Społeczność żydowska w Polsce jest wyraźnie zaniepokojona formułowanymi w mediach tezami, jakoby sprawa wstrzymania prac nad ustawą reprywatyzacyjną miała dotyczyć jedynie lub w większości restytucji żydowskiego majątku. Wobec powyższego, z całą stanowczością podkreślam, że ustawa reprywatyzacyjna dotyczy wszystkich Polaków, nie tylko tych pochodzenia żydowskiego. Ministerstwo Finansów oświadczyło niegdyś, że zwrot mienia odebranego Żydom po wojnie stanowi ok...
Szacunkowa liczba wynika z bardzo prostego działania - z 3,5 miliona polskich Żydów wojnę przeżyło niespełna 250 tysięcy - mniej niż liczyła kiedyś żydowska ludność Warszawy (przed wojną ok. 400 tys.), czyli właśnie niewiele ponad 7%. Właściciele przysłowiowych kamienic i ich rodziny nie mogą się upomnieć o tę własność, bo większość z nich już nie żyje, a dokumenty którymi można byłoby się posłużyć, uległy zniszczeniu.
Uważam, że dzielenie bezprawnie odebranych majątków na polskie i żydowskie jest bezzasadne i krzywdzące, bowiem wszystkie osoby, które miałyby dziś prawo do ubiegania się o zwrot majątku, były obywatelami polskimi, którym odebrano ich prywatną własność.
Z przykrością zauważam, że publiczna dyskusja o problemie własności utraconej przez polskich obywateli przekształca się w kolejny punkt zapalny w relacjach polsko-żydowskich, a zamiast przywoływania faktów i statystyk z publikacji prasowych wyłania się pełne emocji przekonanie o złych intencjach Żydów. Obrazki, jakie mogliśmy ostatnio oglądać na okładce „Angory”, postawa niektórych polityków zaprezentowana podczas emitowanego niedawno programu „Co z tą Polską?”, czy sparodiowanie pana ambasadora Szewacha Weissa w programie Szymon Majewski Show”, o tytułach prasowych w stylu „Co jeszcze mamy oddać Żydom?” nie wspominając, nie pomagają nam w budowaniu poważnego dialogu i walce ze stereotypami, które są krzywdzące nie tylko polskich Żydów, ale również dla postrzegania naszej wspólnej ojczyzny – Polski - w świecie.
Piotr Kadlčik
Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
/za jewish.org.pl/
|