POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Menora Dialogu dla abp H.Muszyńskiego  Email
Poznańskie obchody XXIII Dnia Judaizmu
Nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Waltera Homolki, panel dyskusyjny z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, nagroda „Menora Dialogu” dla abp. Henryka Muszyńskiego, wykłady, koncerty oraz wystawy – to wydarzenia, które odbywają się w dniach 9-25 stycznia, w ramach XXIII Dnia Judaizmu. W tym roku oprócz ogólnopolskiego świętowania tego dnia w Gnieźnie jego obchody odbędą się także w Poznaniu

„W Poznaniu najważniejsze wydarzenia o charakterze ogólnopolskim zaplanowaliśmy na 15 stycznia. W tym dniu zapraszamy na Ostrów Tumski, do Akademii Lubrańskiego, gdzie abp Henryk Muszyński odbierze nagrodę „Menora Dialogu” za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów” – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii.
 
Laudacje wygłoszą Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Walter Homolka, rabin Berlina.
Po uroczystości w katedrze odbędzie się koncert orkiestry kameralnej pod dyrekcją Jarosława Szemeta z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Muzycy wykonają, osadzone w żydowskiej tradycji i historii, utwory muzyczne Bartosza Chajdeckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej.
 
„Głównym wydarzeniem w ramach XXIII Dnia Judaizmu będzie nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Waltera Homolki, które odbędzie się 16 stycznia wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Podczas nabożeństwa zostanie zapalona Menora Dialogu, czyli wielkoformatowa rzeźba autorstwa Macieja Zychowicza, będąca znakiem dialogu i pojednania między chrześcijanami i Żydami na wielkopolskiej ziemi” – zaznacza ks. Szczepaniak.
 
Tego też dnia w południe rabin Berlina wygłosi wykład „Upominanie się o Jezusa. Nazarejczyk z perspektywy żydowskiej” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
 
W Teatrze Nowym 20 stycznia będzie można posłuchać fragmentów „Ksiąg Jakubowych” noblistki Olgi Tokarczuk w wykonaniu aktorów Teatru Nowego. Odbędzie się też dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka.
W czwartek 23 stycznia będzie można posłuchać panelu dyskusyjnego „Pontyfikat dialogu – dziedzictwo dialogu” z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W dyskusji wezmą udział abp Henryk Muszyński, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego RP.
 
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany obraz Jana Pawła II – relief autorstwa Andrzeja Okińczyca. „Obraz jest wyjątkowy, symboliczny, bo nie ma na nim… Jana Pawła II. Jest za to fragment muru – ściana płaczu, przed którą modlił się papież i w którą wsunął karteczkę z prośbą do narodu żydowskiego o wybaczenie wszystkich doznanych krzywd” – tłumaczy ks. rzecznik.
 
Wzorem lat ubiegłych obchodom będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w ramach Krakowskiego Salonu Poezji, 25 stycznia znany aktor Mieczysław Hryniewicz zaprezentuje XIX-wieczną polską poezję Żydów.
 
Kilka dni wcześniej, 17 stycznia w Blue Note Jazz Club będzie można posłuchać wierszy Zuzanny Ginczanki oraz młodych poetów z getta.
Organizatorzy Dnia Judaizmu przygotowali też wystawy. Od dzisiaj można oglądać wystawę „Poznańscy Żydzi. Obrazy z przeszłości wielokulturowego Poznania”, umieszczoną na Kładce w budynku Bramy Poznania. „Powrót do domu” to tytuł wystawy sztuki nagrobnej wielkopolskich Żydów. Wernisaż odbędzie się w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” 10 stycznia.
 
Na sobotę 11 stycznia w południe zaplanowano spacer po Trakcie Królewsko-Cesarskim: Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego, a po południu w Centrum Kultury Zamek będzie można posłuchać rozmowy na temat książki „Wspomnienia z trzech światów” Noacha Lasmana, poznańskiego Żyda i izraelskiego pisarza.
 
„Proponowana rokrocznie konwencja spotkania łącząca wydarzenia kulturalne, naukowe i religijne skutecznie dociera do szerokiej grupy odbiorców, zarówno do młodych, jak i starszych. Wszystko ma służyć wzajemnemu zbliżeniu, ale i budowaniu przestrzeni dialogu – kultury dialogu we wszystkich wymiarach życia społecznego i religijnego” – przypomina ks. Szczepaniak.
 
XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie przebiegał pod hasłem: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8).
Szczegółowy program obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na www.coexist.pl.
 
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat w 1997 roku. Jesteśmy drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii.
 

żródło: eKai.pl

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl