POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

79. rocznica pierwszych deportacji kaliskich Żydów  Email
W niedzielę 2 grudnia, w Kaliszu na Rozmarku, w południe odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele władz miasta - prezydent Krystian Kinastowski, Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miasta, wiceprezydent Mateusz Podsadny oraz radni; Alicja Kobus, ,
wiceprzewodnicząca Zarządu i Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i Halina Marcinkowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu; członkowie organizacji politycznych, kombatanckich, stowarzyszeń, instytucji i placówek edukacyjnych. Przed umieszczoną na budynku galerii przy ul. 3 Maja tablicą upamiętniającą deportowanych kaliszan złożono wiązanki kwiatów. Dalsza część spotkania odbyła się na Rozmarku. Tam wspomniano wydarzenia sprzed blisko 80 lat. Oddano cześć ofiarom Zagłady.

 

 

W historii naszego miasta, tak jak całego kraju, nie brakuje wydarzeń trudnych, tragicznych, przełomowych. Są i te chwalebne, radosne, niosące nadzieję – mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Nieodmiennie mówiąc o dziejach Kalisza powodem do dumy, zaszczytną kartą jest zbiór praw nadany przez Bolesława Pobożnego społeczności żydowskiej. Nazywany Statutem Kaliskim kodeks był świadectwem tolerancji, światłego spojrzenia na współistnienie dwóch społeczności; zrozumienia, że różnorodność nas wzbogaca, jest elementem naszej tożsamości, dziedzictwem. Statut był respektowany przez setki lat. Kaliszanie – obu wyznań – rozwijali nasze miasto. Wspólnie żyli i – w czasie Zagłady – wspólnie umierali. Jest dla mnie bardzo ważne to, że dziś razem możemy oddać hołd i cześć kaliszanom - naszym współbraciom, którzy przed siedemdziesięciu dziewięciu laty zostali wysiedleni przez niemieckich okupantów ze swego miasta i skazani na zagładę. Ta bolesna karta historii pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

 

Spotkanie przypominające rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów zostało wpisane w kalendarz miejskich uroczystości na wniosek Kaliskiej Rady Pamięci Narodowej.

 

 

tekst i zdjęcia: Iwona Cieślik

 

 

Zródło i więcej zdjęć : Fakty Kaliskie

 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl