POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Halacha na Purim  Email
Redaktor: Estera G. Kafka   

Na podstawie "Szaarei Halacha" rabina Zeewa Greenwalda

 

Taanit Ester - Post Estery

1. W czasach Mordechaja i Estery, 13 dnia miesiąca Adar, wszyscy Żydzi zebrali się w celu wspólnej obrony przed wrogami. Pościli i modlili się o ocalenie ich od zagłady. Aby upamiętnić to wydarzenie także my pościmy każdego 13 dnia Adar. Post ten nazywamy Taanit Ester - postem Estery.

2. Prawa dotyczące postu Estery są podobne do praw obowiązujących w inne dni postne. Obowiązuje zakaz jedzenia i picia od wschodu słońca do zapadnięcia zmroku, odmawia się selichot, odczytuje specjalny fragment Tory, a do modlitwy Szmone Esre dodaje Aneinu.

3. W czasach gdy istniała Świątynia, każdy żydowski mężczyzna zobowiązany był darować pół szekla na zakup ofiar dla Świątyni. W miesiącu Adar publicznie przypominano o tym obowiązku, tak aby nikt nie zapomniał darować pół szekla. W dzisiejszych czasach upamiętniamy ta micwe dając pieniądze biednym.
Zwyczajowo daje się wtedy na cedake trzy monety pięćdziesięciu groszowe (po pół złotówki -- w USA 3x po pół dolara, w Izraelu 3x po pół szekla itd.) Pieniądze te należy rozdać w dniu Taanit Ester przed mnichą (nabożeństwem popołudniowym) lub w noc Purim przed czytaniem Megili.

Purim

Megilat Ester

4. Megilat Ester (Księga Estery) opisuje cudowne ocalenie Żydów z rąk Hamana. Księgę odczytuje się dwukrotnie, raz wieczorem i raz rano. Aby micwa została wypełniona czytanie musi odbywać się z koszernego zwoju pergaminu.

5. Kobiety mają obowiązek wysłuchania Megili ponieważ dekret Hamana o zagładzie wszystkich Żydów dotyczył także ich oraz dlatego, że Estera odegrała kluczową rolę w wydarzeniach purimowych.

6. Mamy obowiązek usłyszeć każde słowo z Megili. Jeśli nie usłyszało się jakiegoś fragmentu lub słowa należy je znaleźć i odczytać z tekstu, który powinniśmy mieć przed sobą. Następnie należy czytać dalej, aż dojdziemy do słowa, które aktualnie odczytuje chazan. Podczas odczytywania Megili zabronione są wszelkie rozmowy.

7. Przed czytaniem Megili odmawia się trzy błogosławieństwa.
Są to:
a) ...aszer kidszanube micwosawwe ciwanu al mikra Megila (...który uświęciłeś nas swoimi przykazaniami i nakazałeś czytać Megilę),
b) ...szeasa nisim la'awotejnu bajamim hahem bizman haze (...który uczyniłeś cuda dla naszych ojców tamtych dniach, w tym czasie).
Po odczytaniu Meglili odmawia się błogosławieństwo ...haraw es riwejnu (...który wstawiasz się za naszą sprawą)

Al hanisim

8. Do błogosławieństwa Modim w Szmone Esre i do Node Lecha w Birkat Hamazon dodaje się specjalny paragraf Al hanisim... bimei Mordechaj (Za cuda... W dniach Mordechaja).

Miszloach manot (wysyłanie podarunków z jedzeniem) i mafanot lewjonim (cedaka dla biednych)

9. Kolejną miewą purimową jest wysyłanie podarunków z jedzeniem. Micwę tą wypełnia się wysyłając przynajmniej dwa rodzaje gotowych produktów spożywczych do innej osoby (Żyda). Można również wysyłać napoje. Najlepiej wysyłać podarunki przez pośrednika, a nie wręczać samemu. Kobiety wysyłają miszloach manot kobietom, a mężczyźni - mężczyznom.

10. Micwą związaną ze świętem Purim jest również dawanie pieniędzy ubogim. Wypełnia się ja przez wręczenie podarunków (pieniędzy lub jedzenia) dwóm biedakom.

11. Obydwie micwy musza być wypełnione w ciągu dnia (tzn. do zmroku)

Seuda

12. Purim jest dniem radości, tak więc micwą jest zorganizowanie w tym dniu uroczystego przyjęcia. Zwyczajowo posiłek purimowy zaczyna się po modlitwie mincha. Większość posiłku powinna być zjedzona przed nastaniem nocy. Jeżeli posiłek zakończył się dopiero po zmroku, mimo wszystko odmawiamy Al hanisim w trakcie Birkat hamazon. Micwą jest wypicie więcej wina niż zwykle

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

niebieski.jpgZapraszamy w piatek

25 września na godz 18:00

YOM KIPPUR

Zapraszamy w niedzielę

27 września na g. 18:00

-w poniedziałek 28.09

"złamanie "postu g. 19:26

jom.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl