16 marca nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się książka autorstwa szwedzkiej pisarki Pii-Kristiny Garde, pod tytułem "Świadectwo skazanych na śmierć - sześćdziesiąt lat później". Autorka przeprowadziła w niej swego rodzaju śledztwo, próbując odkryć dalsze losy byłych więźniów obozów koncentracyjnych. W drugiej połowie odbędą spotkania z autorką, oraz tłumaczką książki, Janiną Ludawską. Spotkania odbędą się w 4 miastach (Gdańsk, Warszawa, Kraków, Łódź). W Warszawie planowane są dwa wydarzenia - jedno odbędzie się w ramach...
Dni Książki Żydowskiej, drugie zostanie włączone do programu Międzynarodowych Targów Książki.
Jesienią 1945 roku w Szwecji ukazała się książka „Świadectwo skazanych na śmierć”. Autorzy, Gunhilda i Einar Tegen, z kilkuset wywiadów i ankiet przeprowadzonych wśród osób uratowanych z obozów koncentracyjnych wybrali dwieście, które miały zachować dla potomności pamięć o tej straszliwej zbrodni. Jednak chociaż od końca wojny minęło ponad 60 lat, nadal istnieją pytania, na które brak odpowiedzi. Pia-Kristina Garde postanowiła odnaleźć dawnych respondentów i dowiedzieć się, jak potoczyło się ich życie.
„Chciałam zobaczyć, jak ułożyły się ich losy. Czy odnaleźli swoje rodziny? Skąd czerpali siły, by żyć dalej mimo traumatycznych doświadczeń?” – pisze we wstępie. Do powstania książki przyczyniło się przekonanie, że trzeba i warto pokazać, jak radzili sobie w świecie ci, którzy przeżyli, oraz opowiedzieć o tym, w jaki sposób druga wojna światowa i Zagłada wpłynęły, i nadal wpływają, na ofiary i ich bliskich. Każda chwila jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Ci, którzy przeżyli, starzeją się i ich życie dobiega końca. Nie pozostało już wiele czasu, aby ich spotkać - naocznych świadków dokonanych zbrodni.
Pia-Kristina Garde - (ur. 1951r. w Sztokholmie) Z wykształcenia aktorka. Studiowała w Szwecji i w USA. Porzuciła karierę aktorską po urodzeniu syna w 1990 roku. Obecnie pracuje jako asystentka w bibliotece Nordiska Museet w Sztokholmie.
Autorka poezji, artykułów oraz książek. W roku 1977 wydała m. in. książkę o umierających w Szwecji i Anglii pod tytułem Istnieje inny sposób, a w roku 1999 o artystach u schyłku życia mieszkających w południowej dzielnicy Sztokholmu zatytułuwaną, Dom artystów – zaczarowana kwatera.
Jako nastolatka zobaczyła w telewizji zdjęcia uwolnionych z Zagłady więźniów obozu Bergen-Belsen. Obrazy te były dla niej wstrząsające. W roku 1980 przeczytała książkę szwedzką "Świadectwo skazanych na śmierć": odpowiedzi na ankietę i wywiady, o ludziach sprowadzonych z obozów do Szwecji w 1945. Wówczas postanowiła odnaleźć tych, o których mowa w tej książce.
zrodlo:jewish.org.pl
|