POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Żegnamy Prof. Stanisława Lorenca  Email

 Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy
Profesora Stanisława Lorenca
Człowieka, który był bliski naszym sercom.
Dziękujemy za wszelkie dobro które otrzymaliśmy.
NIECH DUSZA TWOJA ZOSTANIE ZWIĄZANA
W WĘZEŁ ŻYCIA WIECZNEGO
.
Rodzinie zmarłego wyrazy głębokiego współczucia
składa
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu.

 

Prof. dr hab. Stanisław Lorenc był rektorem UAM w latach 2002-2008, geologiem, badaczem dna oceanicznego i inicjatorem polskich badań związanych ze zjawiskiem tsunami. Pełnił funkcję Przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (2005-2008) i Kolegium Rektorów Miasta Poznania (2002-2008).

Kontynuował dzieło poprzedników w rozbudowie UAM w Poznaniu oraz w Słubicach, Gnieźnie, Kaliszu i Pile. W czasie kierowania Uczelnią przez rektora Lorenca na Morasko przeniosły się Wydziały: Biologii oraz Nauk Geograficznych i Geologicznych, a swoją siedzibę znalazł tam nowo powstały Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Dzięki Jego staraniom Sejm RP przyjął ustawę „O ustanowieniu Programu Wieloletniego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 2004-2011”, zapewniającą finansowanie inwestycji UAM. Za jego kadencji uniwersytet wzbogacił się o ok. 50 ha gruntów niezbędnych do dalszego rozwoju, a Wydział Prawa i Administracji zyskał po latach lokalizację pod budowę swojego obiektu w centrum miasta. Rektor Lorenc skutecznie zabiegał o pozyskiwanie środków z programów UE, które wykorzystano m.in. na gruntowną renowację Auli Uniwersyteckiej i Pałacu w Obrzycku. W połowie okresu Jego rządów odnotowano rekordową liczbę studentów UAM (55 tysięcy).

Życiorys prof. Stanisława Lorenca

Urodził się 8 listopada 1943 roku w Radlinie w Wielkopolsce. Po ukończeniu w 1961 roku Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie studiował na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia ukończył w roku 1967. W latach 1967-73 był asystentem w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a potem przez 10 lat adiunktem i przez kolejne 5 lat docentem na tej uczelni.

W 6 lat po studiach obronił pracę doktorska, a roku 1982 otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. W roku 1994 roku już na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał tytuł profesora nauk o Ziemi. Z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza był związany od roku 1989. W roku 1994 został dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych UAM. W tymże Instytucie kierował zorganizowanym przez siebie Zakładem Mineralogii i Petrologii. Od roku 1998 był profesorem zwyczajnym.

Uznanie w kręgach naukowych przyniosły profesorowi Stanisławowi Lorencowi oryginalne odkrycia geologiczne w rejonie Polski północno-zachodniej oraz w Sudetach. Uczestniczył w międzynarodowym programie badań dna oceanicznego w strefach wulkanicznych. Należał do międzynarodowego zespołu badającego rozwój szelfu wietnamskiego i sundajskiego. Podczas kilku rejsów badawczych na południowym Pacyfiku, Oceanie Indyjskim i Morzu Południowo-Chińskim zgromadził unikatowy, bezcenny materiał skalny.

Profesor Janusz Wiśniewski prorektor UAM do spraw nauki w latach 2002-2008 tak wspomina profesora Stanisława Lorenca: Profesor Stanisław Lorenc był moim szefem przez dwie kadencje. Zapamiętam go jako bardzo pogodnego i życzliwego człowieka. Nigdy się nie denerwował co jest trudne gdy kieruje się tak dużą uczelnią. Był kompetentnym geologiem z ogromną wiedzą, ale i dużym dystansem do zmian klimatu, różnych mód i medialnych doniesień na ten temat. A jeśli chodzi o samo zarządzanie uczelnią wyznawał zasadę, aby się nie śpieszyć w podejmowaniu decyzji. Uważał, że jeśli jakaś rzecz jest ważna to sama wróci, a jeśli nie jest ważna nie wróci.

Profesor Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prorektor do spraw doktorantów i biblioteki UAM w latach 2005-2008 tak wspomina prof. Stanisława Lorenca:
Nie czuło się, że profesor, rektor Stanisław Lorenc jest moim szefem. Tworzyliśmy bardzo zżytą koleżeńską grupę. Wywodziliśmy się zresztą ze Zrzeszenia Studentów Polskich więc w wielu sprawach mieliśmy podobny sposób myślenia i nie musieliśmy sobie niczego wyjaśniać. Dawał nam ogromną swobodę w działaniu. Natomiast w sprawach trudnych z pogranicza profesjonalizmu i etyki zawsze staraliśmy się przekonywać tak, aby znaleźć porozumienie. Profesor Stanisław Lorenc był człowiekiem szalenie lojalnym i opiekuńczym. Wiedział kiedy trzeba powiedzieć dobre słowo, aby kogoś wesprzeć. Wiedział też kiedy można się dyskretnie wycofać. Po prostu lubił ludzi.

 

żródło: Głos Wiekopolski, red. Marek Zaradniak

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl