POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Tora, Raki i Yogurt - Szawuot nad morzem Egejskim.  Email
stroj zydowski
Żydowscy tancerze i muzycy w Salonikach, początek XX wieku (Wydawca: Albert Nissim). Z Centrum Badań Folkloru na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, dostępnym za pośrednictwem Digital Collection Biblioteki Narodowej
Żydzi z Saloniki… z niecierpliwością czekali na nadejście święta Szawuot… Szczególnie kochali i cenili to święto wiosny, zielonych pól, kwiatów i dojrzałych owoców oraz każdego, kto mógł cieszyć się zielenią i owocami gdzie rosły na polach poza miastem, w lasach, w ogrodach i na łące - jest wzniosłe… ”
 
 
Zdjęcie: „Żydowscy sprzedawcy owoców w Salonikach pokazujący owoce cytrusowe i nasiona, początek XX wieku (Wydawca: David M. Assaël).”
Podekscytowanie w powietrzu Morza Egejskiego było wyczuwalne, gdy Szawuot - festiwal obchodzący dawanie Tory i starożytne zbiory pszenicy - zbliżał się. Gospodarze wspólnoty przygotowaliby szerokie garnki gotowe do przygotowania tradycyjnego sutlach, mlecznego, słodkiego puddingu ryżowego posypanego cynamonem; a także specjalne naczynia na świeży jogurt i miękkie sery przygotowane właśnie na święta.
Znając porę roku, pojawi się wędrowny blacharz, ogłaszając jego przybycie i cel: „Istañador para istañar!” Zbierając wgniecione garnki i zwracając je „jak nowe” kilka dni później, pobłogosławi również panie i ich pudding ryżowy: „¡Para sutlachiko bueno!” - „Niech twój sutlach będzie dobry!”
 
Oczywiście świąteczny posiłek to nie tylko sutlach, jogurt i ser. Były tam injaminados - kolorowe jajka na twardo - i pasty - sernik, który przyszedł we wszystkich kształtach i rozmiarach, z dwoma głównymi składnikami, serem i jajkami, najwyraźniej jedyną wspólną cechą każdego z nich.
I do picia?
Oczywiście Raki! Chociaż nie tylko raki. Tego rodzaju, który można zdobyć tylko w skromnym domu rabina Icchaka Szmuela, bogatym w smaku i pełnym szczęścia na nadchodzące święta i porę roku.
Z brzęczeniem garnków i zapachem sutlach i wafli raki, świąteczne ubrania z pewnością musiały być również przygotowane na dzień święty. Przysłowia ludowe zabraniały noszenia białych garniturów i sukienek przed Szawuotem, ale teraz można je było wreszcie przygotować, gdy zbliżają się wakacje i lato.
 
Potem zaszło słońce i wreszcie nadszedł czas. Niektórzy poszli do synagogi, prawdopodobnie starając się skoncentrować na modlitwach w oczekiwaniu na to, co czekali na nich w domu.
Z owocami pracy gospodyń domowych (i raki rabina Icchaka Szmuela) serdecznie się cieszył, gdy świąteczny posiłek został zniesiony i podano deser, Księgę Rut czytano po hebrajsku i Ladino, a jej słowa śpiewano na tradycyjne melodie. Potem niektórzy wracają do synagogi na „Nochada de sevo” - tradycyjne całonocne studium Tory - gdzie mężczyźni i dzieci siedzą na miękkich sofach, starając się nie kiwnąć głową, czekając na odświeżenie od finjana.
 
Podczas gdy nauka, modlitwa i pieśni celebrujące udzielanie Tory w języku hebrajskim i Ladino mogły zapewnić duchowe wyżywienie uzupełniające fizyczne pożywienie sutlach i pastelu, dla wielu najważniejszym wydarzeniem Szawuot było w dużej mierze poza murami miasta.
Ulice zapełniły się tysiącami - młodymi i starymi - koszami piknikowymi i matami, na których można usiąść w dłoni, bukiety kwiatów zabarwiających krajobraz, podekscytowana paplanina wypełniająca powietrze, gdy wyruszali: niektórzy w kierunku klasztoru wirujących derwiszów, inni w kierunku Pięciu Dębów lub Źródła Szejka, podczas gdy grupy młodzieży i bardziej nieustraszeni zapuszczali się aż do okolicznych gór i wiosek.
 
/Tłumaczenie: tłumacz Google/
 
Oryginalny tekst IN ENGLISH
 
 
 
 
 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

niebieski.jpgZapraszamy w piatek

25 września na godz 18:00

YOM KIPPUR

Zapraszamy w niedzielę

27 września na g. 18:00

-w poniedziałek 28.09

"złamanie "postu g. 19:26

jom.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl