KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Apel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej  Email
Działamy w stowarzyszeniu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i współpracujemy z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i osobami fizycznymi.
Od 9 lat organizujemy różne przedsięwzięcia społeczno-kulturalne, mające na celu aktywizowanie i integrowanie społeczeństwa. 
 M.in. w 2017 r. upamiętniliśmy lokalną społeczność żydowską zamordowaną w Holokauście w postaci tablicy zainstalowanej na budynku, który znajduje się w miejscu dawnej synagogi.
Obecnie zbieramy pieniądze na tablicę upamiętniającą trzy siostry Franza Kafki, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX w., które zginęły w niemieckich obozach zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (Gabriele „Elli” Hermannova, Velerie „Valli” Pollakova) oraz Auschwitz-Birkenau (Ottilie „Ottla” Davidova).
 
4 czerwca 2020 r. odbędzie się na terenie Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej siostry Franza Kafki. Podczas uroczystości zostanie zaprezentowany wykład o roli Franza Kafki w kulturze i literaturze XX w. oraz losach rodziny Kafków autorstwa prof. Łukasza Musiała z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (notabene zagórowianina), badacza twórczości Franza Kafki.
 
Głównymi inicjatorami i organizatorami przedsięwzięcia są: stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu oraz Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
 
Zebrane pieniądze pokryją koszty uroczystości upamiętnienia sióstr Franza Kafki: tablica  (koszt zakupu, kaligrafia, transport do Chełmna oraz instalacja), wydruk zaproszeń i plakatów, koszt transportu prelegenta, poczęstunek.
 
Jeśli cenicie Państwo twórczość Franza Kafki i chcecie z nami upamiętnić jego siostry oraz  jednocześnie oddać pamięć wszystkim ofiarom Zagłady, serdecznie prosimy o wsparcie zbiórki.
 
Poniżej prezentujemy krótkie biogramy sióstr Franza Kafki:

Gabriele (Elli) Kafka, ur. w 1889 r. w Pradze, najstarsza z trzech sióstr Franza Kafki, poślubiła Karla Hermanna, z którym miała troje dzieci, Feliksa (ur. 1911), Gerti (ur. 1912) i Hanne (ur. 1920). Podczas II wojny światowej trafiła do getta żydowskiego w Łodzi, stamtąd zaś do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie prawdopodobnie zginęła w 1942 r.
Valerie (Valli) Kafka, ur. w 1890 r. w Pradze, średnia z trzech sióstr Franza Kafki, poślubiła Josefa Pollaka, z którym miała dwie córki, Marianne (ur. 1913) i Lotte (ur. 1914). Podczas II wojny światowej trafiła do getta żydowskiego w Łodzi, stamtąd zaś do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie prawdopodobnie zginęła w 1942 r.
Ottilie (Ottla) Kafka, ur. w 1892 w Pradze, najmłodsza z trzech sióstr Franza Kafki i zarazem zdecydowanie mu najbliższa, poślubiła Josefa Davida, z którym miała dwie córki, Verę (ur. 1921) i Helene (ur. 1923). Podczas II wojny światowej trafiła do getta żydowskiego w Terezinie, stamtąd zaś do KL Auschwitz, gdzie zginęła w październiku 1943 r.
 

żródło i link gdzie można dokonać wpłaty: kliknij TUTAJ

 

Am Israel Chai !

Chanuka 25.12-02.01

chanuka.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl