POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

SZABAT - SZÓSTY czy SIÓDMY dzień tygodnia?  Email

W krajach europejskich (i nie tylko), wszyscy idą do pracy w PONIEDZIAŁEK odnosząc wrażenie, że zaczynają w ten sposób NOWY tydzień. I „administracyjnie” mają rację. Ale NIE pod względem tradycji i wielowiekowych zasad religii (również chrześcijańskiej). Historycznie bowiem pierwszym dniem tygodnia jest niedziela, a SOBOTA – OSTATNIM.

W judaizmie i w języku hebrajskim dni tygodnia nie mają nazw i określane są według ich kolejności: „pierwszy dzień”, „drugi dzień”, aż do „siódmego dnia”, który w Torze został nazwany Szabat („dzień odpoczynku”).

 

Pozażydowski świat przyjął – w powszechnym wymiarze – podział na siedmiodniowe tygodnie w późnym okresie Cesarstwa Rzymskiego. Oczywiście wzorcem była tu tradycja Tory, zaadaptowana przez chrześcijaństwo. Poprzez tradycję chrześcijańską nazwa tego dnia w wielu językach nawiązuje więc bezpośrednio do nazwy hebrajskiej ostatniego, najważniejszego dnia tygodnia. Przykładowo: polski – „sobota” (jedyna niesłowiańska nazwa dnia), rosyjski – subbota, portugalski – sabado, grecki - Σάββατο, węgierski - szombat, rumuński - sâmbătă itd. Rzymianie nazwali ten dzień „dniem Saturna”, stąd z kolei np. Saturday w angielskim.

 

Siódemka jest uważana za liczbę odzwierciedlającą naturalny rytm kosmosu. Siedem dni to jedna czwarta miesiąca księżycowego. Po Rewolucji Francuskiej próbowano eksperymentować we Francji z dziesięciodniowym tygodniem i zakończyło się to fiaskiem.

 

W tradycji chrześcijańskiej sobota jest również ostatnim dniem tygodnia, a niedziela – pierwszym (została ogłoszona chrześcijańskim pierwszym dniem tygodnia już około 325 roku n.e.). Początkowo chrześcijanie obchodzili wyłącznie żydowski Szabat; później z niego zrezygnowali, aby podkreślić swoją odmienność. Jednocześnie nakaz uświęcania Szabatu, obecny wśród Dziesięciorga Przykazań, został zastąpiony mniej precyzyjnym nakazem: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”. Mimo tych zmian, sobota pozostawała wciąż ostatnim dniem tygodnia.

 

Jednak współcześnie we wszystkich sferach życia w krajach europejskich sobota jest administracyjnie przedostatnim dniem tygodnia, a niedziela – siódmym i ostatnim. Stąd właśnie mylne POCZUCIE, od dawna powszechne, że SOBOTA jest dniem szóstym. Międzynarodowy Standard ISO 8601 też uznaje niedzielę za ostatni dzień tygodnia, a sobotę – za szósty.

 

W Stanach Zjednoczonych, zgodnie z Torą, sobota jest ostatnim dniem tygodnia. Kalendarze amerykańskie (ich większość) wyglądają INACZEJ niż europejskie.

 

Poniżej dwa kalendarze: w amerykańskim SOBOTA jest OSTATNIM dniem tygodnia; w polskim - NIEDZIELA.

 

 

/Paweł Jędrzejewski- the 614 commandment/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Zapraszamy na Szabat

21września na godz.18:00

niebieski.jpg

Sukkot

Zapraszamy23 września

na godz.17:00

sukkot.jpg

v.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl