UTRACONE DZIECIŃSTWO |
Autor: Yehuda Nir
Tytuł oryginału: The lost childhood
Wydawnictwo: Nowy Świat , Listopad 2005
Tłumaczenie: Jacek Mazur
Utracone dzieciństwo , napisane w języku angielskim i wydane po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 1989 r., ukazało się wkrótce w trzech kolejnych wydaniach. Książka w krótkim czasie została przetłumaczona na sześć języków,...
i doczekała się mnóstwa recenzji i słów uznania od osobistości ze świata mediów, polityki, filmu i teatru. W maju br w Nowym Jorku miała premierę opera, będąca adaptacją książki, w reżyserii Gottfrieda Helfericha Wagnera.
Po szesnastu latach od wydania amerykańskiego książka ukazuje się w Polsce. Rekomendują ją prof. Władysław Bartoszewski, ks. Adam Boniecki i prof. Michał Głowiński
Utracone dzieciństwo jest pamiętnikiem z lat dzieciństwa Yehudy Nira, obecnie profesora psychiatrii na wydziale medycyny Uniwersytety Cornell, którego miejscem urodzenia i pierwszych lat życia był polski Lwów. Jest osobistą, poruszającą relację z wstrząsającej wędrówki żydowskiej rodziny, zmuszonej do ucieczki przed zagrożeniem Holocaustu.
Recenzje czytelników:
Aleksandra Maziakowska To niezwykła opowieść o wojnie, widzianej oczami dorastającego chłopca. Brutalnie przerwany okres zabaw i poznawanie świata w sposób naturalny dla dzieci, zastąpiony zostaje walką o przetrwanie każdego dnia, ba, nawet kolejnych następujących po sobie minut. Najpierw ukrywający się jako Żyd, potem podejrzany o bycie Polakiem, aby na koniec obawiać się śmierci, będąc uznawanym za Niemca. To było zbyt wielkie obciążenie jak na tak młodego człowieka, a jednak czytając jego relacje, ma się wrażenie, że to wszystko zakrawa na cud, cud przeżycia. Okrutne traktowanie przez Niemców, zdradzanie przez Polaków... Nie sposób ująć tego w jednym zdaniu, to trzeba po prostu przeczytać. Historia oparta na faktach, które przypominają o smutnej rzeczywistości, że człowiek nadal występuje przeciwko drugiemu z całą bezwzględnością, zupełnie jakby wojna nikogo niczego do tej pory nie nauczyła.
Marianna : wstrząsająca lektura... Okrutna jak życie, wstrząsająca, a do tego autor jako bohater książki nie próbuje być nadzwyczajny. Probuje przetrwać, wykorzystując wszelke możliwe sposoby. Podziwiam odwagę Nira w takim portretowaniu siebie.
/żródło: merlin.pl/ |
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl