POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Pochówek w Treblince na życzenie  Email
Lucy Werber, która przez przypadek uniknęła wywózki do obozu koncentracyjnego chciała żeby po śmierci jej prochy rozsypać na terenie obozu w Treblince, gdzie zginęła cała jej rodzina. Syn zmarłej, właśnie spełnił to życzenie –opisuje szczegółowo dziennik "Haaretz".

- Żegnaj mamo – powiedział Alex Werber rozsypując prochy matki. Do Polski przyjechał wraz z siostrą i synem tylko po, by spełnić życzenie kobiety. – Oczekiwałem, że miejsce będzie ciemne i ponure, naznaczone śmiercią. Okazało się, że było cicho oraz pięknie – stwierdził po ceremonii.

Werber wspomina, że do końca nie wiedział, czy wykonując wolę swojej matki postępował zgodnie z prawem. Przewiózł prochy zmarłego człowieka z Izraela do Polski nigdzie tego nie deklarując. By uniknąć kłopotów, nikomu spoza rodziny nie zdradził, w jakim celu wybrał się do Polski.

Najtrudniej jednak było skremować zwłoki zmarłej. Tego typu pochówek jest niezgodny z żydowskim prawem. Dodatkowo jest wyjątkowo niepopularny w Izraelu, gdyż kojarzy się z paleniem Żydów w piecach obozów koncentracyjnych. W związku z tym syn Lucy musiał skorzystać z usług prywatnego krematorium, którego lokacja jest utajniona.

On sam podkreśla, że nie był przychylny planom matki. Ostro zareagował, zdradziła mu swoje ostatnie życzenie – Jak to? Nie chcesz być pochowana w swoim domu, w Izraelu? Przecież tu są twoje wnuki – argumentował.

Po jej śmierci jednak zrozumiał, dlaczego chciała być pochowana właśnie w Treblince. – Do końca życia pozostała dzieckiem, które chciało być ze swoimi rodzicami – powiedział Alex. – Osoba, która traci rodziców w wieku dziewięciu lat ma traumę na całe życie. Moja mama cały czas żyła w poczuciu winy. Uważała, że powinna umrzeć razem ze swoją rodziną w obozie śmierci. To był powód dla, którego chciała być pochowana w Treblince – powiedział.

- Musiałem sobie to wszystko jakoś poukładać. Moja matka, wybrała dość nietypowy nagrobek. Taki, jaki jej pasuje – podsumował Alex Werber. – Była wyjątkową osobą – dodał. Mężczyzna zadeklarował też, że nigdy już do Polski nie wróci. Nazywał nasz kraj "wielkim żydowskim cmentarzem".
Lucy Werber większość II wojny światowej spędziła w warszawskim getcie. W 1943 jej rodzice zdecydowali się zapłacić polskiej rodzinie, by ta przechowała ją na czas wojny. Kilka dni później pozostała w getcie rodzina została wywieziona do Treblinki.

Po wojnie okazało się, że nikt z rodziny Lucy nie przeżył okupacji. Dziewczynka trafiła więc do sierocińca. W 1957 r. dorosła już Lucy Werber wraz z mężem i małym Alexem wyemigrowała do Izraela. Zmarła w wieku 77 lat na przewlekłą chorobę płuc. (za Gazetą Wyborczą)
 

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl