POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

SZABAT - SZÓSTY czy SIÓDMY dzień tygodnia?  Email

W krajach europejskich (i nie tylko), wszyscy idą do pracy w PONIEDZIAŁEK odnosząc wrażenie, że zaczynają w ten sposób NOWY tydzień. I „administracyjnie” mają rację. Ale NIE pod względem tradycji i wielowiekowych zasad religii (również chrześcijańskiej). Historycznie bowiem pierwszym dniem tygodnia jest niedziela, a SOBOTA – OSTATNIM.

W judaizmie i w języku hebrajskim dni tygodnia nie mają nazw i określane są według ich kolejności: „pierwszy dzień”, „drugi dzień”, aż do „siódmego dnia”, który w Torze został nazwany Szabat („dzień odpoczynku”).

 

Pozażydowski świat przyjął – w powszechnym wymiarze – podział na siedmiodniowe tygodnie w późnym okresie Cesarstwa Rzymskiego. Oczywiście wzorcem była tu tradycja Tory, zaadaptowana przez chrześcijaństwo. Poprzez tradycję chrześcijańską nazwa tego dnia w wielu językach nawiązuje więc bezpośrednio do nazwy hebrajskiej ostatniego, najważniejszego dnia tygodnia. Przykładowo: polski – „sobota” (jedyna niesłowiańska nazwa dnia), rosyjski – subbota, portugalski – sabado, grecki - Σάββατο, węgierski - szombat, rumuński - sâmbătă itd. Rzymianie nazwali ten dzień „dniem Saturna”, stąd z kolei np. Saturday w angielskim.

 

Siódemka jest uważana za liczbę odzwierciedlającą naturalny rytm kosmosu. Siedem dni to jedna czwarta miesiąca księżycowego. Po Rewolucji Francuskiej próbowano eksperymentować we Francji z dziesięciodniowym tygodniem i zakończyło się to fiaskiem.

 

W tradycji chrześcijańskiej sobota jest również ostatnim dniem tygodnia, a niedziela – pierwszym (została ogłoszona chrześcijańskim pierwszym dniem tygodnia już około 325 roku n.e.). Początkowo chrześcijanie obchodzili wyłącznie żydowski Szabat; później z niego zrezygnowali, aby podkreślić swoją odmienność. Jednocześnie nakaz uświęcania Szabatu, obecny wśród Dziesięciorga Przykazań, został zastąpiony mniej precyzyjnym nakazem: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”. Mimo tych zmian, sobota pozostawała wciąż ostatnim dniem tygodnia.

 

Jednak współcześnie we wszystkich sferach życia w krajach europejskich sobota jest administracyjnie przedostatnim dniem tygodnia, a niedziela – siódmym i ostatnim. Stąd właśnie mylne POCZUCIE, od dawna powszechne, że SOBOTA jest dniem szóstym. Międzynarodowy Standard ISO 8601 też uznaje niedzielę za ostatni dzień tygodnia, a sobotę – za szósty.

 

W Stanach Zjednoczonych, zgodnie z Torą, sobota jest ostatnim dniem tygodnia. Kalendarze amerykańskie (ich większość) wyglądają INACZEJ niż europejskie.

 

Poniżej dwa kalendarze: w amerykańskim SOBOTA jest OSTATNIM dniem tygodnia; w polskim - NIEDZIELA.

 

 

/Paweł Jędrzejewski- the 614 commandment/

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl