KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Błękitna szata arcykapłana zrekonstruowana  Email
Israel
Instytut Świątynny z Jerozolimy zrekonstruował błękitną szatę (meil techelet) arcykapłana z czasów istnienia Świątyni. Możną ją oglądać, razem z innymi częściami stroju arcykapłana (opisuje je m.in. Księga Wyjścia 28:1-4), w centrum wystawowym Instytutu Świątynnego w stolicy. Strój został wykonany i zabarwiony z zastosowaniem tych samych sposobów, jakie były w użyciu w czasach biblijnych. Barwnik, który był używany do barwienia tkanin tysiące lat temu, pochodził ze specjalnych ślimaków Hexaplex trunculus poławianych w Morzu Śródziemnym. Stosowali go Izraelici, Fenicjanie czy Kananejczycy.


Izraelscy archeolodzy odnaleźli szczątki starożytnych zakładów produkujących ten niebieski barwnik na całym izraelskim wybrzeżu: od Tel Cabri przez Akko, Tel Dor, Tel Szikmona, Apolonia aż do Tel Mor.

 

Gorący wywar z tego ślimaka ma wspaniałe właściwości: wełna zamoczona w nim w pełnym słońcu stanie się błękitna, a jeśli odbędzie się to w ciemnościach, to otrzymamy soczysta purpurę. Frędzle (cicit) dopiero od niedawna mogą być wykonywane tak jak czyniono to w czasach Świątyni, bo niestety 1300 lat temu najazd arabski zmiótł z powierzchni ziemi niemal całą kulturę materialną Erec Israel. Tradycyjny sposób uzyskiwania tych barwników uległ zatarciu, a z czasem pojawiły się inne barwniki. Błękit (techelet) oraz purpura (argaman) były stosowane w produkcji strojów dla arcykapłanów w Świątyni. Zasłona okalająca Arkę Przymierza także była wykonana z wykorzystaniem tych muszelkowych barwników. Świątynia runęła 10 sierpnia 70 r. Po zburzeniu Świątyni przez Rzymian Żydzi nie mogli już wykorzystywać tych kolorów w swoich strojach, gdyż zazdrośni Rzymianie zarezerwowali je dla swojej wierchuszki. Z czasem Żydzi zapomnieli o Hexaplex trunculus.

 

I tak by było po dziś dzień, gdyby rabin Eliahu Tevgar z jesziwy Kiriat Sefer nie postanowił odnowić starożytnej tradycji cicit. Rabin podszedł do problemu profesjonalnie i poprosił o pomoc wybitnego izraelskiego chemika dr. Israela Zidermana. Rabin miał zacięcie do sportu i po prostu kochał nurkowanie. Przez wiele lat wyławiał z morza rożne muszelki, aż w końcu odnalazł te właściwe...

Wkrótce po swoim odkryciu stworzył organizacje non-profit o nazwie "Instytut Ptil Techelet", który mieści się na przedmieściach Jerozolimy. Nie znaczy to jednak, ze wszystko miało poszło gładko. Izraelskie prawo zabrania wykorzystywania tych ślimaczków do celów przemysłowych, wiec rabin zdecydował się na importowanie ich z Chorwacji, a żeby wyprodukować jeden zestaw cicit potrzeba ich aż 30 sztuk!

Cicit produkowane przez rabina Tevgara szybko przyjęły się w Izraelu, jak i w diasporze, ale nie przypadły go gustu chasydom z jesziwy Radzyn w Bnej Brak. Warto nadmienić, ze to jak sama nazwa wskazuje chasydzi rodem z Radzynia Podlaskiego. Owi chcieli nie chcieli słuchać zgodnego chóru rabinów, historyków, archeologów i chemików i pozostali wierni ustaleniom Radzyner Rebbe, rabina Gerszona Hanocha Leinera, który w 1887 roku wyruszył do Neapolu, gdzie odkrył mątwy (rodzaj ośmiorniczek) i otworzył w Radzyniu fabryczkę niebieskiego barwnika, którą spalili niemieccy naziści.

/źródło: Izrael.org.il/

 

Am Israel Chai !

Chanuka 25.12-02.01

chanuka.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl