POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Tu Bi-Szwat/15 Szwat/2020  Email
W tym roku Nowy Rok Drzew zaczyna się po zachodzie słońca 9 lutego  - niedziela  i trwa do wieczora 10 lutego - poniedziałek.
Talmud Babiloński wyróżnia cztery Nowe Roki, i jednym z nich jest właśnie Tu  bi- Szwat (Nowy Rok Drzew), który w starożytnym Izraelu był początkiem rozliczenia z  płodów rolnych. Nazwa święta ma źródło w jego dacie – 15. dzień miesiąca Szwat, którego hebrajski zapis składa się z liter tet ט i waw ו, a ich gematryczna wartość wynosi 15[ט"ו = ט(9)+ו(6)=15]. Celowo unika się liter jod י oraz heה , których suma również wynosi 15, ale ich połączenie układa się w jedno z imion Boga.

 

Podczas święta nie ma zakazu wykonywania pracy ani żadnych zmian liturgicznych. Najważniejsza jest jego wigilia, kiedy po zachodzie słońca zasiada się do tradycyjnej, acz skromnej wieczerzy (zwanej również sederem, czyli porządkiem), której głównym punktem jest spożywanie owoców Ziemi Izraela (przy czym w diasporze nie muszą być to owoce importowane z Izraela). Ma ona szczególne znaczenie wśród kabalistów, którzy nadali jej mistycznego znaczenia zawartego w koncepcji „czterech światów”. Każdy z  nich symbolizuje różne stopnie duchowości i pobożności.
 
I tak, pierwszym i najniższym poziomem jest olam ha-‘asija (עולם העשיה), czyli „świat działania”. Jego uosobieniem są spożywane podczas wieczerzy orzechy i pomarańcze, a także wszelkie owoce posiadające ochronę w postaci skórki czy łupiny. 
Drugim, nieco wyższym poziomem duchowości jest olam jecira עולם יצירה  – „świat formowania”. Jego znakiem są wszelkie owoce mające pestki – np. winogrona, śliwki czy jabłka. 
 
Trzecim i czwartym poziomem są olam brija עולם בריאה, czyli „świat stworzenia” oraz olam acilut  עולם אצילות – „świat emanacji”. Są to sfery czysto idealistyczne, których symbolem są owoce bez skóry i pestek – czyli de facto nieistniejące, poza ziemskim zasięgiem. 
 
W trakcie sederu wypija się również cztery kielichy wina, które tak jak owoce reprezentują różne stopnie duchowości, lecz także całoroczny cykl natury. W pierwszym kielichu powinno znaleźć się wyłącznie białe wino, które odzwierciedla zimę. W kolejnym, wino białe z niewielką domieszką czerwonego, co ma symbolizować początek wiosny, kiedy rośliny powoli budzą się do życia. Trzeci kielich napełnia się winem czerwonym z małą dolewką białego, co oznacza pełnię wiosny. Czwarty i ostatni kielich to wyłącznie wino czerwone będące znakiem lata. 
 
 
W dzisiejszym Izraelu Tu bi-Szwat to czas sadzenia drzew, a samo święto nabrało mocno syjonistycznego charakteru i jest symbolem powrotu do Erec Izrael i jej obfitości w postaci płodów rolnych.
/żródło: Żydowski Instytut Historyczny/

 

Więcej ciekawych informacji czytaj TUTAJ 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

The synagogue is closed

until further notice

Uwaga !!!

Gmina zawiesza wszelką działalność

Do odwołania

Zarządzenie Przewodniczącej Alicji Kobus

 

niebieski.jpg

Pesach 2020

Hagada na Pesach do pobrania TUTAJ hag_baner.jpg

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl