16 października Gmina Żydowska w Poznaniu została zaszczycona wizytą niezwykłych gości. W ostatnich dniach w Warszawie i w Poznaniu przebywał Szanowny Gość z Izraela, prof. Samuel Pohoryles. Do Gminy Żydowskiej razem z Profesorem przyszło 12 Wybitnych Osób. Samuelowi Pohorylesowi towarzyszyła małżonka Olga. Gościem Gminy Żydowskiej był również Pan Konsul Polski w Izraelu, Karol Gross. Na spotkaniu obecni byli też współpracownicy Profesora Pohorylesa z Uniwersytu Przyrodniczego w Poznaniu – Pan Profesor Franciszek Borówczak z Wydziału Rolniczo-Biotechnologicznego UP, a także inne osoby z Uniwersytetu, oraz dawni uczniowie prof. Pohorylesa.
Na spotkanie przybył również Pan Wicewojewoda Wielkopolski, Paweł Pacia. Goście uczestniczyli w Modlitwie Szabatowej w Synagodze, a następnie w spotkaniu ze społecznością żydowską Poznania. Pan Profesor Pohoryles wyraził uznanie dla osiągnięć Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Zwrócił szczególną uwagę na walory dwujęzycznej (hebrajskiej i polskiej) liturgii w Synagodze.
Warto przy okazji wizyty Szanownego Gościa Gminy Żydowskiej, choć skrótowo przedstawić niezwykłą biografię Pana Profesora. Samuel Pohoryles urodził się 22 kwietnia 1928 roku we Lwowie. Pierwsze lata życia spędził w rodzinnym majątku we wsi Hińkowce, blisko ówczesnej granicy Polski i Rumunii. Majątek Pohorylesów odgrywał ważną rolę w ruchu syjonistycznym. Odbywały się tam szkolenia dla Żydów pragnących wyemigrować do Palestyny. Osoby uczestniczące w tych szkoleniach odegrały później ważną rolę w tworzeniu Państwa Izrael. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1947 roku, Samuel Pohoryles podjął studia w Akademii Handlu Zagranicznego. Następnie ukończył kontynuował je na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów specjalizował się w zagadnieniach rozwoju gospodarczego i gospodarki żywnościowej. W roku 1950 został wykładowcą, a cztery lata później Dziekanem Wydziału Ekonomicznego Akademii Rolniczej w Szczecinie.
Profesor Pohoryles w 1957 roku zawarł związek małżeński ze swoją żoną Olgą. Rok później małżeństwo wyemigrowało do Izraela. Po wyjeździe do nowego kraju nastąpił czas dalszych studiów. Profesor studiował na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu w Bonn, Instytucie Badań Rolniczych w Oksfordzie oraz Wydziale Gospodarki Lądowej Uniwersytetu w Cambridge. Pierwsze cztery miesiące w nowej Ojczyźnie, Profesor przeznaczył na naukę języka hebrajskiego w ulpanie. Zaraz potem zatrudniony został w Departamencie Badawczym Ministerstwa Rolnictwa. Następnie mianowany został dyrektorem Departamentu Badań i Doradztwa Gospodarczego przy Centrum Osadnictwa Rolniczego i Planowania oraz Rozwoju Wiejskiego. W latach 1977-1993 piastował także stanowisko dyrektora ds. Planowania i Rozwoju Wsi w Ministerstwie Rolnictwa.
Po przemianach ustrojowych w 1989 roku, prof. Pohoryles zaczął przyjeżdżać do Polski. Mimo, iż pierwsza podróż miała charakter prywatny, Profesor udzielał porad w kwestii transformacji gospodarki planowej w rynkową. W okresie tym Samuel Pohoryles był również profesorem na Wydziale Geografii Uniwersytetu w Tel Awiwie, w Instytucie Horowitza na Rzecz Krajów Rozwijających się i w Uniwersytecie Hebrajskim na Wydziale Rolnictwa.
Mimo tak licznych obowiązków pełnił również funkcję prezesa Polsko-Izraelskiego Komitetu Rolniczego.
W 1996 Profesor rozpoczął pracę dla Centrum Szymona Peresa dla Pokoju. Od roku 2000 jest zastępcą dyrektora Generalnego Centrum.
Za swoją działalność profesor Samuel Poryhles wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody i odznaczenia. W 1978 roku Międzynarodowe Centrum Biograficzne w Cambridge przyznało Profesorowi tytuł „Zasłużonego Człowieka” .Szczególne znaczenie ma tutaj otrzymana w 1989 roku od Biura Współpracy Międzynarodowej Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa Międzynarodową Nagrodę za Pracę na Rzecz Rozwoju Rolnictwa na Świecie i Środkowym Wschodzie.
Również w Polsce działalność Samuela Poryhlesa została wysoko oceniona. Prezydent Lech Wałęsa odznaczył Profesora Poryhlesa Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2002 roku, prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. 6 lat później, z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.
W 2000 roku, Minister Rolnictwa Artur Balazs przyznał Profesorowi Odznakę za Zasługi dla Rolnictwa. Akademia Rolnicza w Szczecinie medal „Zasłużony dla Akademii Rolniczej w Szczecinie”.
Spotkanie z Panem Profesorem i osobami towarzyszącymi miało jeszcze drugą, wieczorną część. Szanowni Goście razem z Panią Przewodniczącą Gminy Żydowskiej, Alicją Kobus, uczestniczyli w „405 Koncercie Poznańskim”. W trakcie koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii, pod dyrekcją jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Jerzego Maksymiuka wykonała utwory Luciano Berio, Roberta Schumanna, Beli Bartoka i Maurice’a Ravela.
dr Wojciech Meixner
foto:Marian Kwiatkowski
|