POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Niezwykły występ w Kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu  Email

!7 stycznia 2010 roku, na Mszy Świętej o godzinie 12.00, w Kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W ramach XIII Dnia Judaizmu i obchodów upamiętniających, postać urodzonego w Poznaniu Kantora Josefa Grabowskiego, oprawę muzyczną Mszy Świętej zrealizował Zespół im. Kantora Josefa Grabowskiego z Trondheim w Norwegii.

 

 

Jest to zdarzenie niecodzienne. Występy zespołów grających muzykę religijną prawosławną i protestancką w świątyniach katolickich są już rzeczą normalną. Podobnie wygląda sprawa pewnych inspiracji hebrajskich we współczesnej muzyce liturgicznej Kościoła. Jednak w polskich warunkach, występ żydowskiego zespołu na Mszy Świętej, jest jeszcze ciągle wyjątkiem.

 

Msza rozpoczęła się od wygłoszonego przez księdza odprawiającego Mszę Świętą powitania (w języku angielskim) Zespołu z Trondheim.

W dniu dzisiejszym przypadało czytanie Ewangelii o Weselu w Kanie Galilejskiej. Była to szczęśliwa, jakkolwiek przypadkowa zbieżność z występem znakomitego Zespołu. Zarówno wino podane w Kanie Galilejskiej, jak też muzyka towarzysząca modlitwie były najwyższej jakości. A dopatrzeć się można także innej zbieżności. Zarówno wino, jak i muzyka, jeżeli korzystamy z nich rozsądnie, może stanowić nasze pocieszenie.

 

W kazaniu znalazły się nawiązania do XIII Dnia Judaizmu. Między innymi, mowa była o osobie Chazara Josefa Grabowskiego. Dobrze, że tak się stało, bo większość osób obecnych w kościele, zapewne pierwszy raz usłyszała o Grabowskim.

 

Także w Intencjach Mszalnych pojawiły się modlitwy adekwatne do okazji. Jedna z nich dotyczyła relacji pomiędzy chrześcijanami i Żydami. Była to prośba do B-ga, abyśmy mieli moc traktować siebie wzajemnie, tak, jak to powinno być pomiędzy Starszymi i Młodszymi Braćmi.

Inna intencja, była prośbą o Szczęście Wieczne dla Błogosławionej Pamięci Kantora Grabowskiego.

 

Na koniec Mszy ksiądz podziękował Zespołowi, wyrażając nadzieję, że nie będzie to ostatni występ wspaniałych muzyków w tym Kościele.

 

Innym nadzwyczajnym zjawiskiem jest też muzyka grana przez Zespół z Trondheim. Każdy z muzyków jest wirtuozem swojego instrumentu a tenor posiada rzadko spotykane warunki głosowe. Słychać, że artyści mają zarówno muzyczne wykształcenie klasyczne, jak i jazzowe.

Muzyka prezentowana przez Grupę wskazuje na olbrzymi potencjał interpretacyjny. Usłyszeliśmy utwory, które stanowiły kreatywne połączenie stylów muzycznych różnych epok, od starożytności, przez muzykę żydowską i klasyczną po formy inspirowane jazzem. Ze względu na nawarstwianie się tradycji muzycznych różnych czasów, muzykę graną przez Grupę można określić słowem hebrajskim Tel, którym izraelscy archeolodzy określają wzgórza, które kryją w sobie warstwy, budowanych w różnych okresach miast. Zespół wykonywał zarówno utwory religijne, jak też świecką muzykę żydowską oraz dzieła klasyczne w nowatorskiej, niespotykanej interpretacji. Warto zwrócić również uwagę na pełne wykorzystanie możliwości instrumentarium. Przykładowo, kontrabas realizował zarówno linie melodyczne, jak również partie basso continuo oraz służył jako instrument perkusyjny.

 

Charakter niniejszej relacji nie pozwala na dokonanie szczegółowej analizy muzyki granej w kościele. Warto jednak choć skrótowo wspomnieć o dwóch utworach wykonanych na koniec Mszy Świętej. Pierwszym z nich był Psalm XXII „Eli, Eli, lama sabactani”. Muzycy wykorzystali tu starożytną hebrajską melodię. Spowodowało to konieczność uzgodnienia starożytnych skal muzycznych z wymogami systemu dur-moll. Drugim z nich, była Aria z „Poławiaczy pereł” Georgesa Bizeta. Było to bardzo ciekawe, nowoczesne odczytanie partytury francuskiego kompozytora, z nowatorskim potraktowaniem instrumentarium.

Zdarzenie religijno-artystyczne w kościele przy ul. Grobla pokazało wielki potencjał muzyki w zbliżaniu religii, kultur i narodów.

Wojciech Meixner

 

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl