POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Zasady traktowania innych ludzi  Email
Edukacja..

Judaizm najczęściej kojarzy się z niezwykle skodyfikowanymi rytuałami, w których dokładnie przewidziany jest prawie każdy ruch i każde słowo. Natomiast świadomość tego, jak wnikliwie rozpatruje i analizuje zasady traktowania innych ludzi, jest znacznie mniej powszechna, nawet wśród Żydów, w tym religijnych.

Aby nie być gołosłownymi podajemy jeden przykład - dobrze ilustrujący wnikliwość żydowskiego prawa etycznego.

Prawo żydowskie (kategoria "ginejwas da'as") zabrania zaproszenia kogoś na jakąkolwiek uroczystość (rocznica, jakaś okazja rodzinna, święto, czy nawet po prostu wspólny obiad), jeżeli wie się, że osoba zapraszana NIE BĘDZIE MOGŁA przyjąć zaproszenia, bo albo ma jakieś inne zajęcia w tym czasie, których nie może odwołać, albo nie będzie po prostu obecna w tym terminie, bo wyjeżdża.

Uzasadnienie: ten zapraszany uważałby nasze postępowanie za szczere i cenił naszą życzliwość wobec niego. Może nawet chciałby za jakiś czas odwdzięczyć się nam tym samym. A przecież byłby w ten sposób wprowadzany przez nas w błąd, bo skoro wiemy, że i tak nie skorzysta z zaproszenia - zaproszenie jest z gruntu fałszywe.

Ale to nie wszystko: to samo prawo zastanawia się nad sytuacją, w której niezaproszenie znajomego wyrządziłoby mu przykrość, a sformułowanie: "bym cię zaprosił, ale wiem, że i tak nie będziesz mógł przyjść" - byłoby przyjęte przez niego jako wyraz naszej niechęci do jego obecności na imprezie. Wtedy - stwierdza prawo - dozwolone jest zaproszenie go, mimo iż wie się, że nie przyjdzie.

Uzasadnienie: znajomy poczułby się dotknięty tym, że podejmujemy za niego decyzję. "Rzeczywiście - miałem wyjechać tego dnia, ale przesunąłbym wyjazd, jeżeli mnie zapraszasz. Jednak ty najwyraźniej nie chcesz mnie widzieć na swojej uroczystości" - pomyślałby znajomy.

To, jak postąpimy, zależy od paru czynników (przede wszystkim od wiedzy na temat charakteru naszego znajomego), które musimy ocenić jak się da najlepiej przed podjęciem decyzji o zaproszeniu.

(Szulchan Aruch, Choszen Miszpat, 228:6)

/the 614 commandment society/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotykamy się

 w piątek 18 stycznianiebieski.jpg o 17:00

Tu Bi'Szwat 2019

7-species.jpg

Kliknij na obrazekxxii.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl