POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Wyróżnienie dla Wrześni  Email

Wyróżnienie dla Wrześni Wrzesińskie liceum szkołą dialogu

Wrzesińskie Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza jako jedno z 17 szkół w Polsce wzięło udział w programie "Szkoła dialogu", organizowanym przez warszawską fundację "Forum Dialogu Między Narodami". Program realizowany był w naszym mieście w ramach Wrzesińskich Spotkań z Kulturą Żydowską i Muzyką Louisa Lewandowskiego.

 14 stycznia b.r. w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbyła się uroczysta gala, w której wzięła udział reprezentacja wrzesińskiej młodzieży wraz z Teresą Jabłońską, nauczycielką historii, bezpośrednio nadzorującą pracę licealistów oraz autorka niniejszego tekstu. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło ambasadora Izraela, Zvi Rav-Nera, wiceprezydenta Warszawy, Włodzimierza Paszyńskiego oraz Naczelnego Rabina Polski, Micheala Schudricha.

Uczniowie naszego ogólniaka powrócili z niewątpliwie zasłużonym wyróżnieniem przyznanym przez kapitułę oceniającą. Przypomnijmy, że zaledwie w ubiegłym roku program "Szkoła dialogu" po raz pierwszy wyszedł poza stolicę, obejmując szkoły z mniejszych miejscowości. Stanowi jedno z działań Fundacji, która jako organizacja pozarządowa pracuje na rzecz tolerancji, zbliżenia Polaków i Żydów, oraz szeroko pojętej edukacji międzykulturowej. „Szkoła dialogu” pomaga młodym ludziom w uświadomieniu bogactwa historii ich małych ojczyzn, wyeliminowaniu uprzedzeń ksenofobicznych i antysemickich, a także kształtowaniu w nich więzi ze spuścizną, którą otrzymali od swoich przodków. Uczniowie I klasy o profilu humanistycznym wrzesińskiego liceum uczestniczyli we wrześniu i październiku w trzech warsztatach, prowadzonych przez trenerów Fundacji, w rezultacie czego powstała prezentacja z przedwojenną mapą Wrześni w tle. To właśnie ów swoisty przewodnik-opracowanie po przeszłości naszego miasta został doceniony i wyróżniony przez warszawskie jury. W czasie uroczystości pisząca te słowa miała okazję osobiście podziękować za uhonorowanie Wrześni, przekazując dwa egzemplarze książki autorstwa L. Kostrzewskiego „Ludność żydowska we Wrześni w latach 1919-1939” na ręce prezesa Fundacji Andrzeja Folwarcznego oraz ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera, który to formalnie patronował Wrzesińskim Spotkaniom z Kulturą Żydowską. Jako ciekawostkę dodam, że duże zainteresowanie nie tylko wśród naszej młodzieży wzbudziły dziesiątki Żydów ortodoksyjnych, ubranych w tradycyjny strój, odwiedzających synagogę im. Nożyków, do której i my przy okazji zawitaliśmy. Jak się później okazało, byli to goście z całego świata, którzy przybyli do Polski, by swoją obecnością uczcić stulecie śmierci cadyka Jerachmiela Dancyngera z Aleksandrowa Łódzkiego. Grażyna Beata Augustin

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl