obecności na kirkucie, na grobie Akiwy Egera izraelska grupa złożyła narodową flagę, pokryła ją kamieniami pamięci. Pytania o Akiwę Egera, o Żydów w Poznaniu, o ich synagogę, powróciły w trakcie wizyty w siedzibie Gminy przy ul. Stawnej 10, w Bożnicy Gminy. Zdumienie, niedowierzanie wywołała wizyta w Starej Synagodze, czyli obecnej Pływalni Miejskiej przy Skwerze Akiwy Egera. Stan starej synagogi zamienionej przez Niemców w pierwszych dniach wojny na pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu, nie budził optymizmu, gdy Alicja Kobus przedstawiała plany budowy tu Centrum Dialogu. Później młodzi ludzie udali się na spacer po Poznaniu. Przyznali, że zaskoczyło ich zupełnie inne niż w Izraelu budownictwo, tak obiektów zabytkowych, jak i np. nowoczesnego Starego Browaru. Wieczorem, już w Murowanej Goślinie - Sukot, czyli Święto Szałasów, celebrowane przez gości z Izraela. Później oczywiście wspólny krąg, wspólna zabawa, by następnego dnia, po śniadaniu z rodzinami, u których zostali zakwaterowani młodzi ludzie z Izraela, znowu przystąpić do pracy według programu.

1. Kopiowanie napisów z macewy z cmentarza w Murowanej Goślinie; transkrypcja z języka niemieckiego i hebrajskiego.

2. Wykonanie mozaiki (symbol drzewa z korzeniami) wokół Kamienia Pamięci na byłym cmentarzu żydowskim.

3. Przygotowanie happeningu na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej „Pukam do wnętrza kamienia”.

Innowacyjne i kreatywne działanie w tym zakresie to: dialog międzykulturowy, współpraca i wymiana poglądów, aktywne komunikowanie się w języku angielskim.

Następnie praca w dwóch mieszanych grupach - frotaż (metoda kopiowania napisów z macewy).

Dalej:

Poznanie historii goślińskich Żydów, ich tragedii, która spotkała prawie wszystkich Żydów w Polsce.

Wideokonferencja z potomkami rodziny Juliusza Markowicza mieszkającymi w Izraelu, w Haifie i Jerozolimie.

Oraz:

Tworzenie mapy życia rodziny Markowiczów, pisanie pierwszej części scenariusza związanego z życiem rodziny w Murowanej Goślinie.

Tu - innowacyjność w wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w komunikowaniu się i dokumentowaniu różnych wydarzeń.

Praca w grupach mieszanych - opracowanie opowiadania z elementami dialogu.

A potem dalsza podróż śladami rodziny Markowiczów, do Koźmina, Dobrzycy, Wrocławia i:

Zaprezentowanie najlepszego opowiadania o Markowiczach. Młodzież poprzez różne ujęcia tego samego tematu poznała różnorodność odniesień, ujęć tego samego tematu.

Wybór najlepszego opowiadania poprzez głosowanie wszystkich uczestników. Wystawa zdjęć.

Wizyta w Synagodze Pod Białym Bocianem. Zwiedzanie Tolerancyjnej Dzielnicy Czterech Świątyń. Wizyta na cmentarzu żydowskim, przy grobie rodziny Markowiczów.

Przejazd do Oświęcimia:

Wizyta studyjna w Auschwitz, zakończona warsztatami "Los jednostki w obozie na podstawie dokumentów i fotografii".

Kraków, gdzie m.in. - wizyta na Kazimierzu, miejscu przenikania się kultur i tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej.

I Warszawa, gdzie - udział w audycji radiowej "Zostaw Wiadomość" Tomka Kosiorka (Radio Euro). Młodzi ludzie zostawili wiadomość-przesłanie, że wspólna przeszłość jest szansą na budowanie wspólnej przyszłości Europy, która nigdy nie wymaże ze swojej pamięci europejskich Żydów.

Nabożeństwo w Synagodze Nożyków.

Spotkanie z młodzieżą żydowską w Warszawskiej Gminie Żydowskiej. Temat: teraźniejszość współpracy i współegzystowania ze sobą Żydów i Polaków.

Kamienna pamięć – refleksja przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

Na zakończenie wizyty w Polsce spotkanie z ambasadorem Izraela w Polsce - Mr.Zvi Rav-Ner.

Można powiedzieć, że Sigal Greenfeld Mittelau i Agnieszka Drabczyk oraz Jakub Niewiński to nauczyciele nowej generacji, ze świadomością przeszłości, otwarci na to co dynamicznie zmienia się w naszej rzeczywistości, optujący za bezpośrednimi kontaktami i budowaniem wspólnej przyszłości. Dzisiaj mówią do siebie: See you in November :), jako że 22 listopada goślińscy gimnazjaliści lecą do Izraela. Tam zamieszkają w domach swoich przyjaciół i będą uczestniczyli w ich życiu, poznawali ich kraj, kontynuowali swój projekt „Kamienie pamięci”, z przesłaniem, że ważne jest to co łączy, że to należy podsycać, pielęgnować.


Zdjęcia w Albumach Picasso: Grażyna Banaszkiewicz i uczestnicy projektu.

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl