KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

"NOC"  Email
autor: Elie Wiesel
Tytuł oryginału:La nuit
Wydawnictwo Literackie , Luty 2007
Luty 2007 - Jedna z najgłośniejszych książek o Holokauście, ciągle utrzymująca się szczytach zachodnich list bestsellerów. Wspomnienia pisarza, dziennikarza i działacza żydowskiego Elie Wesela, który jako 15 latek został z rodziną wywieziony w 1944 r. do Birkenau. Po selekcji na rampie i kwarantannie...

Jedna z najgłośniejszych książek o Holokauście, ciągle utrzymująca się szczytach zachodnich list bestsellerów. Wspomnienia pisarza, dziennikarza i działacza żydowskiego Elie Wesela, który jako 15 latek został z rodziną wywieziony w 1944 r. do Birkenau. Po selekcji na rampie i kwarantannie trafił do Auschwitz, potem do jednej z jego filii - Monowitz. W 1945 r. został ewakuowany do Buchenwaldu, gdzie doczekał końca wojny. Sielankowy początek opowieści, kiedy widzimy autora spokojnie żyjącego siedmiogrodzkim miasteczku, mimo trwającej wojny, mocno kontrastuje z opisem pierwszych godzin spędzonych w obozie - mordowane niemowlęta i pracujące pełną parą krematoryjne piece, smród palonych ciał i ludzkie przerażenie. Wiesel bez zbędnego patetyzmu opisuje obozową codzienność, która pozbawiała ludzi resztek godności, gdy w skrajnie nieludzkich warunkach walczyli o przetrwanie, zapominając o człowieczeństwie.

Z przerażeniem odkrywamy to nieludzkie oblicze świata i człowieka, tym bardziej straszne, że widziane oczami 15 letniego dziecka, które przestaje nim być.

 

Recenzja czytelników: 

 

Obowiązkowa lektura każdego porządnego człowieka...

(2008-10-23) Izabella Urbańska 

 

  "Noc" pokazuje, ile jest w stanie znieść człowiek w obliczu nieustannego zagrożenia, cierpienia i śmierci. Wojna, a ściślej Holocaust, to test na człowieczeństwo zarówno dla ofiar jak i dla ich ciemiężców. Odsłania prawdę o nas samych - prawdę, której nie chcielibyśmy znać. Często zaskakuje bezlitosną szczerością, ujawniając, jak wiele w nas zła, kiedy uświadamiamy sobie, podobnie jak bohater - książki 15-letni chłopak, że udręczony człowiek obok jest już bardziej kłopotem niż ojcem, którego przecież kochamy; że ostatni kawałek chleba lepiej zjeść samemu niż dzielić się nim z najbliższą osobą, która przecież i tak nie ma szans na przeżycie. Jak łatwo zapomina się o wszystkim, bez czego nie można było wyobrazić sobie dotąd życia: o rodzicach, moralności, Bogu... Wszystko blednie wobec jednego pragnienia - żyć! Obozy koncentracyjne, w których toczy się większa część akcji książki, zredukowały człowieka do jego żołądka. Należało zrobić wszystko, by zaspokoić głód. Choćby tylko trawą i obierkami. Elie Wiesel swoją obozową gehennę przeżył jako kilkunastoletni chłopiec. W tym wieku zdobył wiedzę, która na zawsze zmienia człowieka, odbierając mu wiarę w dobro, sprawiedliwość, Boga i drugiego człowieka, stając się piętnem, z którym zawsze już trzeba żyć. Relacja, najpierw o wojennych losach rodziny autora, a następnie o obozowej męce jego i ojca, zadziwia swą prostotą i spokojnym tokiem narracji. Nie ma tu chęci epatowania okrucieństwem, choć opis tego, co było doświadczeniem pisarza, przeraża. Obraz płonących domów pełnych ludzi, strzelanie do niemowląt na oczach ich matek, obozowe selekcje, cierpienie przewożonych w bydlęcych wagonach Żydów, dewaluacja ludzkiego życia, które można kupić za kawałek chleba lub złotą koronkę z zęba, a wszystko to opowiedziane tak, jakby było to oczywiste i zrozumiałe, ale przecież okupione niewyobrażalnym cierpieniem. Chociaż ta książka nie zawiera niczego, o czym wcześniej byśmy nie wiedzieli - i tak warto ją przeczytać - ku przestrodze i ku pamięci. Powinna ona być obowiązkową lekturą każdego porządnego człowieka.

 Elie Wiesel, ur. 1928 - amerykański pisarz i dziennikarz, pochodzenia rumuńsko-żydowskiego. Urodzony w ortodoksyjnej, wielodzietnej rodzinie chasydów, w czasie wojny był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie(w Birkenau zginęły jego matka i siostra, w Buchenwaldzie ojciec). Po wojnie wyjechał do Francji, gdzie studiował na Sorbonie i rozpoczął pracę dziennikarską, jako współpracownik czasopism francuskich i izraelskich. Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej U.S. Holocaust Memorial Council - a swą działalność społeczno-polityczną i twórczość poświęcił martyrologii Żydów. Był inicjatorem budowy United States Holocaust Memorial Museum. Jest profesorem nauk humanistycznych w Boston University. Napisał ponad 40 dzieł, m.in. powieści, Un di Velt Hot Geshvign (A świat pozostał milczący, 1956), La ville de la chance (1962), Le mendiant de Jerusalem (1968), Le testament d'un poete juif assassine (1980), L'oublie (1989), opowiadania, dramaty, opowieści chasydzkie i talmudyczne, eseje. W 1986 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W USA otrzymał w 1986 roku Congressional Gold Medal of Achievement. Jest aktywnym syjonistą, w 1997 roku otrzymał odznaczenie Guardian of Zion Award.

 

/żródło: merlin.pl/ 

 

Am Israel Chai !

Chanuka 25.12-02.01

chanuka.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl