POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

65 Rocznica likwidacji Getta w Lodzi  Email

Łódź obchodzi w tym roku 65. rocznicę likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto. Główne uroczystości potrwają od czwartku do soboty 27-29 sierpnia. Po raz pierwszy Łódź upamiętniła tę rocznicę – z inicjatywy prezydenta Jerzego Kropiwnickiego – pięć lat temu, w sierpniu 2004 roku.

Na tegoroczne uroczystości przyjedzie wielu polskich i zagranicznych gości, przede wszystkim ci nieliczni, którzy przeżyli zagładę.. Patronat nad obchodami objął prezydent RP Lech Kaczyński. W skład Komitetu Honorowego wchodzą m.in. prezydent Izraela Szimon Peres, prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus, premier RP Donald Tusk. Obchody główne rozpoczną się w środę 26 sierpnia upamiętnieniem podobozu dla Romów. Tego dnia odbędą się też modlitwy na Cmentarzy Żydowskim. W czwartek 27 sierpnia po mszy św. w intencji ofiar Litzmannstadt Ghetto i zapaleniu zniczy na Stacji Radegast uczestnicy uroczystości przejdą w Marszu Pamięci do Parku Ocalałych. Tu odsłonięty zostanie pomnik polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wieczorem odbędzie się prapremiera koncertu Andrzeja Krauzego, łódzkiego kompozytora, poświęcone wszystkim Sprawiedliwym: będzie to muzyczno-obrazowa wędrówka po Ziemi Świętej od stworzenia świata po czasy współczesne z finalnym przesłaniem „Miłość esencją życia”. W piątek 28 sierpnia rozpocznie się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa na Uniwersytecie Łódzkim „Rząd RP na uchodźstwie i Delegatura Rządu na Kraj wobec zagłady Żydów”, a Ocaleni spotkają się w pałacu Poznańskich. W obydwu łódzkich synagogach będą modlitwy szabatowe w piątek i sobotę. Ostatni dzień głównych obchodów, sobotę 29 sierpnia, uświetni koncert galowy w Teatrze Wielkim: Krzysztofa Pendereckiego „Kadisz, Łódzkim Abramkom, którzy chcieli żyć. Polakom, którzy ratowali Żydów” oraz „Siedem bram Jerozolimy”. Ponadto – w większości jako imprezy towarzyszące – przewidziane są liczne projekcje filmowe i wystawy. Szczegółowy program obchodów, poczynając od poniedziałku 24 sierpnia, w załączniku. W ciągu minionych lat Łódź zadbała o upamiętnienie tragicznego losu swoich dawnych Żydowskich mieszkańców. W starym budynku stacyjnym, z którego w czasie wojny Niemcy wywozili na śmierć, powstał już w 2004 roku Memoriał Radegast, a różne miejsca w getcie oznaczono tablicami. Później zbudowano także Park Ocalałych z pomnikiem polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W parku tym budowane jest Centrum Dialogu, które będzie miejscem konferencji, wystaw, spotkań. Łódź była drugim co do wielkości po Warszawie skupiskiem żydowskim na ziemiach polskich. Przed wybuchem I wojny światowej mieszkało tu 162,5 tysiąca Żydów, tj. 32% mieszkańców, w 1939 roku było ich już 233 tysiące. Okupacyjne władze niemieckie na początku 1940 roku w Łodzi, nazwanej Litzmannstadt, utworzyły getto, w którym osadzono Żydów z Łodzi i okolicznych miasteczek oraz około 20 tysięcy Żydów z Austrii, Czechosłowacji, Luksemburga i Niemiec. Ponad 180 tysięcy Żydów z Łodzi zginęło w obozach zagłady, ocalało około 13 tysięcy, czyli 5% dawnej żydowskiej ludności miasta.
 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl