POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Wieczór z Kulturą Żydowską w szkole w Czapurach  Email

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Czapurach, realizują program edukacyjny „Sefer" – opowieści o polskich Żydach”. Program ten, jest kierowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie do uczniów i nauczycieli podejmujących się działania na rzecz odbudowy i upamiętnienia żydowskiej historii lokalnej.

Dzięki życzliwości pani Alicji Kobus – przewodniczącej Gminy Żydowskiej w Poznaniu, nawiązaliśmy kontakt i współpracę z przedstawicielami zarządu Gminy i jej członkami. „Wieczór z kulturą żydowską”, który odbył się w naszej szkole 3 marca 2011r., to jedna z wielu inicjatyw podjętych w ramach realizacji programu „Sefer”- opowieści o polskich Żydach”. Tego dnia przywitaliśmy w murach szkoły wspaniałych gości: panią Alicję Kobus – przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu, której towarzyszyli członkowie Gminy, przedstawicieli władz lokalnych, samorządowych i oświatowych. Podczas spotkania obejrzeć można było wystawy ilustrujące prace uczniów związane z realizacją projektu, kroniki, fotografie dokumentujące historię naszej szkoły.proszeni goście mieli okazję obejrzeć niecodzienny spektakl będący adaptacją powieści „Dzieje Tewji Mleczarza” i musicalowej wersji „Skrzypka na dachu” w wykonaniu uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego i Koła Fletowego. Przedstawienie dostarczyło widzom wielu pozytywnych emocji i wzruszeń. Dekoracja, stroje, muzyka, taniec, piękne żydowskie pieśni i piosenki – wprowadziły widzów w klimat czasów minionych, wzbogaciły wiedzę, ukazały różnice i podobieństwa związane z tradycją narodu żydowskiego i polskiego. Podczas spektaklu uczniowie wiernie odtworzyli tradycje związane z wieczerzą szabatową, ślubem i weselem żydowskim. Wielką atrakcją okazał się również film udostępniony przez panią Alicję Kobus, obrazujący przebieg oryginalnego ślubu i wesela żydowskiego, który odbył się w Izraelu.Z radością przyjęliśmy fakt, iż naturalność i żywiołowość młodych aktorów nagrodzona została uznaniem i owacjami na stojąco. Z aplauzem publiczności spotkał się także występ pani Jagody Kram i Bogusława Łowińskiego z zespołu „Shalom Klezmer Band”. Artyści zaprezentowali repertuar z żydowskiego folkloru: piosenki śpiewane w języku jidysz, mówiące o miłości, ważnych sprawach rodzinnych, kompozycje powstałe pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej. Sympatyczne i udane spotkanie zakończyły wspólne rozmowy przy stole i słodki poczęstunek.                                   Danuta Rybak

 

THE JEWISH CULTURE EVENING IN PRIMARY SCHOOL IN CZAPURY, POLAND. The students, aged 10-13, work with the project “Sefer – the stories about Polish Jews” in school year 2010/2011. The main aim of the project is to remind young people about local Jewish history in Poland. The Citizen Education Centre in Warsaw (http://www.ceo.org.pl) co-ordinate the whole idea of the project. Thanks to Mrs Alicja Kobus, the president of Jewish Community, our school has established the cooperation with the representatives of the Community management and its members. “The Jewish Culture Evening” was celebrated in Primary School in Czapury, Poland, on March 3, 2011. We welcomed to many great guests like Mrs Alicja Kobus and local authorities from Czapury, Wiorek and Mosina, as well as, parents, teachers and students from the school. The main event of the evening was the show “The story of Tewja, the milkman” and musical version of famous “Fiddler on the roof” played by our talented students. The young actors belongs to The School Theatre Club and The School Music Club. The show was gorgeous! The audience was moved into the past because of the music and beautiful Jewish songs, dance, decoration, and costumes. Young people have learnt about Jewish culture, similarities and differences between polish and jewish tradition. The main plot of the show were Shabbat Dinner and Jewish wedding ceremony and reception. The young actors played fantastic and the final applause was the best prize. After the show “The story of Tewja, the milkman”, we could listen to Jewish folklore songs in Yiddish performed by Shalom Klezmer Band. Special thanks to • Mrs Alicja Kobus for making the film about real Jewish wedding ceremony available to our students. • Mrs Danuta Rybak for preparing the young actors • Mrs Krystyna Jabłonka for preparing the young musicians • All who helped to organized that marvelous evening in Primary School in Czapury, Poland.(www.szkolaczapury.pl) Tu można zobaczyć więcej zdjęć:

https://picasaweb.google.com/jewish.org.poznan/PrzedstawienieSkrzypkaNaDachu?feat=directlink#  

 

 
 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Rosz HaSzana 2021

Spotykamy się 18 września

o godz. 18:00

Szachrit w sobotę 18.09

o godz. 9:30

apples&honey.jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl