Zasada matrylinearności w Torze |
Wszystkie odłamy judaizmu zgadzają się, że osoba, której matka jest Żydówką – jest Żydem, a dzieci każdej kobiety, która jest Żydówką – są Żydami. „Zasada matrylinearności” jest niepodważalnym kryterium i nie zmienia go ani fakt wychowania się w innej kulturze, ani związek z inną religią (jakkolwiek w tej sprawie istnieją odmienne, zdecydowanie mniejszościowe zdania, między innymi opinia Majmonidesa).
Linia ojca obowiązywała niewątpliwie w czasach Patriarchów – do chwili ogłoszenia Tory, choć z wyjątkami, bo na przykład jeden z dwu synów Awrahama (Jiszmael) nie był Żydem, podobnie jak jeden z synów Jicchaka (Esaw). Jakkolwiek w Torze nie ma żadnych, wyrażonych wprost oznajmień na temat tego, że linia matki jest decydująca, to znajdują się tam stwierdzenia, które pośrednio przekonują, iż już wtedy za Żydów uznawano dzieci matek żydowskich, a nie żydowskich ojców.
Reguła, że dziecko dziedziczy "żydowskość" po matce, została ustalona na podstawie dwóch wersetów Tory:
(np.:"Rabi Jochanan odpowiedział w imieniu rabiego Szimona ben Jochaja: (...) syn urodzony z kobiety izraelskiej jest nazywany synem, ale syn zrodzony z kobiety nieżydowskiej nie jest nazywany twoim synem, ale jej synem", Jewamot 23a). /the 614 commandment/ |
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl