25 września uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie z inicjatywy Koła Wielokulturowości w ramach projektu edukacyjnego „To, co wspólne/to, co różne" finansowanego przez Fundację Stefana Batorego uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z gościem z Izraela- Schlomo Wolkowieczem, który skończy wkrótce 84 lata i jest ważnym świadkiem przeszłości, ocalonym z Holokaustu.
Na terenie dzisiejszej Ukrainy cudem udało mu się uniknąć śmierci z rąk SS.
Schlomo odwiedził już wiele szkół i opowiadał o swoich doświadczeniach. Były to jednak szkoły niemieckie oraz izraelskie. Nasze gimnazjum stało się pierwszą polską szkołą, do której przybył Schlomo. Po 50- latach niemówienia po polsku, gość przemówił do młodzieży, która przez 1,5 godziny w wielkim skupieniu oraz przejęciu wsłuchiwała się we wstrząsającą i wzruszającą historię 18-letniego chłopka, który cudem przeżył piekło II wojny światowej. Młodzież miała szansę poznania bezpośredniej relacji świadka, osobistego doświadczenia historii, która nie jest wyłącznie zbiorem dat i liczb. Jest to tym cenniejsze, że świadkowie tamtego czasu szybko już odchodzą i za kilka lat nie będzie ich wśród nas. Gość obiecał kolejne spotkanie, tym razem w Izraelu.
Dzień wcześniej Schlomo spotkał się z Panią Alicją Kobus- przewodniczącą Poznańskiej Gminy Żydowskiej, odwiedził budynek gminy żydowskiej, był w synagodze oraz przy grobie Akiby Egera.
autor:
Jakub Niewiński
|