POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Wiara w Boga a moralność..  Email
Popularnym argumentem ludzi, którzy chcą udowodnić bezużyteczność Boga w kwestiach moralności, jest przywoływanie zła dokonywanego przez ludzi religijnych (np. zbrodni Kościoła). Ten argument nie dotyczy jednak judaizmu z jednego ważnego powodu: judaizm nigdy nie głosił, że wiara w Boga automatycznie, sama z siebie czyni ludzi dobrymi, ani że w jakiś cudowny sposób naprawia świat

Bóg jest niezbędną podstawą moralności, ale aby człowiek miał realną szansę stać się moralnym i móc naprawiać świat, nie wystarczy mu wiara, bo musi dojść do spełnienia DWÓCH innych warunków: 1. uznania, że najważniejszą rzeczą, której Bóg oczekuje od człowieka, jest MORALNE POSTĘPOWANIE (dobre traktowanie ludzi) oraz 2. wykorzystywania przy tym postępowaniu ROZUMU.

[Wiara w Boga+Przekonanie o dominacji moralnego postępowania+Rozum=Szansa na naprawianie świata]

W dodatku, gdyby zaprzeczać sensowności Boga, ponieważ ludzie popełniają zło w Jego imieniu, trzeba by identycznie poważyć sensowność np. seksu, nauki i wiedzy oraz prawa. I - na przykład - szpitali.

Seks może być przejawem miłości, ale istnieją przecież gwałciciele. Zło w imieniu popędu seksualnego.

Nauka i wiedza pozwalają na odkrywanie sposobów leczenia chorób, ale także umożliwiają wytwarzanie broni masowej zagłady. Zło w imieniu nauki i wiedzy.

Prawo decyduje, że przestępca powędruje do więzienia, ale także prawo demokratycznego państwa umożliwiło osiągnięcie władzy np. Hilterowi. Zło w imieniu prawa.

Można sobie na przykład wyobrazić totalnie skorumpowany szpital, w którym lekarze biorą łapówki, kradną, źle traktują chorych. Czy to jednak jest rzeczywiście argument przeciwko szpitalom, czy raczej przeciwko nieuczciwym ludziom?

Fakt, że człowiek jest zdolny skompromitować imię Boga oraz seks, naukę, wiedzę i prawo, a miejsce, gdzie ludziom ma się pomagać, przemieniać w miejsce, gdzie ludzi się wykorzystuje, przekonuje jedynie o tym, jak łatwo CZŁOWIEK potrafi ulec deprawacji.

To, że człowiek potrafi skompromitować Boga, rozum i moralność, nie oznacza, że te wartości i zjawiska nie istnieją, lub że są bezwartościowe. Ani nie oznacza, że moglibyśmy bez nich istnieć.

 

Paweł Jędrzejewski

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl