POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

"Medytacja żydowska"  Email
Amerykański ortodoksyjny rabin Aryeh Kaplan – znany i popularny autor wielu książek o duchowości judaistycznej,  jest jednym z ważniejszych współczesnych myślicieli żydowskich. Szczególnie cenionym za studia nad Kabałą oraz za popularyzowanie judaistycznej filozofii i wiary. W niekonwencjonalnym, często nowatorskim myśleniu pomagało mu staranne wykształcenie z zakresu fizyki.

Po raz pierwszy na polskim rynku – książka  „Medytacja żydowska. Praktyczny przewodnik” wprowadza nas w tajniki żydowskiej medytacji, ukazując jej specyfikę i bogactwo. Podaje konkretne wskazówki, dzięki którym możemy stopniowo rozpocząć i rozwijać praktyki medytacyjne, wybierając spośród wielu różnych sposobów medytacji, które od wieków obecne były w różnych nurtach judaizmu.

Warto sięgnąć po tę książkę aby przekonać się, jak można odnaleźć i pogłębić swoje życie duchowe. Takie zagadnienia jak: tradycyjna modlitwa: Amida i Szema jako punkt wyjścia do medytacji, mantra Nachmana z Bracławia, spontaniczna rozmowa z  WIEKUISTYM i codzienność przepełniona Jego bliskością, wpływ medytacji na wypełnianie micwot  zostały  ukazane w przystępny sposób i uzupełnione prostymi ćwiczeniami.  Aryeh Kaplan ukazuje ogromny potencjał duchowy tkwiący w religii żydowskiej i uczy jak z niego korzystać.  

Duchowe bogactwo medytacji żydowskiej jest niewyczerpane. Znajdą w nim inspirację Żydzi i chrześcijanie, buddyści i muzułmanie, poszukujący i ci, którzy uważają, że nie muszą poszukiwać. Pozwala ono dostrzec we własnej tradycji coś nowego, do tej pory niedostrzeganego, spojrzeć na z pozoru znane rzeczy z zupełnie nowej perspektywy. Medytacja żydowska to niezwykła droga poznawania siebie i zrozumienia innych.

Książka ukazuje się w serii Wydawnictwa Charaktery: Medytacja. Od 15 kwietnia będzie dostępna w przedsprzedaży w promocyjnej cenie w księgarni internetowej: www.sklep.charaktery.eu

 

Fragmenty książki

Większość ważnych tekstów na temat żydowskiej medytacji nigdy nie została opublikowana. Najważniejsze prace dostępne są wyłącznie w formie rękopisów, tkwiących w bibliotekach i muzeach.

Zostały tu przedstawione najbardziej podstawowe formy medytacji żydowskiej, szczególnie te, które omówione są w źródłach głównego nurtu. Nie zakładałem u Czytelnika jakiejkolwiek wiedzy czy to na temat judaizmu, czy medytacji. Mam nadzieję, że książka przynajmniej zapoczątkuje u Czytelników proces zdobywania wglądu w duchowe wymiary żydowskiego dziedzictwa.

Określenie „żydowska medytacja” dla wielu ludzi bywa zaskakujące. Skądinąd dobrze wykształceni Żydzi, włącznie z wieloma rabinami i uczonymi, nie zdają sobie w ogóle sprawy, że coś takiego istnieje. Kiedy pokazuje się im teksty opisujące żydowską medytację, odpowiadają, że rzecz dotyczy ezoterycznych czy okultystycznych zakątków judaizmu i nie ma wiele wspólnego z jego głównym nurtem.

Nie dziwi więc, że wiele współczesnych książek poświęconych medytacji w niewielkim tylko stopniu odnosi się do judaizmu. Choć większość autorów ma świadomość, że obecne są w nim elementy mistyczne, ich analiza ogranicza się zwykle do Kabały albo klasyków chasydyzmu. Większość tekstów o medytacji podkreśla znaczenie praktyk Wschodu, czasem także mówi o medytacji chrześcijańskiej, ale medytacja żydowska jest w nich praktycznie rzecz biorąc pomijana.

 Judaizm stworzył jedną z najważniejszych szkół medytacji . Co więcej, ponieważ judaizm jest religią wschodnią, która przeniosła się na Zachód, jego praktyki medytacyjne mogą okazać się najlepiej dostosowane do zachodniego człowieka. Pomijając wiedzę o tych praktykach, tracimy z pola widzenia ważne ogniwo łączące Wschód i Zachód. Ta wyrwa nabiera jeszcze większego znaczenia w świetle zgromadzonych dowodów na to, że wielcy żydowscy mistycy prowadzili dialog z mistrzami sufizmu, jak również byli zaznajomieni ze szkołami rozwijającymi się w Indiach.

Szereg pokoleń żydowskich przyciągała niegdyś mistyczna tradycja takich grup jak wolnomularze. Dziś wielu Żydów amerykańskich angażuje się we wschodnie praktyki religijne. Szacuje się, że w niektórych aśramach aż 75 procent wszystkich wiernych to Żydzi, a wielu z nich stosuje takie techniki jak medytacja transcendentalna (…) Większość z nich wyraża zakłopotanie tymi praktykami, ale ma poczucie, że korzyści przeważają niebezpieczeństwa. Na pytanie, dlaczego nie szukają tego samego typu przeżyć w judaizmie, odpowiadają podobnie jak mniej zaangażowani religijnie Żydzi: nie zdawali sobie sprawy, że można w nim znaleźć takie doświadczenia.

Aryeh Kaplan

 

 

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl