POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Historia Antysemityzmu....  Email
Leon Poliakov
tłum. : Agnieszka Rasińska-Bóbr, Oskar Hedemann
Rok wydania : 2008
"Chciałem wiedzieć, dlaczego chciano mnie zabić. To była prawie sprawa osobista”. Tak odpowiedział Lèon Poliakov na pytanie o to, dlaczego zajął się antysemityzmem, tym samym skąd praca, dzieło jego życia, jednocześnie jedna z najważniejszych pozycji naukowych dotycząca owego – ciągle istotnego - problemu, czyli pięć tomów „Historii antysemityzmu”, które ukazywały się sukcesywnie w latach 1956-1994.

 Obecne, dwutomowe wydanie „Historia antysemityzmu – epoka wiary” oraz „Historia antysemityzmu – epoka nauki”, jest skróconą wersją poprzedniej edycji. Autor zrezygnował w niej z niektórych fragmentów i licznych stricte naukowych przypisów, ale też pod wieloma względami poprzednią swoją pracę skorygował i uzupełnił, dotyczy to w szczególności „początku” (pod tym pojęciem należy rozumieć erę przedchrześcijańską*) i „zakończenia”.

 

 - Niezaprzeczalną zasługą, czytamy w słowie wstępnym, „Historii antysemityzmu”, jest nieredukowanie antysemityzmu do wariantu narodowo-socjalistycznego. Według uczonego, podstawowym źródłem antysemityzmu i rasizmu był roszczący sobie pretensje do uniwersalizmu antropocentryzm europejski.

 

 *W wydaniu pierwszym z 1956 roku utrzymywałem, - pisze Poliakov - że antysemityzm w ścisłym tego słowa znaczeniu, tj. niechęć do Żydów, z uwagi na jej natężenie i trwałość, radykalnie odmienna od wszystkich innych konfliktów i nienawiści historycznych (np. Greków i Persów, lub Rzymu i Kartaginy itd.), była nieznana w świecie antycznym, a pojawiła się dopiero na tle specyficznych napięć między religią-matką a religią-córką, judaizmem i chrześcijaństwem. Ćwierć wieku później zmuszony zostałem do częściowego zweryfikowania tej opinii ze względu na fakt, że poszerzyła się nasza wiedza i ukazało się kilka znakomitych prac naukowych na temat korzeni, czy pogańskich elementów antysemityzmu. Lèon Poliakov urodził się w 1910 roku w Petersburgu w rodzinie żydowskiej, mającej prawdopodobnie, na co wskazywałoby jej nazwisko, polskie korzenie – zauważa redaktor naukowy omawianej publikacji Anna Jodłowiec-Dziedzic. Wychowywał się we Francji. W Paryżu ukończył studia prawnicze, następnie pracował jako dziennikarz. W czasie II wojny światowej zatrzymany przez Niemców ocalał uciekając z aresztu i znajdując pomoc rodziny protestanckiej mieszkającej w miasteczku Chambon-sur-Lignon na południu Francji. Przystąpił wówczas do ruchu oporu, stając się specjalistą od wyrabiania fałszywych dokumentów i pieczątek. Spotkanie z chasydzkim rabinem, będącym w takiej samej jak on sytuacji – ofiary i uciekiniera, przesądziło o późniejszych zainteresowaniach Poliakova historią, w tym historią antysemityzmu. Po wojnie powrócił do Paryża. Rozpoczął pracę w Centrum Współczesnej Dokumentacji Żydowskiej.

 Na zlecenie władz tłumaczył francuskie archiwa gestapo. Jako tłumacz i ekspert pojechał z delegacją francuską do Norymbergi, by wziąć udział w przygotowaniach do procesów zbrodniarzy wojennych. Był to impuls do napisania pierwszej książki „Bréviaire de la haine”, stanowiącej analizę procesu unicestwiania narodu żydowskiego przez nazistów. Książkę opublikowano dopiero w 1951 roku, bo – problem antysemityzmu nie interesował wtedy nikogo – zauważył po latach Lèon Poliakov.

 

 Jego tom 1 „Historii antysemityzmu” (tu nadmienię, iż w obu tomach znajdziemy liczne cytaty, w przekroju historycznym, dotyczące kwestii żydowskich z podań, wierszy, piosenek, wątków dramaturgicznych i literatury pięknej) - jest analizą Starożytności (pogańskiej i pierwszych wieków chrześcijaństwa w Babilonie, Afryce Północnej, w Hiszpanii), analizą Islamu, Hiszpanii trzech religii oraz Chrześcijańskiej Europy. Aneksem jest tu rozdział – „Żydzi w Stolicy Apostolskiej”.

 

 Tom 2 – podzielony na dwie księgi w ramach hasła „Od Voltaire’a do Wagnera” porusza kwestie doby Oświecenia: Deistów Angielskich, sytuację we Francji i Niemczech, następnie kwestie emancypacji Żydów i reakcji rasistowskich, zaś w podtytule „Samobójcza Europa” analizuje kampanie antysemickie i neopogańskie Belle époque (1870-1914); analizuje okres pierwszej wojny światowej oraz lata 30. (tu pojawia się m.in. kwestia judeofobii w przededniu rewolucji październikowej i antyżydowskich ustaw Trzeciej Rzeszy z 1933 roku, następnie – dokumentacja „polowania na Żydów”, szaleństwa ludobójstwa po dojściu do władzy Adolfa Hitlera). Całość, zamyka ZAŁĄCZNIK, zawierający informację na temat całkowitej liczby żydowskich ofiar. Wstrząsający załącznik. Załącznik Memento!

 

żródło: www.naturalnie.com.pl

 

autor recenzji: red. Grażyna Banaszkiewicz

 

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl