POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

"Medytacja żydowska"  Email
Amerykański ortodoksyjny rabin Aryeh Kaplan – znany i popularny autor wielu książek o duchowości judaistycznej,  jest jednym z ważniejszych współczesnych myślicieli żydowskich. Szczególnie cenionym za studia nad Kabałą oraz za popularyzowanie judaistycznej filozofii i wiary. W niekonwencjonalnym, często nowatorskim myśleniu pomagało mu staranne wykształcenie z zakresu fizyki.

Po raz pierwszy na polskim rynku – książka  „Medytacja żydowska. Praktyczny przewodnik” wprowadza nas w tajniki żydowskiej medytacji, ukazując jej specyfikę i bogactwo. Podaje konkretne wskazówki, dzięki którym możemy stopniowo rozpocząć i rozwijać praktyki medytacyjne, wybierając spośród wielu różnych sposobów medytacji, które od wieków obecne były w różnych nurtach judaizmu.

Warto sięgnąć po tę książkę aby przekonać się, jak można odnaleźć i pogłębić swoje życie duchowe. Takie zagadnienia jak: tradycyjna modlitwa: Amida i Szema jako punkt wyjścia do medytacji, mantra Nachmana z Bracławia, spontaniczna rozmowa z  WIEKUISTYM i codzienność przepełniona Jego bliskością, wpływ medytacji na wypełnianie micwot  zostały  ukazane w przystępny sposób i uzupełnione prostymi ćwiczeniami.  Aryeh Kaplan ukazuje ogromny potencjał duchowy tkwiący w religii żydowskiej i uczy jak z niego korzystać.  

Duchowe bogactwo medytacji żydowskiej jest niewyczerpane. Znajdą w nim inspirację Żydzi i chrześcijanie, buddyści i muzułmanie, poszukujący i ci, którzy uważają, że nie muszą poszukiwać. Pozwala ono dostrzec we własnej tradycji coś nowego, do tej pory niedostrzeganego, spojrzeć na z pozoru znane rzeczy z zupełnie nowej perspektywy. Medytacja żydowska to niezwykła droga poznawania siebie i zrozumienia innych.

Książka ukazuje się w serii Wydawnictwa Charaktery: Medytacja. Od 15 kwietnia będzie dostępna w przedsprzedaży w promocyjnej cenie w księgarni internetowej: www.sklep.charaktery.eu

 

Fragmenty książki

Większość ważnych tekstów na temat żydowskiej medytacji nigdy nie została opublikowana. Najważniejsze prace dostępne są wyłącznie w formie rękopisów, tkwiących w bibliotekach i muzeach.

Zostały tu przedstawione najbardziej podstawowe formy medytacji żydowskiej, szczególnie te, które omówione są w źródłach głównego nurtu. Nie zakładałem u Czytelnika jakiejkolwiek wiedzy czy to na temat judaizmu, czy medytacji. Mam nadzieję, że książka przynajmniej zapoczątkuje u Czytelników proces zdobywania wglądu w duchowe wymiary żydowskiego dziedzictwa.

Określenie „żydowska medytacja” dla wielu ludzi bywa zaskakujące. Skądinąd dobrze wykształceni Żydzi, włącznie z wieloma rabinami i uczonymi, nie zdają sobie w ogóle sprawy, że coś takiego istnieje. Kiedy pokazuje się im teksty opisujące żydowską medytację, odpowiadają, że rzecz dotyczy ezoterycznych czy okultystycznych zakątków judaizmu i nie ma wiele wspólnego z jego głównym nurtem.

Nie dziwi więc, że wiele współczesnych książek poświęconych medytacji w niewielkim tylko stopniu odnosi się do judaizmu. Choć większość autorów ma świadomość, że obecne są w nim elementy mistyczne, ich analiza ogranicza się zwykle do Kabały albo klasyków chasydyzmu. Większość tekstów o medytacji podkreśla znaczenie praktyk Wschodu, czasem także mówi o medytacji chrześcijańskiej, ale medytacja żydowska jest w nich praktycznie rzecz biorąc pomijana.

 Judaizm stworzył jedną z najważniejszych szkół medytacji . Co więcej, ponieważ judaizm jest religią wschodnią, która przeniosła się na Zachód, jego praktyki medytacyjne mogą okazać się najlepiej dostosowane do zachodniego człowieka. Pomijając wiedzę o tych praktykach, tracimy z pola widzenia ważne ogniwo łączące Wschód i Zachód. Ta wyrwa nabiera jeszcze większego znaczenia w świetle zgromadzonych dowodów na to, że wielcy żydowscy mistycy prowadzili dialog z mistrzami sufizmu, jak również byli zaznajomieni ze szkołami rozwijającymi się w Indiach.

Szereg pokoleń żydowskich przyciągała niegdyś mistyczna tradycja takich grup jak wolnomularze. Dziś wielu Żydów amerykańskich angażuje się we wschodnie praktyki religijne. Szacuje się, że w niektórych aśramach aż 75 procent wszystkich wiernych to Żydzi, a wielu z nich stosuje takie techniki jak medytacja transcendentalna (…) Większość z nich wyraża zakłopotanie tymi praktykami, ale ma poczucie, że korzyści przeważają niebezpieczeństwa. Na pytanie, dlaczego nie szukają tego samego typu przeżyć w judaizmie, odpowiadają podobnie jak mniej zaangażowani religijnie Żydzi: nie zdawali sobie sprawy, że można w nim znaleźć takie doświadczenia.

Aryeh Kaplan

 

 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

The synagogue is closed

until further notice

Uwaga !!!

Gmina zawiesza wszelką działalność

Do odwołania

Zarządzenie Przewodniczącej Alicji Kobus

 

niebieski.jpg

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl