"Śremski Notatnik Historyczny" nr 2 |
Czasopismo o nieregularnym cyklu wydawania, ukazuje się od 2008 r. Wydawcą, redaktorem naczelnym i autorem dużej części artykułów jest śremski przedsiębiorca Krzysztof Budzyń. Tematyka pisma obejmuje historię lokalną. W piśmie są publikowane artykuły na temat miejscowości i obiektów zabytkowych Ziemi Śremskiej, a także wspomnienia mieszkańców regionu.
Numer 2 "Śremskiego Notatnika Historycznego" w całości poświęcony jest dr Hermanowi Schreiberowi urodzonemu w Śremie. oraz historii śremskiej społeczności żydowskiej.
6 marca 1927r., z okazji 25-lecia powstania Związku Śremian, Hermann Schreiber wygłosił odczyt, który potem został wydany drukiem pod tytułem Schrimmer Jugenderinnerungen (pol. Wspomnienia z mojej młodości w Śremie). Wspomnienia te są cennym źródłem do badań nad historią Żydów w zaborze pruskim. Schreiber opisał w nich codzienne życie swojej rodziny i innych Żydów mieszkających w Śremie, tradycje, zwyczaje i święta żydowskie, ale również życie Polaków i Niemców – mieszkańców Śremu. W 2008 r. wspomnienia przetłumaczone na język polskim wydano w "Śremskim Notatniku Historycznym" przetłumaczono je też na język angielski /Wikipedia/
Od Autora:
"Czytelnikom i sobie życzę aby niniejsze wydawnictwo, chociaż w małym stopniu, pomogło spełnić nakazaną przez Jana Pawła II powinność poznania kultury i życia religijnego Żydów, "naszych starszych braci w wierze". Niech wspomnienia - Żyda ze Śremu - dr Hermana Schreibera będą dla nas przewodnikiem po Śremie w czasie ostatnich dekad XIX wieku i obyś czytelniku, podobnie jak autor wspomnień, a także niżej podpisany, doznał przy tej podróży w dawno minione lata wielu pozytywnych emocji! "
Krzysztof Bydzyń, Binkowo, 29 listopada 2008 r. |
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl