POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Google i zwoje z Qumran  Email
Izraelska Rada ds. Starożytności  wspólnie z Google Inc. rozpoczęły prace na utworzeniem cyfrowego archiwum. Ma ono zawierać słynne zwoje z Qumran, znalezione w rejonie Morza Martwego. Zostaną one w pełni zdigitalizowane i zapisane w formacie HD. Ukryte w jaskini starożytne manuskrypty odkrył w 1947 roku wędrowny pasterz. Po zakończeniu prac archeologicznych w 1956 zebrano ok. 30 000 fragmentów tekstu. Rękopisy spisane po hebrajsku, aramejsku i grecku uporządkowano jak dotąd w 900 zwojów. Dzięki badaniom paleograficznym ustalono, że najstarsze zwoje powstawały od połowy III w. p.n.e. Teksty te najprawdopodobniej były autorstwa esseńczyków, którzy zasiedlali Qumran w latach 125 p.n.e. - 68 n.e. Manuskrypty są doskonałym źródłem badań nad judaizmem i chrześcijaństwem. Wśród przeszło 200 manuskryptów biblijnych znalezionych w Qumran zidentyfikowano fragmenty każdej księgi Biblii hebrajskiej z wyjątkiem Księgi Estery. W przeciwieństwie do Zwoju Izajasza - który zawiera kompletny tekst Księgi Izajasza  - większość z nich jest reprezentowana tylko przez urywki stanowiące najwyżej jedną dziesiątą całej księgi. Najbardziej rozpowszechnione w Qumran były Psalmy (znaleziono 36 odpisów), Księga Powtórzonego Prawa (29 egzemplarzy) i Księga Izajasza (21 egzemplarzy).

Google pomoże w skatalogowaniu materiału. Proces dokumentacji zostanie zakończony w ciągu trzech miesięcy. Gotowe dane zostaną przetransferowane na specjalną stronę internetową.

Naukowcy wybrali obecnie najlepszą metodę fotografowania tekstów (zapisanych na gęsiej skórze). Zaawansowana technika wykorzystuje 11 różnych fal światła, które odpowiednio zastosowane nie uszkodzą delikatnej materii.

Użytkownicy oprócz przeglądania będą mogli spróbować połączyć fragmenty tekstu w jeden zwój. Pomoże to w odkryciu nowych sposobów odczytywania manuskryptów.

- Odnieśliśmy sukces. Pozyskaliśmy najlepsze umysły i technologie, które pomogą zachować ten nieoceniony skarb dziedzictwa kulturowego. - powiedziała dyrektor IRS, Shuka Dorfman.

Izraelska Rada ds. Starożytności zebrała 3,5 miliona dolarów, by sfinansować ten projekt. Sam aparat fotograficzny wart jest 250 tysięcy dolarów.

Źródło: Deser, Wikipedia, wysz
 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl