POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Purim i pozycja kobiet  Email

Nieprzypadkowo Purim, który świętowany jest 14 dnia hebrajskiego miesiąca Adar czasami wypada tego samego dnia co Międzynarodowy Dzień Kobiet - 8 marca w kalendarzu gregoriańskim ( w tym roku to 2 tygodnie różnicy). Idea kluczowej roli kobiety w historii ludzkości sprowadza te dwa wydarzenia, jedno pochodzące ze szczególnej żydowskiej tradycji, drugie z kręgów socjalistycznych, do tego samego punktu: kobiety często odgrywały ważne role w historii ludzkości i z pewnością zasługują na więcej niż może zaoferować im konformistyczne społeczeństwo.

Historia Purim opisana w Megilat Ester może być rozpatrywana w dwóch różnych sferach relacji między kobietą i mężczyzną. Historia opowiadająca o związku króla Persji, Ahaswersusa i jego żony, Królowej Waszti jest smutna. Brak komunikacji i zrozumienia oraz wzajemnego szacunku pokazany jest od samego początku. Oddzielnie świętują i jedzą uroczyste posiłki. Król zajmuje gośćmi, którymi są jedynie mężczyźni, a królowa jest gospodarzem przyjęcia wyłącznie w damskim gronie. Ta delikatna sytuacja prowadzi do tragicznego końca, kiedy Ahaswerus decyduje się wykorzystać swoją władzę przeciwko godności osobistej jego żony. Być może stosowne jest nazywanie Waszti pierwszą aktywną feministką, która,  by bronić swej dumy i niezależności sprzeciwia się brutalnym działaniom podjętym przez jej męża i sama decyduje o tym co jest dla niej najlepsze. Związek rozpada się i nie może zostać naprawiony.

Zupełnie inna jest historia związku i zaufania budowanego między Ahaswerusem i Królową Esterą. Wiedząc, że los jest narodu zależy wyłącznie od jej czynów, nie waha się i pierwsza podejmuje działanie. Ale to wydarzenie odbywa się w prywatnym otoczeniu, z daleka od pałaców, tłumów, uroczystości. Oczywiście, ma miejsce w świecie, w którym jedynie mężczyźni decydują i ustalają zasady. Niemniej jednak, odważne działanie podjęte przez Esterę przynosi owoce i udaremnia plan eksterminacji całego narodu żydowskiego przez imperium perskie. Nowy model, w którym król i królowa rozmawiają ze sobą, słuchają się i dążą do wzajemnego zrozumienia zastępuje wcześniejszy, w którym brak komunikacji i zaufania poskutkował królewska katastrofą.

Obecny model związku między kobietą i mężczyzną powinien być postrzegany jako połączenie, poprzez realizację tego co jest ważne dla jednej osoby i rozumienie tego co jest ważne dla drugiej.  Te różne tła nie mogą istnieć oddzielnie, jak możemy zauważyć w historii Purim.

Chag Sameach!

Rabin Stas Wojciechowicz

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl