POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

ONZ apeluje...  Email
4 maja, po podpisaniu przez Fatah i Hamas porozumienia, które zakłada utworzenie rządu jedności narodowej i przeprowadzenie w ciągu roku równoczesnych wolnych wyborów w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował, poprzez swojego rzecznika, do obydwu partii o powrót do zasad planu pokojowego opracowanego przez Kwartet (Bliskowschodni, Madrycki  –  wyj. red.) ONZ, EU, Stany Zjednoczone i Rosję, nazywanego Mapą drogową.

Plan przewiduje utworzenie niepodległego i demokratycznego państwa – Palestyny oraz zakłada jego pokojowe współistnienie z Izraelem.  W oświadczeniu wyraził uznanie dla wysiłków w jednoczeniu oraz dla Egiptu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Abbasa za zaangażowanie.
Oświadczenie przypomina także o wypełnieniu zobowiązań jakie przyjęła Organizacja Wyzwolenia Palestyny* (której największym spadkobiercą jest Fatah – wyj. red.).

Na ceremonii podpisania porozumienia pomiędzy Fatahem i Hamasem obecny był specjalny koordynator do spraw bliskowschodniego procesu pokojowego ONZ  Robert Serry. W zeszłym tygodniu Serry, na wieść zapowiadającą podpisanie porozumienia, oświadczył pojednanie pomiędzy dwoma głównymi palestyńskimi frakcjami jest niezbędne do realizowania rozwiązania zakładającego istnienie dwóch państw  i  powinno mieć miejsce w postawie, która sprzyja dążeniom  do  pokoju.

6 maja Ban Ki Mun, w rozmowie telefonicznej z premierem Benjaminem Netanyahu, wyraził nadzieję, że Izrael podejmie zdecydowane działania przybliżające historyczną umowę z Palestyńczykami, podkreślając, że zawieszenie rozmów nie służy żadnej stronie.

Sekretarz generalny potwierdził stanowisko ONZ popierające jedność narodową Palestyńczyków pod przywództwem prezydenta Abbasa i na podbudowie uzgodnień szczytu bejruckiego (w oryginalnym tekście Arab Peace Initiative) **  i zobowiązań OWP oraz zasad ustalonych przez Kwartet. 
Ban Ki Mun poprosił Netanyahu o niezamrażanie transferów dla Autonomii  (wpływów z ceł i podatków).


Źródła: UN  News Centre, Global Security


* Zobowiązania OWP zawarte w planie pokojowym Mapa drogowa (2002) – jednoznaczne oświadczenie o prawie do istnienia Państwa Izrael, bezwarunkowe zawieszenie broni, zaprzestanie terroru i przemocy, ściganie i karanie jednostek oraz organizacji terrorystycznych, utrwalenie autorytetu władzy wolnej od przemocy i korupcji.


* Szczyt bejrucki – hucpa Ligii Arabskiej z 27 i 28 marca 2002 roku. 22 państwa arabskie, z inicjatywy saudyjskiego następcy tronu Abdullaha,  podpisały dokument z propozycja pokojową dla Izraela (Deklaracja bejrucka). Propozycja zakładała  wycofanie się Izraela do granic z 1967 roku (ziemia za pokój) i powstanie niepodległej Palestyny ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Deklaracja bejrucka, oprócz dwóch przytoczonych powyżej, zawierała także zapis o zezwoleniu na powrót wszystkich uchodźców, chociaż wcześniej zredagowana deklaracja zawierała zapis o sprawiedliwym rozwiązaniu tego problemu. Dodatkowego smaku całej sprawie dodaje fakt, że na zakończenie szczytu, z inicjatywy Syrii, apelowano o zerwanie wszelkich stosunków z Państwem Izrael, również gospodarczych.

Zaledwie kilkanaście godzin od zapadnięcia tej „historycznej  dla bliskowschodniego pokoju decyzji” Abdelbaset Odeih dokonał  krwawego samobójczego zamachu, wysadzając się w hotelu w Netanii, zginęło 21 osób, ponad 100 zostało rannych. W odpowiedzi wojska izraelskie wkroczyły do Ramallah w poszukiwaniu inicjatorów i współwinnych zamachu.  Wywołało to potężną demonstrację  Hezbollahu na ulicach Bejrutu. Po tych wydarzeniach wszystkie delegacje (oprócz palestyńskiej, która jeszcze przed podpisaniem dokumentu była się obraziła i opuściła obrady) grzecznie wróciły na salę i uchwaliły poprawkę do Deklaracji, która łagodziła sprawę uchodźców – zezwoliła na wypłatę odszkodowań, których częściowe finansowanie (według późniejszych uzgodnień) wzięły na siebie Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Nieobecnych na sali obrad oprócz delegacji izraelskiej, której obecności nikt oczywiście nie przewidział,  było więcej... Mubarak – po prostu nie pojechał, Arafat – po prostu nie został wypuszczony na szczyt przez Izrael, ponieważ nie przyjął bezwzględnego zawieszenia broni.

Zapisy Deklaracji były brane pod uwagę przy ustalaniu zasad postępowania dla planu pokojowego Mapa drogowa.

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl