POLUB NAS :)

facebook.jpg

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Lag Ba Omer  Email

zródła pochodzenia swięta Lag BaOmer pokrywa tajemnica. Po dzień dzisiejszy nie ma żydowskiego uczonego, który by mógł z pewnoscia stwierdzić dokładnie, co swiętujemy obchodzac Lag BaOmer. Starożytni rabini wspominaja niejasno, że w dniu Lag BaOmer zakończyła się straszliwa zaraza, która panowała wsród studentów rabiego Akiwy . Lecz co to była za zaraza? Jesli była to choroba fizyczna, to dlaczego dotknęła tylko studiujacych Talmud, a nie dotknęła ogółu ludnosci?

 

Większosć współczesnych uczonych uważa, że zaraza, o której mowa, nie była choroba. Rabi Akiwa, żyjacy w drugim wieku naszej ery, był goracym zwolennikiem powstania Szymona Bar-Kochby przeciwko Rzymowi. Co więcej, obwołał on Bar-Kochbę Mesjaszem, który oswobodzi Żydów spod panowania rzymskiego. Co prawda, Bar-Kochba osiagnał w poczatkowym okresie sukcesy militarne, lecz w końcu Rzymianie z niesłychana brutalnoscia stłumili rewoltę. Wsród wyróżniajacych się żołnierzy Bar-Kochby było tysiace uczniów rabina Akiwy. Tak więc jest możliwe, że Lag BaOmer był dniem, w którym Żydzi albo osiagnęli zwycięstwo nad Rzymianami, albo uniknęli rzezi. Tradycyjny sposób obchodzenia swięta sugeruje jego wojskowa genezę: w dniu swięta zabiera się dzieci do parku lub za miasto, gdzie często elementem zabaw sa łuki i strzały. Pierwsze słowo nazwy swięta, lag, jest po prostu połaczeniem dwóch liter hebrajskich, lamed (co oznacza liczbę trzydziesci), i gimmel (co oznacza liczbę trzy).

Lag BaOmer oznacza po prostu trzydziesty trzeci dzień omer. Wsród wielu dorosłych Żydów Lag BaOmer wywołuje głównie skojarzenia romantyczne. Siedem tygodni pomiędzy Pascha i Szawuot, okres, w którym żydzi licza omer jest uważany przez prawo żydowskie za okres częsciowej żałoby, podczas której nie można zawierać małżeństw. Lecz ponieważ Lag BaOmer kojarzy się tak radosnie, rabini na ten dzień robia wyjatek. Współczesnie religijni Żydzi zawieraja również małżeństwa w czasie dwóch innych swiat żydowskich przypadajacych w okresie omer: izraelskiego Dnia Niepodległosci (Jom Haacmaut) i Dnia Jerozolimy (Jom Jeruszalaim). Zawieranie małżeństwa jest również dozwolone w ostatnim dniu przed Szawuot. 

Zródło: Rabbi Joseph Telushkin - "The Most Important Things to Know about the Jewish Religion, Its People and its History" . Nowy Jork, 1991.  

 

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please stey in toucht

poznan@jewish.org.pl

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

KLIK jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl