POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Tu BiSzwat - 10 ciekawych faktów  Email
T U_BI_ S Z W A T
15 dnia żydowskiego miesiąca Szwat obchodzimy Tu bi-Szewat - Nowy Rok Drzew.
We współczesnym Izraelu Tu B'Shvat obchodzony jest jako dzień świadomości ekologicznej i jest obchodzony przez sadzenie drzew, natomiast w czasach Świątyń symbolizował odrodzenie się natury po porze deszczowej i rozpoczęciu nowych zbiorów.

Przedstawiamy 10 ważnych i interesujących faktów na temat tych wspaniałych i bardzo przydatnych wakacji.

       1. W tłumaczeniu z języka hebrajskiego Tu Biszvat oznacza „piętnasty dzień miesiąca Szewat”. W słowie „Tu” wartość liczbowa liter ט (tet) i  ו (waw) to 9 i 6, co w sumie daje 15. Drugą nazwą tego święta jest „Rosz ha-Szana la'Ilanot”, dosłownie przetłumaczone jako „Drzewa noworoczne”

       2. Według legendy, kiedy Wszechmogący dał ludziom Nowy Rok (Rosz ha-Szana), rośliny zazdrościły im i również chciały takiego święta dla siebie. Następnie B-g stworzył dla nich Tu Biszwat - Nowy Rok Drzew. Datę wybrano na miesiąc Szwat, ponieważ w tym czasie drzewa budzą się po zimowej hibernacji.

        3. W rzeczywistości mędrcy wymyślili Tu B'Szwat, aby oddzielić zbiory jednego roku od zbiorów innego roku. Owoce dojrzałe przed datą 15 Szwat odnoszą się do starego zbioru, a po 15 Szwat do nowego. Gdy drzewo owocowe miało trzy lata, jego owoce były przekazywane w ofierze do Świątyni jako. A jak poprawnie policzyć wiek, jeśli nie znasz daty urodzin? Do tego potrzebny był Tu B'Szwat.

        4. Tu B'Szwat to jeden z czterech 'Nowych Roków' w kalendarzu hebrajskim. Pierwszy, Nowy Rok Królów, obchodzony jest wiosną –1 Nisan. Od niego zaczyna się odliczanie miesięcy, świąt i panowania królów Izraela. Drugi Nowy Rok to Nowy Rok oddzielania dziesięciny od zwierząt gospodarskich i obchodzony jest latem 1 Elul. Został ustanowiony w czasie Świątyni, kiedy Izraelici musieli przynosić do Świątyni dziesiątą część zwierząt urodzonych w ich gospodarstwie w ciągu roku. Jesienią obchodzony jest trzeci, najsłynniejszy Nowy Rok - Rosz ha-Szana. Jest obchodzony na cześć stworzenia świata, symbolizuje początek nowego roku i koniec odchodzącego roku. A czwarty Nowy Rok to Tu Biszwat - Nowy Rok Drzew.

       5. Święto Tu B'Szwat, podobnie jak Pesach, obchodzone jest m.in. sederem, rytualnym świątecznym posiłkiem. Na stole powinno znaleźć się siedem owoców Izraela, zebranych z nowego żniwa. Tora mówi: „Bowiem Pan, twój B-g, prowadzi cię do ziemi dobrej, do ziemi pszenicy i jęczmienia, winorośli, drzew figowych i granatu, do krainy drzew oliwnych i miodu daktylowego "(Dwarim/Powtórzonego Prawa, 8: 7). Dlatego zwyczajowo je się winogrona, potem figi, granaty, oliwki i daktyle - w kolejności, w jakiej są wymienione w Torze. Przed zjedzeniem pierwszego owocu nowego żniwa odmawiają błogosławieństwo: „Błogosławiony jesteś, Panie, nasz Bóg, władco wszechświata, który dał nam życie i wspierał je w nas, i dałeś nam żyć. tym razem!".  W społecznościach sefardyjskich zwyczajowo spożywa się najpierw potrawy z pszenicy i jęczmienia, a następnie owoce. Według jednego ze zwyczajów Żydów ze Wschodu podczas sederu można spróbować pięćdziesiąt rodzajów owoców!

 6. Po zniszczeniu Drugiej Świątyni, Tu B'Szwat nie było obchodzone przez długi czas, ponieważ w Galut (na wygnaniu) nie pozwalano przestrzegania  przykazań rolniczych związanych z Ziemią Izraela. Obchody Nowego Roku Drzew zostały przywrócone dopiero w XVI wieku - dzięki grupie Kabalistów, która utworzyła się w Erec Izrael wokół wielkiego Rabina i Mentora B"P Rawa Icchaka Lurii (lub Arizala).

    7. Wraz z początkiem masowej repatriacji europejskich Żydów do Erec Israel, Tu B'Szwat stał się symbolem odrodzenia kraju. Pierwsi osadnicy sadzili ogrody nie tylko dla siebie, ale także dla następnych pokoleń, zgodnie z midraszem: „Pamiętajcie, aby sadzić drzewa, nawet jeśli były już zasadzone przed wami, i nie mówcie: „ Jestem zbyt stary, nie będę mógł jeść płodów z tych drzew "- roślina dla przyszłych pokoleń. ”(Midrasz Tanhuma Kdoszim).

8. Izrael jest jedynym krajem na świecie, który ma dziś więcej lasów niż sto lat temu. Liczba drzew w Izraelu wzrosła z 4,5 miliona do 240 milionów od 1948 roku.

    9. Ponieważ uważa się, że Tu B'Szwat oznacza odrodzenie natury, wiele izraelskich instytucji wybrało ten dzień na swoje inauguracje rozpoczęcia działania. Na przykład wmurowanie kamienia węgielnego pod Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie miało miejsce na Tu B'Szwat w 1918 r., Politechnika Technion w Hajfie w 1925 r., A Kneset w 1949 r.

   10. W starożytności na cześć noworodków koniecznie sadzono drzewo: na cześć chłopca - cedr, na cześć dziewczynki - cyprys. Cedr symbolizował wzrost i prawość, a cyprys symbolizował piękno i zapach.

(źródło: 12-13.plus) Chabad Polska

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl