POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

List nadesłany do Pani Alicji Kobus  Email

„Kto ratuje jednego człowieka, ratuje cały świat.”


Droga Pani Alicjo!

Nie da się opisać takiego poświęcenia i ogromu pracy, jakie Pani włożyła w promowanie kultury judaistycznej. Nie ma słów, którymi mogłybyśmy wyrazić w pełni podziw dla Pani ofiarności i dedykacji  dziedzictwu żydowskiemu. A już na pewno nie istnieją takie wyrazy wdzięczności, które w naszym przekonaniu wystarczyłyby, aby wyrazić całkowicie nasze odczucia w związku z Pani zaangażowaniem w rozwijanie zainteresowania Izraelem u osób, które będą trzonem budowniczych nowego świata, opartego na tolerancji, szacunku i zrozumieniu – a mianowicie młodzieży.

W latach 2006-2009 nasze gimnazjum (Gimnazjum w Zbąszyniu) nawiązało z panią współpracę opierającą się na wspieraniu imprez upamiętniających Holokaust w Polsce i na świecie, której celem było uświadomienie młodzieży i społeczności lokalnych wobec historii narodu żydowskiego. Wielokrotnie zapraszała pani wszystkie klasy do siedziby gminy żydowskiej w Poznaniu, poświęcając swój cenny czas i dobre serce, uwrażliwiając nowe pokolenie ludzi, którzy mają szansę aby zmienić coś dookoła siebie, którzy, właściwie ukierunkowani mają możliwości, aby pomagać – budować moralność i wspierać – wartości które są już kształtowane.


    Byłyśmy wolontariuszkami w czasie współpracy z panią, uczestniczyłyśmy we wszystkich szkoleniach i spotkaniach, w których uczestnictwie szkoła dała nam szansę partycypować (Dzięki czemu zawiązałyśmy też przyjaźnie z poznanymi wówczas rówieśnikami z Murowanej Gośliny). Brałyśmy świadomy i aktywny udział we wszystkich obchodach upamiętniających Holokaust, jakie miały miejsce w ciągu tych trzech lat, również prezentowałyśmy nasze prace w Krakowie i Warszawie. W 2009r., brałyśmy udział w przedstawieniu teatralnym dotyczącym narodów uciskanych przez kraje dobrze prosperujące, na  który została pani zaproszona . Zaprosiła nas Pani na przepiękną galę z okazji obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu dedykowaną zgłoszeniu Ireny Sendlerowej do Nagrody Nobla. Wkład czasowy i emocjonalny Pani, Pani Alicjo, w rozwinięcie naszych zainteresowań judaizmem był imponujący, biorąc pod uwagę ilość zadań jakie ma pani na głowie, odpowiedzialne stanowisko, które pani wykonuje oraz ilość realizowanych przez panią projektów.


    Dagmara jest obecnie uczennicą klasy 2 w Liceum w Zbąszyniu, klasy o profilu humanistycznym,  z ambicją jaką jest studiowanie kulturoznawstwa,  natomiast ja, Patrycja – jestem uczennicą 1 klasy Liceum nr II w Poznaniu, klasy International Baccalaureate (matury międzynarodowej),  jednej z 20 takich klas w Polsce. Obie – po przypadkowym spotkaniu, jako przyjaciółki po wspólnych latach w Gimnazjum w Zbąszyniu, porównałyśmy nasze obecne zainteresowania, i okazało się, że kultura judaistyczna nadal pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu! Każda z nas kilka razy wybrała się do Krakowa, zwiedzałyśmy synagogi i kirkuty. Język hebrajski, historia narodu Izraela, bogata KULTURA narodu żydowskiego –  rozwijanie tych tematów zajmuje obecnie nasz wolny czas. Wszystko to – dzięki Pani.


    Jesteśmy pani, Pani Alicjo – dozgonnie i niewymiernie wdzięczne, za poświęcony czas i serce, rozszerzenie horyzontów, uwrażliwienie i ukulturalnienie. Pani, w olbrzymiej części zbudowała nasz system autorytetów, na których szczycie jest właśnie Pani i śp. Irena Sendlerowa. Czujemy się dłużne za okazane dobro i w zamian za nie chciałybyśmy poświęcić dla pani jedyną rzecz, którą mamy cenną – nasz czas. Naszym marzeniem jest, aby nadal kontynuować z panią współpracę, tak jak podczas ostatnich trzech lat, kiedy okazała pani nam tyle zainteresowania i wspaniałomyślności. Fakt, że nie uczęszczamy już do gimnazjum, należymy do różnych programów, myślałyśmy jednak o wolontariacie, który możemy dla pani wykonywać.


    Jeżeli jest pani zainteresowana naszą pomocą, chciałybyśmy umówić się z panią na spotkanie – oczywiście zdajemy sobie sprawę z wagi i odpowiedzialności pani  zawodu i niewielkiej ilości czasu, który może nam pani poświęcić – ale o tyle tylko prosimy.
 
Serdecznie pozdrawiamy,
Dagmara Gołek Patrycja Kurasińska

 

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl