Taanit Ester, Post Estery |
Ponieważ Adar 13 (dzień przed Purim) przypada w tym roku na dzień Szabatu, "Post Estery" zwykle występuje w tym dniu, został przeniesiony z na 11 Adar.
Obchodzony dzisiaj przez wszystkich dorosłych (licząc po bar i bat micwie). W wigielię święta Purim pości się na pamiątkę postu i modlitw, jakie odprawiała Estera przed odniesieniem zwycięstwa nad Hamanem. Razem z Esterą pościli wówczas wszyscy Żydzi żyjący w granicach Imperium Perskiego. Wszystkim im groziła śmierć i wszyscy oni prosili Najwyższego, aby zmiłował się nad Żydami i uchronił ich przed zagładą.
Post Estery obejmuje zakaz jedzenia i picia od świtu do nadejścia nocy (pojawienia się gwiazd na niebie), odmawianie modlitw błagalnych (Selichot), czytanie Tory i dodawanie Aneinu („Odpowiedz nam”) do błogosławieństwa Szema kolenu w słowach modlitwy Szmone esre podczas Minchy.
Dzień Postu Estery obchodzony jest tylko raz. Tylko w czasie adar szeni (adar II) – podczas dnia poprzedzającego święto Purim (zwane także Purim Duży - Purim haGadol) [w roku 2008 dniem tym był 20 marca), a nie w Purim Katan (Mały Purim, zwany także „czternastym dniem pierwszego adaru”).
|
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl