POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Zaszczytna wizyta w Gminie Żydowskiej w Poznaniu  Email
16 października Gmina Żydowska w Poznaniu została zaszczycona wizytą niezwykłych gości. W ostatnich dniach w Warszawie i w Poznaniu przebywał Szanowny Gość z Izraela, prof. Samuel Pohoryles. Do Gminy Żydowskiej razem z Profesorem przyszło 12 Wybitnych Osób. Samuelowi Pohorylesowi towarzyszyła małżonka Olga. Gościem Gminy Żydowskiej był również Pan Konsul Polski w Izraelu, Karol Gross. Na spotkaniu obecni byli też współpracownicy Profesora Pohorylesa z Uniwersytu Przyrodniczego w Poznaniu – Pan Profesor Franciszek Borówczak z Wydziału Rolniczo-Biotechnologicznego UP, a także inne osoby z Uniwersytetu, oraz dawni uczniowie prof. Pohorylesa.

Na spotkanie przybył również Pan Wicewojewoda Wielkopolski, Paweł Pacia. Goście uczestniczyli w Modlitwie Szabatowej w Synagodze, a następnie w spotkaniu ze społecznością żydowską Poznania. Pan Profesor Pohoryles wyraził uznanie dla osiągnięć Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Zwrócił szczególną uwagę na walory dwujęzycznej (hebrajskiej i polskiej) liturgii w Synagodze.

 

Warto przy okazji wizyty Szanownego Gościa Gminy Żydowskiej, choć skrótowo przedstawić niezwykłą biografię Pana Profesora. Samuel Pohoryles urodził się 22 kwietnia 1928 roku we Lwowie. Pierwsze lata życia spędził w rodzinnym majątku we wsi Hińkowce, blisko ówczesnej granicy Polski i Rumunii. Majątek Pohorylesów odgrywał ważną rolę w ruchu syjonistycznym. Odbywały się tam szkolenia dla Żydów pragnących wyemigrować do Palestyny. Osoby uczestniczące w tych szkoleniach odegrały później ważną rolę w tworzeniu Państwa Izrael. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1947 roku, Samuel Pohoryles podjął studia w Akademii Handlu Zagranicznego. Następnie ukończył kontynuował je na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów specjalizował się w zagadnieniach rozwoju gospodarczego i gospodarki żywnościowej. W roku 1950 został wykładowcą, a cztery lata później Dziekanem Wydziału Ekonomicznego Akademii Rolniczej w Szczecinie.

 

Profesor Pohoryles w 1957 roku zawarł związek małżeński ze swoją żoną Olgą. Rok później małżeństwo wyemigrowało do Izraela. Po wyjeździe do nowego kraju nastąpił czas dalszych studiów. Profesor studiował na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu w Bonn, Instytucie Badań Rolniczych w Oksfordzie oraz Wydziale Gospodarki Lądowej Uniwersytetu w Cambridge. Pierwsze cztery miesiące w nowej Ojczyźnie, Profesor przeznaczył na naukę języka hebrajskiego w ulpanie. Zaraz potem zatrudniony został w Departamencie Badawczym Ministerstwa Rolnictwa. Następnie mianowany został dyrektorem Departamentu Badań i Doradztwa Gospodarczego przy Centrum Osadnictwa Rolniczego i Planowania oraz Rozwoju Wiejskiego. W latach 1977-1993 piastował także stanowisko dyrektora ds. Planowania i Rozwoju Wsi w Ministerstwie Rolnictwa.

 

Po przemianach ustrojowych w 1989 roku, prof. Pohoryles zaczął przyjeżdżać do Polski. Mimo, iż pierwsza podróż miała charakter prywatny, Profesor udzielał porad w kwestii transformacji gospodarki planowej w rynkową. W okresie tym Samuel Pohoryles był również profesorem na Wydziale Geografii Uniwersytetu w Tel Awiwie, w Instytucie Horowitza na Rzecz Krajów Rozwijających się i w Uniwersytecie Hebrajskim na Wydziale Rolnictwa.

Mimo tak licznych obowiązków pełnił również funkcję prezesa Polsko-Izraelskiego Komitetu Rolniczego.

 

W 1996 Profesor rozpoczął pracę dla Centrum Szymona Peresa dla Pokoju. Od roku 2000 jest zastępcą dyrektora Generalnego Centrum.

Za swoją działalność profesor Samuel Poryhles wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody i odznaczenia. W 1978 roku Międzynarodowe Centrum Biograficzne w Cambridge przyznało Profesorowi tytuł „Zasłużonego Człowieka” .Szczególne znaczenie ma tutaj otrzymana w 1989 roku od Biura Współpracy Międzynarodowej Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa Międzynarodową Nagrodę za Pracę na Rzecz Rozwoju Rolnictwa na Świecie i Środkowym Wschodzie.

 

Również w Polsce działalność Samuela Poryhlesa została wysoko oceniona. Prezydent Lech Wałęsa odznaczył Profesora Poryhlesa Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2002 roku, prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. 6 lat później, z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

 

W 2000 roku, Minister Rolnictwa Artur Balazs przyznał Profesorowi Odznakę za Zasługi dla Rolnictwa. Akademia Rolnicza w Szczecinie medal „Zasłużony dla Akademii Rolniczej w Szczecinie”.

 

Spotkanie z Panem Profesorem i osobami towarzyszącymi miało jeszcze drugą, wieczorną część. Szanowni Goście razem z Panią Przewodniczącą Gminy Żydowskiej, Alicją Kobus, uczestniczyli w „405 Koncercie Poznańskim”. W trakcie koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii, pod dyrekcją jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Jerzego Maksymiuka wykonała utwory Luciano Berio, Roberta Schumanna, Beli Bartoka i Maurice’a Ravela.

dr Wojciech Meixner

foto:Marian Kwiatkowski

 

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl