Halacha na Purim |
Redaktor: Estera G. Kafka | |
Na podstawie "Szaarei Halacha" rabina Zeewa Greenwalda
Taanit Ester - Post Estery 1. W czasach Mordechaja i Estery, 13 dnia miesiąca Adar, wszyscy Żydzi zebrali się w celu wspólnej obrony przed wrogami. Pościli i modlili się o ocalenie ich od zagłady. Aby upamiętnić to wydarzenie także my pościmy każdego 13 dnia Adar. Post ten nazywamy Taanit Ester - postem Estery. 2. Prawa dotyczące postu Estery są podobne do praw obowiązujących w inne dni postne. Obowiązuje zakaz jedzenia i picia od wschodu słońca do zapadnięcia zmroku, odmawia się selichot, odczytuje specjalny fragment Tory, a do modlitwy Szmone Esre dodaje Aneinu.
3. W czasach gdy istniała Świątynia, każdy żydowski mężczyzna zobowiązany był darować pół szekla na zakup ofiar dla Świątyni. W miesiącu Adar publicznie przypominano o tym obowiązku, tak aby nikt nie zapomniał darować pół szekla. W dzisiejszych czasach upamiętniamy ta micwe dając pieniądze biednym. Purim Megilat Ester 4. Megilat Ester (Księga Estery) opisuje cudowne ocalenie Żydów z rąk Hamana. Księgę odczytuje się dwukrotnie, raz wieczorem i raz rano. Aby micwa została wypełniona czytanie musi odbywać się z koszernego zwoju pergaminu. 5. Kobiety mają obowiązek wysłuchania Megili ponieważ dekret Hamana o zagładzie wszystkich Żydów dotyczył także ich oraz dlatego, że Estera odegrała kluczową rolę w wydarzeniach purimowych. 6. Mamy obowiązek usłyszeć każde słowo z Megili. Jeśli nie usłyszało się jakiegoś fragmentu lub słowa należy je znaleźć i odczytać z tekstu, który powinniśmy mieć przed sobą. Następnie należy czytać dalej, aż dojdziemy do słowa, które aktualnie odczytuje chazan. Podczas odczytywania Megili zabronione są wszelkie rozmowy.
7. Przed czytaniem Megili odmawia się trzy błogosławieństwa. Al hanisim 8. Do błogosławieństwa Modim w Szmone Esre i do Node Lecha w Birkat Hamazon dodaje się specjalny paragraf Al hanisim... bimei Mordechaj (Za cuda... W dniach Mordechaja). Miszloach manot (wysyłanie podarunków z jedzeniem) i mafanot lewjonim (cedaka dla biednych) 9. Kolejną miewą purimową jest wysyłanie podarunków z jedzeniem. Micwę tą wypełnia się wysyłając przynajmniej dwa rodzaje gotowych produktów spożywczych do innej osoby (Żyda). Można również wysyłać napoje. Najlepiej wysyłać podarunki przez pośrednika, a nie wręczać samemu. Kobiety wysyłają miszloach manot kobietom, a mężczyźni - mężczyznom. 10. Micwą związaną ze świętem Purim jest również dawanie pieniędzy ubogim. Wypełnia się ja przez wręczenie podarunków (pieniędzy lub jedzenia) dwóm biedakom. 11. Obydwie micwy musza być wypełnione w ciągu dnia (tzn. do zmroku) Seuda 12. Purim jest dniem radości, tak więc micwą jest zorganizowanie w tym dniu uroczystego przyjęcia. Zwyczajowo posiłek purimowy zaczyna się po modlitwie mincha. Większość posiłku powinna być zjedzona przed nastaniem nocy. Jeżeli posiłek zakończył się dopiero po zmroku, mimo wszystko odmawiamy Al hanisim w trakcie Birkat hamazon. Micwą jest wypicie więcej wina niż zwykle |
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl