KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

"Podróż do krainy cieni"  Email

"Podróż do krainy cieni". Promocja książki dr Ilony Dworak-Cousin z Izraela w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu w dniu 14.01.2019. Z Autorką rozmawiał red. Andrzej Niziołek.

 

 

 

 

Ilona ­Dworak-­Cousin – doktor farmacji, działaczka społeczna, publicystka, autorka wspomnień, poetka. Urodziła się 3 maja 1949 roku we Wrocławiu w zasymilowanej, inteligenckiej rodzinie żydowskiej. Jej ojciec Leopold (Drucker) Dworak, urodzony w Chrzanowie, był absolwentem Politechniki Lwowskiej, po wojnie wykładał na Politechnice Wrocławskiej. Pochodząca z Krakowa matka, Eugenia Bachner, ukończyła Studium Wychowania Fizy­cznego. Po wojnie, którą przeżyli w Związku Sowieckim, jako repatrianci osiedlili się we Wrocławiu. Do Izraela wyjechali w 1957 roku.
Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych autorka była studentką Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech, gdzie uzyskała stopień doktora farmacji. W 1992 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie farmacji klinicznej na Uniwersytecie Telawiwskim. W latach dziewięćdziesiątych odbyła studia podyplomowe w ośrodku edukacyjnym Alma w Tel Awiwie (Literatura) oraz w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie (Historia Zagłady Żydów).
Równolegle z pracą zawodową autorka udziela się jako aktywistka społeczna oraz pisarka. Pisze po polsku i po hebrajsku. Współpracowała z gazetą „­Nowiny-­Kurier”. W 1995 roku opublikowała tomik poezji w języku hebrajskim zatytułowany Galej chajej (Fale mojego życia). W 2000 roku w Tel Awiwie został wydany tom prozy hebrajskiej Chacaj sipurim (Opowiadania niedokończone). Rok później ukazał się on w języku polskim. W 2008 roku autorka opublikowała w Polsce kolejną autobiograficzną książkę, tym razem napisaną w języku polskim, zatytułowaną Dybuk wspomnień.
Tematem najnowszej książki, podobnie jak dwóch wcześ­niejszych, jest poszukiwanie prawdy o przeszłości. Proza ta stanowi zapis tęsknoty za światem, który przeminął. Autorka podejmuje próbę przywrócenia przerwanej ciągłości dziejów włas­nej rodziny. Ślady pamięci, a właściwie ich cienie, odnajduje w różnych miejscach i okresach historycznych: Galicji końca XIX i początku XX wieku, międzywojennej Polsce, Polsce pod okupacją niemiecką, w latach wojennej tułaczki rodziców, a także w domu rodzinnym we współczes­nym Izraelu.
Ilona ­Dworak-­Cousin jest członkinią licznych izraelskich związków twórczych i stowarzyszeń społecznych. Bierze udział w działaniach Koła Pisarzy i Twórców ­Ha-­Szaron oraz Akademickiego Stowarzyszenia Kobiet Twórców. Jest aktywna w Biznesowym Forum Kobiet związanym z Izraelską Partią Pracy (Awoda). Od roku 2007 przewodniczy Towarzystwu Przyjaźni ­Izrael-­Polska, które promuje polską kulturę w Izraelu. W uznaniu za zasługi na polu współpracy ­polsko-­izraelskiej została w 2007 roku odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi, a w 2013 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi.

 

Wydawnictwo Austeria

 

 

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl