POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Rogowo - odzyskane fragmenty macew  Email
Redaktor: Estera G. Kafka   

Dzięki informacjom i pomocy przyjaciela naszej gminy, pana Wojciecha Meixnera oraz Jego rodziny, zostały uratowane ostatnie ślady po zamieszkującej niegdyś to miasto społeczności żydowskiej.

Cmentarz został zlikwidowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wzniesienie na którym się znajdował zniwelowano,  część macew zatopiono w jeziorze, a część gdzieś wywieziono.

Cmentarz znajdował się przy ul. Kościelnej, obecnie nie ma po nim materialnych śladów. Teren wykorzystywany częściowo przez hydrofornię, budynki mieszkalne oraz drogę publiczną.

Dzięki rodzinie państwa Meixnerów, uzyskaliśmy też kilka znaczących informacji. Mieszkają w domu odkupionym jeszcze przed wojną od żydowskiej rodziny. Obok domu znajduje się - prawdopodobnie Mykwa, obecnie wykorzystana jako składzik. Na pochodzenie "piwniczki" jako mykwy, wskazuje jej kształt i rozmiar, oraz przekazane przez mieszkańców informacje.

Dowiedzieliśmy się również, że jeden z domów mieszkalnych był dawniej synagogą. Synagogę gmina żydowska sprzedała w 1936 roku, pod warunkim, że natychmiast, z odzyskanych materiałów zostanie wybudowany dom. Tak też zrobiono.

W Urzędzie Miasta udostępniono nam zachowany fragment gazety z tamtego okresu, gdzie opisano  to wydarzenie. Pani Katarzyna W., z którą rozmawiałam w Urzędzie, była bardzo miła i dodatkowo zeskanowała dla nas zdjęcie w powiększeniu, za co bardzo dziękujemy.

Odwiedziliśmy też miejsce, gdzie dawniej znajdował się cmentarz żydowski. Sądzę, że można tam wygospodarować kawałek ziemi na utworzenie choćby pomnika upamiętniającego tych, którzy przez wieki byli częścią społeczności tego miasta. Żydzi stanowili onegdaj 70% populacji Rogowa.... a dzisiaj jedynym śladem po nich, sa dwa fragmenty macew...

Po długich wędrówkach w poszukiwaniu śladów, rodzina państwa Meixnerów ugościła nas w pięknym ogrodzie, gdzie pani domu uraczyła nas wspaniałą drożdżówką, kawą i zimnymi napojami, albowiem upał doskwierał tego dnia okrutnie :)

 

Tą drogą pragnę podziękować - w imieniu całej społeczności żydowskiej - Państwu Meixnerom oraz ich wspaniałej rodzinie, za okazane zainteresowanie, zaangażowanie i pomoc w zachowaniu ostatnich śladów po rogowskich Żydach. Bez tych ludzi, nie pozostałby już żaden fragment świadczący o tym, że kamienie z jeziora były macewami.

 

Na brzegu jeziora zastaliśmy porozbijane na drobne kawałeczki macewy -efekt chuligańskich wybryków, .tak, jakby chciano zatrzeć pamięć. Te które odzyskaliśmy, leżały daleko od brzegu w jeziorze.

 

Być może starsi mieszkańcy miasta są w posiadaniu dawnych fotografii które by nas interesowały, być może udostępnią je. Pan Andrzej - kuzyn państwa Meixnerów, obiecał że będzie zbierał informacje.

 

/zdjęcia i tekst - G.E.Kafka/ 

 

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl