POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Purim 2011 w naszej Gminie  Email

Dnia 14 Adar II 5771 roku (19/20 marca 2011) obchodziliśmy w Gminie Żydowskiej w Poznaniu, Święto Purim. Święto Purim jest jednym z najradośniejszych Świąt w żydowskim kalendarzu. Określa się je, jako Karnawał Żydowski. Purim zawiera w sobie przesłanie nakazujące nam szczególną radość w dniu Święta. Nieodłączną częścią Purim jest lektura Księgi Estery. Wspomnienie zbrodniczych zamiarów Hamana. Lecz również przypomnienie postaci Mordechaja i Estery. Postaci, które w starożytnej Persji, uratowały Żydów od zagłady.

Właśnie szczęśliwy koniec historii opisywanej przez Megil (Zwój) Estery jest powodem radości, w tym szczególnym Dniu. Lecz historia Estery nie odnosi się tylko do wydarzeń dawno minionych, mających miejsce przed wieloma wiekami. Jej przesłanie jest przez wszystkie wieki, tak samo aktualne. Wystarczy spojrzeć na historię Żydów, która obfituje w tak liczne tragedie. Cała historia Żydów pełna jest różnych mniejszych lub większych „Hamanów”, powodujących tak liczne bezsensowne cierpienia i śmierć. Zbrodnię HaShoah spowodowali nowożytni „Hamanowie”. Podczas Purim staramy się być weseli, szczęśliwi. Czasami jednak odnoszę wrażenie, że po tym, co się stało, jest to trochę uśmiech przez łzy. Na szczęście na świecie mimo istnienia różnych „Hamanów” pojawiają się też „Estery” i „Mordechaje” – postacie Sprawiedliwych, czyniące, że świat jest miejscem w którym jest miejsce na optymizm. Wiarę, że nawet w najstraszniejszych chwilach ciemności pojawiać się będzie Światło pozwalające na przetrwanie najgorszego. Źródłem radości w Święto Purim jest nie tylko szczęśliwa odmiana losów Żydów w starożytnej Persji. Jest nim też inne ważne przesłanie Księgi Estery. Gdyby człowiek był tylko wytworem działanie ślepych, przypadkowych sił natury, ani Estera, ani Mordechaj, nie byliby w stanie przeciwstawić się niesprawiedliwym siłom zła. Na szczęście nie jesteśmy dziełem ślepego losu. Naród Żydowski jest Narodem Wybranym i w każdym, nawet najtrudniejszym czasie może liczyć na pomoc ze strony B-ga, z którym przed wiekami zawarł nieprzemijające Przymierze. Powinniśmy cieszyć się, że nie jesteśmy na świecie osamotnieni, że możemy być posłuszni HaShem. Kipy na naszych głowach nam o tym przypominają. Rację miał Prorok Izajasz, gdy przed wiekami powiedział: „Przeklęty mąż, który liczy tylko na własne siły”. Treść Księgi Estery jest chyba w jakiś sposób związana z pewnym zdaniem Tory. „I pobłogosławię błogosławiących tobie, a przeklinającego cię, przeklnę, i błogosławić się będą tobą wszystkie plemiona ziemi.” (Bereszit/Księga Rodzaju 12, 3, tłumaczenie Izaaka Cylkowa). Zdanie to powinno być przedmiotem głębokich przemyśleń wszystkich tych, którzy popadają w pokusę, by stać się naśladowcami Hamana. A historia Narodu Żydowskiego jest najlepszą ilustracją prawdziwości zdania zacytowanego z Tory. I jeszcze jedna refleksja związana z Purim. Żyjemy w szczęśliwym miejscu i czasie, gdy nie istnieją prześladowania, które tak wiele razy stawały się udziałem Żydów. Mimo to, każdy z nas może być taką małą Esterą lub małym Mordechajem. Przyszło nam żyć w czasach szczególnych. Żyć na ruinach tego, co pozostało, po ciemnej nocy HaShoah. A jednak, tak, jak to się zdarzyło w Księdze Estery los uczynił tak, że mogło odrodzić się żydowskie życie. A każdy z nas, gdy na miarę swoich możliwości przyczyniać się będzie do tego odrodzenia, podobnie jak Mordechaj i Estera, umożliwi trwanie żydowskiego życia. Na koniec jeszcze jedno zagadnienie. Historia Estery rozgrywa się w Persji, dokąd Żydzi zostali uprowadzeni. Warto pamiętać, że w Iranie (dawnej Persji), do dzisiaj żyją nasze Siostry i nasi Bracia Żydzi. Są to tzw. Żydzi Perscy. W Teheranie istnieje Gmina Żydowska.

 

W Gminie Żydowskiej w Poznaniu obchody Święta Purim odbywały się w niedzielę 20 marca. Uroczysty charakter tego dnia widać było już po wejściu do budynku Gminy Żydowskiej. Zarówno Synagoga, jak i inne pomieszczenia, w których odbywało się spotkanie purimowe, były pięknie udekorowane. Spotkaniu towarzyszyła też dobrana z okazji Purim, odpowiednia do Święta, muzyka. Tak, jak zawsze, spotkanie rozpoczęło się od modlitwy w Synagodze. Na początku odmówiono Błogosławieństwa. Następnie zgodnie z purimową tradycją członkowie Gminy Żydowskiej odczytali pełny tekst Księgi Estery. Tak, jak nakazuje tradycja, w momentach, gdy pojawiało się imię Hamana, w Synagodze słychać było odgłos kołatek i tupania. Po części modlitewnej spotkania miała miejsce, część towarzyska. Zgodnie z nakazem weselenia się panowała miła, rodzinna atmosfera. A dodatkowym elementem umilającym atmosferę były znajdujące się na stole potrawy purimowe, np. hamantasze. Obchody Święta Purim, podobnie, jak wszystkie inne spotkania w Gminie Żydowskiej, były Cudem Purimowym. Pomimo działań najgorszego z Hamanów, sprawcy niepojętej zbrodni HaShoah, ponownie możemy być razem. Jest to dla nas powód wielkiego szczęścia.

 

dr Wojciech Meixner

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Rosz HaSzana 2021

Spotykamy się 18 września

o godz. 18:00

Szachrit w sobotę 18.09

o godz. 9:30

apples&honey.jpg

Shabbat - info

UWAGA !!!

Spotkania szabatowe

wstrzymane do odwołania.

w razie pytań kontakt z biurem 

poznan@jewish.org.pl

niebieski.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl